Файл: Пні аза дебиеті 2саба Сабаты блімі Адамгершілік асыл асиет.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.11.2023
Просмотров: 39
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: қаза қәдебиеті 2-сабақ Сабақтың бөлімі:Адамгершілік – асыл қасиет | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Марат Қабанбай «Бауыр» әңгімесі | ||||||||||||
Күні:21.02.23 | Мұғалімніңаты-жөні: Мырзатхан Тамара | |||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: | 5. А/И 3 Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау. 5. А/И 4 Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат,өлең жазу. 5.Б/С 2Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. | |||||||||||
Бағалау критерийлері: | Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтайды. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат,өлеңжазады. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды. | |||||||||||
Сабақ мақсаттары: Ойлау деңгейі Тілдік мақсат: | Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығармадан негізгі ойды білдіретін сөз және сөз тіркесітерін таба алады. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін талдайалады. | |||||||||||
Оқушылардың көпшілігіорындайалады: Шығармадан тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары эпитет,теңеу,мақал-мәтелдерді,тұрақты тіркестерді табаалады. Көркем шығармадан алған әсерін авторға хат арқылы жеткізе алады. | ||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Көркем шығармадан алған әсерін авторға өлең арқылы жеткізе алады. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып баға береді. | ||||||||||||
Жинақтау, бағалау. | ||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор: Бауыр,жасамыс, бұйымтай,сойталдай,байқайшақ,тұралату,тәштік, туғанжердің қолаты Термин:дипломат, контузия,финал | ||||||||||||
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: балалар үйі,әскери ұшқыш,аға тәрбиеші, бокс үйірмесі | ||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Қалай ойлайсыңдар, ағайынды Қали мен Манап түбінде табысама? Екі ағайынның кездесуі сәттіболды ма? Жазушы не себепті«Бауыр»деп атаған? Шығармада қандай өзекті мәселе көтерілген? | ||||||||||||
Не себепті….депойлайсыз? Оқушылардың өз ойларын айтуға үйрете отырып,тақырып бойынша қаншалықты түсінгендерін анықтау. | ||||||||||||
Ишара Қимыл.Өлеңді нақышына келтіріп мәнерлеп оқиды. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Туыстық қарым-қатынас, бауырмалдық | |||||||||||
Пән аралық байланыс | Қазақстан тарихы, қазақ тілі | |||||||||||
Алдыңғы оқу: | М.Қабанбай шығармашылығы | |||||||||||
Жоспар | ||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Педагогикалық әдіс-тәсілдер Жұмыс түрлері | Ресурстар | |||||||||
Басы 8 мин | Ұйымдастырушылық кезеңі:
Ынтымақтастық атмосферасын құру: Оқушылар туыстық қарым-қатынасқалай болу керектігі жайлы жылы лебіздерін білдіреді. Кеспе қағаздарда берілген қанатты сөздер арқылы бөлу.
Үйтапсырмасы: «Сақина салмақ ойыны» Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгіінгі ерекшелігі кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді? "Допты лақтыру" әдісімен Доп кімнің қолына түссе сол оқушы сұраққа жауап беруі тиіс Қ. Б. Үй тапсырмасы бойынша оқушыларды смайликтер арқылы марапаттап, мадақтаймын. | «Жүректен жүрекке» "Сақина салмақ"ойыны «Допты лақтыру» стратегиясы | АКТ Түрлі-түстікеспеқағаздары | |||||||||
Ортасы 27 мин | Ой қозғау Слайдтағы Манап пен Қалидың арасындағы диалогты суреттер арқылы көрсетемін. Көрген суреттеріңізді рет-ретімен баяндап беріңіздер.Суреттерді сөйлетіңіздер. Сабаққа ақпарат беру: - Көркемдеуіш құралдары. - Сатылай кешенді талдау үлгісі -Хат жазудың құрылымы - Кейіпкерді шынайы өмірмен салыстыру. 1-тапсырма:Шығармадан эпитет,теңеу, фразеологизм,мақал-мәтел көркемдеуіш құралдарын анықтап,мағынасын ашыңыз,сатылай кешенді талдау арқылы талдаңыз. М.Қабанбай «Бауыр» әңгімесі Эпитет: Теңеу: Фразеологизм: Мақал-мәтел: Дескриптор: - шығармадағы эпитет,теңеу,фразеологизм,мақал-мәтел көркемдеуіш құралдарын анықтайды; -көркемдеуіш құралдардыңмағынасын ашады. Көркемдеуіш құралдарды сатылай кешенді талдау арқылы талдайды. Қ.Б.Оқушылардың жауаптарын бас бармақ арқылы бағалау.Мұғалім сұрақ арқылы тапсырманын орындалуын пысықтайды. 2-тапсырма: Шығармадағы негізгі ойды білдіретін сөздер мен сөз тіркестер тізбегін жасаңыздар.Анықталған сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып,әңгімеден алған әсеріңізді сипаттайтын авторға жазбаша хат немесе өлең жазыңыздар. Сөз----сөзтіркесі----сөз----сөзтіркесі Дескриптор: - шығармадан негізгі ойды білдіретін сөздер мен сөз тіркестер тізбегін жасайды; -сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып авторға хат немесе өлең жазады; -хат, өлең мазмұнында әңгімеден алған әсері туралы жеткізеді. Қ.Б.Мұғалім тарапынан оқушылардың орындаған жұмыстарына жазбаша кері байланыс беріледі. 3-тапсырма: Әңгіме мазмұны бойынша кейіпкер портреті, мінездеме,іс-әрекеті, берер бағаңызға талдау жасаңыздар,кейіпкерді шынайы өмірдегі ұқсас адаммен салыстырып баға беріңіздер. Кейіпкер Шынайыөмірде Дескриптор: -Кейіпкерге талдау жасай алады. -Мінездеме,портретін, іс-әрекеттерін қасиеттерін даралай алады. -кейіпкерге шынайы өмірмен салыстырып баға бере алады. Қ.Б. «Екі жұлдыз,бір тілек» Мұғалім сұрақтар қою арқылы пысықтап кетеді. | «Суретте: не болды?» Бөлшектен бүтін құрау Таныстырылым «Сатылай кешенді талдау» Жұптық жұмыс Жеке жұмыс «Тізбектен түсіп қалма» «Автормен сырласу» «Торлы диаграмма» | АКТ Слайд Суреттер Кеспе қағаздар Оқулық Флипчарт Стикерлер | |||||||||
Соңы. Қорытынды 10 мин | Сабақты бекіту: Үйтапсырмасы Әңгімені өз нұсқаларыңыз бойынш ааяқтап,жазып келіңіздер. | «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі | | |||||||||
Рефлексия Жазбаша кері байланыс
| БББ кестесі | Таратпақағаздар | ||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруд іқалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | ||||||||||
Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Сатылай кешенді талдау», «Тізбектен түсіп қалма», «Автормен сырласу»,«Торлы диаграмма»,әдістерін таңдадым. Қабілеті жоғары оқушылар шығармадан алған әсерін авторға өлең арқылы жеткізеді. | Әр тапсырмаға дескриптор құрамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын. Оқушыларға смайликтер,мадақтау сөздер, бас бармақ арқылы мадақтаулар айтып,жазбаша кері байланыс алып олардың әдебиет пәніне деген қызығушылығын арттырамын. | Бүгінгі сабақта әдеби шығарманы Қазақстан тарихы пәнімен байланыстырдым, себебі әңгімеден Ұлы Отан соғыс жылдарынан кейінгі жылдар баяндалған.Қазақ тілі пәнімен де байланысы болды,себебі шығармадан сөз және сөз тіркесінт абаалады. | ||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы қойылды ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||
Қорытынды бағамдау | ||||||||||||
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізеді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |