ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.11.2023
Просмотров: 34
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
ҚМЖ
Жаратылыстану
Бекітемін; Б.Бимурзаева
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: §26. Тыныс алу және тыныс шығару механизмдері.Кеуде қуысының механизмі. | Мектеп: 56 орта | |||||||||||
Күні: 15.12.2022 жыл | Мұғалімнің аты-жөні: О.Абжалелов | |||||||||||
Сынып: 9 «А» | Қатысқандар саны: | |||||||||||
Пән: Биология | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Тыныс алу және тыныс шығару механизмдері. | |||||||||||
Оқу мақсаты | 9.1.4.2 – тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру | |||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді, тыныс алу және тыныс шығаруға қатысатын мүшелерді біледі, оны реттейтін ми бөлімін айқындайды .
Тыныс алу мен тыныс шығару механизмін дәлелдеп береді, көкіректік және құрсақтық тыныс алуды салыстырады, ажыратады.
Тыныс алу қозғалысын қамтамасыз ететін мүшелердің жұмысына баға береді. | |||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Зайырлы қоғам және жоғары руханият. | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | Химия, физика. | |||||||||||
Алдыңғы білім | 6 сынып биология. Зат алмасу бөлімі. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут Сабақтың ортасы 25 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі 1.Амандасу 2.Жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Сиқырлы қобдиша» жаттығуы. Нұсқау: Қатысушылар шеңбер құра отырады. Ортада сиқырлы қобдиша тұрады. Сыйлықтар – қағазға жазылған адамгершілік қасиеттер. 1-тапсырма: «Әуедегі шар» әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау(әр топта үрленген шардың ішінде тапсырмаларды алып жауап береді) 1.Өкпе қайда орналасқан? (кеуде қуысында орналасқан) 2.Өкпе қандай мүше? (кеуекті жұп мүше) 3.Қандай бөліктерден тұрады? (оң жақ үш және сол жақ екі деп атайды) (Жарайсың,өте тамаша,) Миға шабуыл: « Бейнежазба» Интербелсенді тақтадан « Тыныс алу жолдары» атты бейнежазба көре отырып, оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды. 2- Тапсырма: (ЖЖ) Тыныс алу және тыныс шығару кезінде жүретін процестердің реттілігін анықтаңыздар? Тыныс шығарғанда:___________________ Тыныс алғанда:_______________________
Дескриптор: -тыныс алу кезінде жүретін үрдістердің реттілігін дұрыс көрсете біледі; -тыныс шығару кезінде жүретін үрдістердің реттілігін дұрыс көрсете біледі. Қ.Б:«+», «-» әдісі арқылы жұптар бірін-бір бағалайды. «+» оң әсер еткен тұсын атайды «-» түсініксіз тұсын көрсетеді Сауықтыру минуты: Біркелкі тыныс алу Нұсқау Мұрын арқылы дем алып, ішіңнен 2-ге дейін сана. Дем шығарып, қайта 2-ге дейін сана. Осылай кезекпен тыныс ал. Құрсақпен тыныс алу Нұсқау: Бір қолды кеудеңе, екінші қолыңды ішіңе қой. Мұрын арқылы терең дем алып, кеудеңді тік ұста: Минутына 6–10 рет терең тыныс ал. Кезек тыныс алу Нұсқау. Ыңғайлы отырып тыныс ал. Оң қолдың бас бармағымен мұрынның оң танауын жауып, сол жағы арқылы терең тыныс ал. Енді сұқ саусақпен сол жақ мұрынды жауып, оң жақпен тыныс шығар. Осылайша кезек-кезек жаттығуды жалғастыр. | | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 8 мин | «Ойтүйіндеу» әдісі Тыныс алу және тыныс шығару механизмдерінің қорытынды түйінін жазу. Тыныс алу және тыныс шығарудағы көкет пен қабырғааралық бұлшық еттердің маңызына баға беру. Қорытынды төмендегідей болуымүмкін: Тыныс алу механизмі:
| |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Қосымша көмек керек оқушылар үшін: Төмендегі тыныс алу мүшелері қалай аталады? Қабілеті жоғары оқушы: Ойланып, жауап бер: Терең тыныс ал. Тынысты барынша ұстап тұр. Тыныс алудың еріксіз/непроизвольно/ қалпына келуіне қанша уақыт кеткенін есепте. Тыныс шығарғанды да осылай есепте.
Неге тыныс алу кезінде тынысты тыныс шығаруға қарағанда ұзағырақ ұстай аламыз? | 1 -тапсырма: Оқулықпен жұмыс.«Автобус аялдамасы» әдісі 2 -тапсырма: Жұптық жұмыс «Қима қағаздар» 3 -тапсырма: «Сызба кесте» 4- тапсырма:«Ойтүйіндеу» әдісі 5- тапсырма:Рефлексия. «SMS» | «Сауықтыру минуты» тапсырмасы |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мқсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытққулар болды, неліктен? | | |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |