Файл: Python тілінде алгоритмдерді программалау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 22.11.2023

Просмотров: 32

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Python тілінде алгоритмдерді программалау

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 9

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

§ 4,5 Сұрыптау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


9.3.3.2 – екіөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау

тілінде бағдарламаларды жасау

Сабақ мақсаты

Екіөлшемді массив элементтерін қолданып есептерді

программалай алады ;

Cұрыптау деген не, түрлері мен мақсатымен танысады;

Екіөлшемді массивті сұрыптау программасының кодын ұсынуды біледі.

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

2 мин

Топқа бөлу

2 мин

Үй тапсырмасы

5 мин

1 мин


Жаңа сабақ
15 мин


1.Оқушылармен амандасу.

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Сабағымыз сәтті өтсін деп, үш топ бір-біріне жылы лебіздерін білдіру.

С-сабырлық, сенімділік

Ә-әдептілік, әділдік

Т-тапқырлық, тиянақты

Т-талпыныс, тәртіптілік

І-іскерлік, ізгілік .

Оқушыларды Excel программасында 3-топқа бөлу


Топ басшысы сайланады.

Бағалау парақтары таратылады.

Моншақты тізбекте” ойыны

Берілген сөздерден информатика термин сөздерін сәйкестендіру.

Үй тапсырмасын пысықтау

«Кім жүйрік ?» әдісі
Ребусты шешу арқылы сабақтың тақырыбын анықтау.
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жаңа ақпаратпен танысады. Топтар кітаптағы оқу материалымен жұмыс жасайды.

І топ. Сұрыптау дегеніміз не,түрлері және оның негізгі мақсаты ?

ІІ топ. Сұрыптау алгоритмі

ІІІ топ. Сұрыптауды шақырудың екі тәсілі.


1.Мұғаліммен амандасады.
Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін айтады.
Оқушылар Excel программасында «кездейсоқ сан» функциясы арқылы

3-топқа бөлінеді.

1-топ «Массив»

2-топ « Матрица»

3-топ «Сүзгі»
Оқушылар әр тапсырманы орындаған сайын бағалау парақтарына балл қойып отырады.(Жауаптарына қарай)

Оқушылар түйін сөздерді сәйкестендіреді.
Екіөлшемді массив тақырыбына байланысты викториналық сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар ребусты шешу арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды.
Топтар тақырыпты постер арқылы қорғайды.

Дескриптор:

-Сұрыптау , оның түрлері және оның негізгі мақсаттарын атайды.

-Сұрыптау алгоритмін біледі және программалық код жаза алады.

-Сұрыптауды шақырудың екі тәсілін біледі және оған мысал келтіре алады.


Мақтап,

мадақтау.

1 балл стикер

1 балл стикер

Мақтап,

мадақтау
Мақтап,

мадақтау


« Сәттілік» әдісі.




E xcel программасы

https://learningapps.org/display?v=pgnii1i4j23

Wordwoll тақтасы



http://rebus1.com/kz/index.htm?item=main

слайд

Информатика

оқулығы

9-сынып Атамұра
А3 форматы


Сабақтың ортасы


5 мин


2 мин

Сергіту сәті

2 мин
Практикалық жұмыс


Компьютер-мен жұмыс

5мин


Қорытынды

3 мин

2 мин

Үй тапсырмасы

1мин



1-тапсырма

« Конверт » әдісі

Топпен жұмыс

1-топ . Алфавит бойынша сұрыптау

2-топ . Сандарды сұрыптау

3-топ . Түстер бойынша сұрыптау

(Конфеттерді сұрыптау)

2- тапсырма Бір минуттық әдісі Жалпы жұмыс

Оқушыларға код фрагменттерден сұрыптаудың қандай түрі екенін анықтау

1 – тапсырма 1топ

for i in range(N-1):

for j in range(N-i-1):

if data[j] > data[j+1]:

data[j], data[j+1] = data[j+1], data[j]


2 –тапсырма 2 топ

for i in range(N):

j = i – 1

key = data[i]

while data[j] > key and j >= 0:

data[j + 1] = data[j]

j -= 1

data[j + 1] = key


3-тапсырма 3топ

Тізімді сұрыптау

l1=[1,4,5,2,456,12]

print (sorted ( l1))

print (sorted ( l1,reverse=True))

«Сыңарын тап!» әдісі

4-тапсырма « Кім жылдам? » әдісі

(Жеке жұмыс)

Программа коды берілген. Программаны орындау нәтижесінде экранға қандай деректер шығады?

kol_a=2

kol_b=3

elem_arr=0

arr=[]

for i in range(kol_a):

arr.append([])

for j in range(kol_b):

arr[i].append(elem_arr)

elem_arr += 1

print(arr)
5- тапсырма «Мозайка» әдісі арқылы 3 топқа қиынды қағаздар беріледі,

«Сұрыптау «тақырыбына программалық код құрастыру

1топ 2топ 3топ



Сабақ соңында бағалау парақтарын жинап,балл санын есептеп,қай топ

жеңгенін хабарлау.

Кері байланыс.
4,5 параграфты оқу

117 бет 10 тапсырма


Әр топтан оқушылары бір-біріне көмектесіп ,сұрыптайды.
Дескриптор:

-Сандарды сұрыптауды біледі.

-Алфавитті сұрыптауды біледі.

-Түстерді сұрыптай алады.

2-тапсырманы орындайды

Үш топтың ішінен код фрагменттерден сұрыптау түрлерін анықтайды.


Дескриптор:

-Көпіршік әдісін анықтайды.

- Sort әдісін анықтайды.

- Sorted әдісін анықтайды.

Жасырылған суреттердің сыңарын табады.

Дескриптор:
-Программалық кодты жазады.

-Нәтижесін табады.

5-тапсырманы орындайды
Дескриптор:

-программалық код құрастырады.


Оқушылар өз ойларын білдіреді.

Күнделікке жазып алады.

2балл

Стикер


Стикер

2 балл

Қошемет көрсету,

мақтау


Стикер

2 балл

2балл

Мақтап,мадақтау



Сандар



Әріптер

Кәмпиттер

Карточкалар

Слайд

Слайд

Wordwoll тақтасы


Информатика

оқулығы

9-сынып Атамұра

117 бет


Слайд

Қиынды қағаздар

Klassroom

Sckreen

тақтасы


Күнделік кз.




2-тапсырма «Біреуден екеу жақсы» әдісі

Жұппен жұмыс
«Ретімен орналастыр» жаттығуы

1-топ. Келесі сандарды өсу ретімен жазыңыз: 25, 20, 19, 2, 24.-4;

_____________________________________________________________________

2-топ. Келесі сандарды кему ретімен жазыңыз: -5; 5.7; -3,8; 0,8; 0,69.

_____________________________________________________________________

3-топ. Қазақстан өзендерінің атауларын өсу ретімен жазыңыз: Жайық, Есіл, Тобыл, Сырдария, Ертіс. (Өсу тізбегі орыстың А-дан Я-ға,  латынның А-ден Z-ке дейін )

Оқушылар

«Ретімен орналастыр» 

жаттығуын орындайды.
Дескриптор:

-Сандарды өсу ретімен жазуды біледі.

-Сандарды кему ретімен жаза алады.
-Қазақстан өзен-дерінің атауларын өсу ретімен жаза алады.