ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 22.11.2023
Просмотров: 197
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | Парасаттылық және әдеп |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) | Асқарбек.Н |
Күні: | 01.09.2022 ж |
Сынып: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Отбасы және неке. Бақыт не әкеледі және бақытқа не кедергі? |
Сабақтың мақсаты | ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттерін ажыратады;отбасының әр мүшесінің құқықтары мен міндеттерін сәйкестендіреді;Проблемалық жағдаяттың шешімін шығарады, баға береді |
Бағалау критерийі | Отбасын және неке туралы түсіндіреді; отбасының әр мүшесінің құқықтары мен міндеттерін анықтайды; |
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық, жауапты азаматтық позиция, өмір бойы оқу,ашықтық, өзі-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет |
Сабақтың барысы
Сабақтыңкезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Топтастыру: «отбасы», «ата-ана», «ерлі-зайыпты» (Ұ) БЫМ «Үшкөзді терезе» әдісі «Ерлі-зайыптылар құқығы» бейнесюжеті Дәптерге арналған кесте:
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарламанады | Оқушылар отбасындағы ерлі – зайыптылар дың құқықтары мен міндетте рін, толықтырады; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 35 мин | «Түсін,талда жеткіз»-мәтінмен жұмыс
«Жағдаяттар»- топтық жұмыс №1 жағдаят: 1 топ:GROW әдісі бойынша жағдаятты талдауды ұсыныңыз
№1 жағдаят:Азамат В әйелімен ажырасқан бері өзінің кәмелетке толмағана қызына алимент төлеп отырды. Бірнеше жылдан соң, қызы кәмелет жасқа толып, колледжді аяқтап, жұмысқа тұрғаннан кейін әкесі қызынан материалдық көмекті сұрайды. Бірақ қызы оған қарсылық білдіреді. Қызының айтуы бойынша, әкесі шешесімен ажырасып, жеке тұрған және оған тәрбие беруде қатысқан жоқ. 2 топ:«Эйлер шеңбері» әдісі бойынша Бақыт туралы талдауды ұсыныңыз Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау. Идеялар жинақталып, сараланады А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады. Не? Қайда? Қашан? Неге? Нәтиже №2 жағдаят:А мен В некесін бұзу және ортақ мүлікті бөлу жөніндегі талаппен сотқа шағымданады. Сот отырысында жауапкер бөлінуге жататын заттардың қатарында бейнемагнитафон, жұмсақ жиһаз, кілем және т.б. А-ның ата - анасы тойға сыйлаған мүліктердің көрсетілмегенін айтады. Сот аталған заттардың той күні екеуіне тарту етілгенін анықтаған. 3-топ: IDEA әдісі бойынша жағдаятты талдауды ұсыныңыз
«Фрейер моделі» әдісі "Отбасы бақыты" тақырыбына әлеуметтік жарнама дайындау.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Попс формуласы»: «Қазақстанда отбасы мүшелерінің мәртебесі» 1-қадам: «Менің ойымша...» 2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» 3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...» | Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды. Дескриптор Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы кодексіндегі қажетті баптарды пайдаланады Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін анықтайды; Дескриптор Алименттерді тағайындау тәртібі, олардың мөлшері, алушылар және алименттер ді төлеу шарттарыг агықтайды; Дескриптор Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтайды Дескриптор Ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқық қатынастарының тоқтаты луын заңдылық тарын анықтайды Дескриптор: Отбасының қоғамдағы рөлін түсінеді; Некеге тұру шарттарын ажырата алады; Ерлі-зайыптылар- дың міндеттері: Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін ажыратады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін ҚР Неке және от басы туралы Ко дексі. http:// adi let .zan.kz/ kaz/d ocs/K1100000518 GROW кестесі Эйлер шеңбері Таратпа материал дар IDEA кестесі Жағдаяттар Фрейер моделі Попс формуласы ҚБ парағы | ||||||||||||||||||||
Сабақ тың соңы 5 мин | Сабақты қорытындылау Сөйлемдерді аяқтау:
Кері байланыс «Сұрақтар кестесі»
Үйге тапсырма «Қазіргі заманғы отбасы қандай болуы керек?» тақырыбы бойынша бағалау критерийлерін құрастыру арқылы отбасы моделін жасау | Дескриптор: Отбасының қоғамдағы маңызын анықтайды; Қазақстан Республикасында мемлекеттік органдарда неке заңдарына талдау жасайды; Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Тексерілді: Пұсырманова.Г
Бөлім: | Парасаттылық және әдеп |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) | Асқарбек.Н |
Күні: | 08.09.2022 ж |
Сынып: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Корпоративтік жұмыс мәдениеті |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға әрбір қызметкер бағынатын құндылықтар корпоративтік жұмыс мәдениет ережелі туралы ақпарат беру |
Бағалау критерийі | корпоративтік жұмыс мәдениет ережесін біледі; Корпоративтік мәдениеттің элементтеріне: компанияның ұстанатын бағытын сипаттайды; |
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы білім алу: өзіне қажетті білім алу кезінде білімнің қажеттілігін түсінуге тәрбиелеу |
Сабақтың барысы
Сабақтыңкезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. «Ой шақыру» әдісі арқылы оқушылардың назарына суреттері ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді: - Суреттен не көріп тұрсыңдар? -Балалар бүгінгі сабақтын тақырыбы қандай болуы мүмкін? деген сұрақтарға жауап беру арқылы «Корпоративтік жұмыс мәдениеті » бейнелейтін суреттер арқылы сабақ тақырыбына болжам жасайды. Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру | Оқушы өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер сілтемеде суреттер |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Кинометафора» әдісі «Корпоративтік жұмыс мәдениеті » тақырыбына байланысты бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы сұрақтарға жауап беруді ұсынады. -Бизнес әлемі корпоративтік мәдениетттің маңыздылығы қандай? ЕББҚ: корпоративтік жұмыс мәдениеті ерекшелігімен танысады Зерттеу мен талдау Тапсырма №1 Талқылаңдар.(топтық жұмыс) «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы сынып үш топқа біріктіріледі. 1-бекет. Корпоративтік жұмыс мәдениетінің мәні 2-бекет. Корпоративтік жұмыс мәдениеттің құрамдас бөліктері 3-бекет. Корпоративтік жұмыс мәдениеттің қалыптастыру негізі Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап, уақыт аяқталған соң, сағат тілімен келесі бекетке ауысып,ол бекетте бұған дейін жазылған иделарды негізге ала отырып, талқылауды жалғастырады. Әр бекетке 5-10 талқылау жүргізіп, жауаптарды өздерінің идеяларымен толықтырып отырады. ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Тапсырма №2 ВЕНН диаграммасы Салыстырыңдар. (жұптық жұмыс) «Корпоративтік жұмыс мәдениеттің өззіндік ерекшелігі бар мәдениет» деп аталатын мәтінді қолдана отырып, Корпоративтік жұмыс мәдениеттің отбасы мәдениетінен қандай ұқсастықтар бар? деген сұраққа жауап береді. Салыстыруды «Венн диаграммасы» әдісімен орындайды ЕББҚ:тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсете отырып, атап жазады, ұқсастығы мен айырмашылығын түсіндіреді Тапсырма №3 Тақырыптық кесте-жеке жұмыс «Попс формуласы»: Корпоративтік мәдениет — жетістікке бастар жол1-қадам: «Менің ойымша...» 2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» 3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...» ЕББҚ:жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастарынан және мұғалімнің көмегімен қолдау көрсетіледі. | Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады. Оқушылар «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы талқылау жүргізеді Талқылау үшін ақпарат таратылады . Оқушылар ортасы Корпоративтік жұмыс мәдениеттің отбасы мәдениетінен өзара ұқсастық пен айырмашылықты анықтайды деген 2- бағалау критерийіне сәйкес, «Венн диаграммасы» әдісімен салыстырады. | Бейнебаяннан орпоративтік жұмыс мәдениеті ерекшеліктері тақырыбы бойынша деректерді көреді. Дескриптор: 1. Корпоративтік жұмыс мәдениеті ерекшелігін атайды; 2. Корпоративтік жұмыс мәдениеттің маңыздылығын сипаттайды; Дескриптор: корпоративтік мәдениетті таңдау жолдарын жіктейді; ҚБ (қалыптастырушы бағалау) «Бағдаршам» Дескриптор: - Корпоративтік жұмыс мәдениеттің айырмашылығын жазады; - Корпоративтік жұмыс мәдениеттің отбасы мәдениетімен ұқсастығын жазады; Мұғалімнің кері байланысы | Тақырыптық бейнеролик Таратпа материалда |
Сабақ тың соңы 5 мин | Сабақты қорытындылау «Бинго» әдісі бойынша оқушыларға қорытынды сұрақ Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды Үйге тапсырма Корпоративтік жұмыс мәдениеті | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Тексерілді: Пұсырманова.Г
Бөлім: | Парасаттылық және әдеп |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) | Асқарбек.Н |
Күні: | 15.09.2022 ж |
Сынып: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | «Әділ деп соны айтыңыз, турасын қисық бұрмаса» (Шортанбай Қанайұлы) |
Сабақтың мақсаты | оқушыларға адалдық пен әділдік туралы түсінік беру;олардың құндылық ретіндегі мәнін ұғындыру. |
Құндылықтарды дарыту | Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, пәнге деген қызығушылығын арттыру. |
Сабақтың барысы
Сабақтыңкезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ой шақыру Әңгімелесу Сабақтың тақырыбын ашу үшін оқулықта»Ойланайық,пікірлесейік» атты айдармен берілген мына сұрақтар төңірегінде әңгіме жүргізіледі: Адал дос дегенді қалай түсініесіңдер? Әділ болға ұмтылуға адамға не үшін қажет? Адал болу кез келген адамның қлынан келе ме? Неліктен? Әділ болу оңай ма? Адал болудың ад Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушы өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер сілтемеде суреттер | ||||||||
Сабақтың ортасы 35 мин | Зерттеу мен талдау «Оқы,талда,бөліс»-мәтінмен жұмыс 1-топ: Шортанбай Қанайұлы өмірі 2- топ : Шортанбай: «Әділ деп соны айтыңыз, тураны қисық бұрмаса» ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; Мәтінмен жұмыс Әділ деп соны айтыңыз, тураны қисық бұрмаса. Әділдік — ізгіліктің ірге тасы. “Кімде-кімнің әділдігі жоқ болса, оның ұяты да жоқ” (Абай). Әділдік уақыт ағынында өзгеріп отырады. Оның алғашқы түріне көне қоғамдағы “жазалаушы әділеттілік” деген жатады. “Қанға қан, жанға жан”, талион, кек алу принциптері ілкі санада әділдік саналды. Қылмыс пен жаза,әрекет пен айыптау мәселелері әділдіктің осы түсінігімен түбірлес. Қоғамдағы меншіктік қатынастардың қалыптасуына байланысты жазалаушы әділдіктің орнына оны тепе-теңдік тұрғыдан түсіну алдыңғы қатарға шықты. Қоғамдық байлықты барлығына бірдей үлестіру идеясы әділдік талабына айналды. Бұл ұран желеуімен талай қантөгістер, революциялар, бүліктер жүріп жатты. Әлеуметтік әділетті орнатамыз деген желеумен бір ғасырға жуық коммунистер өз халықтарына бақытсыздық әкелді. Социолизм қоғамы “байлық — бұл әділетсіздік, ол кісіні аздырады, адам неғұрлым кедей болса, оның руханилығы жоғарылай түседі” деген жаңсақ пікірді құлаққа құйып келді. Шын мәнісінде, қабілеті мен білігі тең емес адамдарға мүлікті бірдей үлестіріп беру әділетсіздіктің айқын көрінісіне жатады. Мұндай түсінік әлеуметтік енжарлыққа әкеп соғады. Алайда, әлеуметтік теңдік — өркениетті қоғам құрудың басты шарты. Пікірің қажет «Әділ деп соны айтыңыз, тураны қисық бұрмаса? оқушылардың пікірін тыңдау. Оқушылар пікірлерін білдіреді,тұжырым жасайды IDEA әдісі бойынша ««Әділ деп соны айтыңыз, тураны қисық бұрмаса? » ақынның әділдік тақырыбындағы сөзіне топтар жұмыс жасай отырып,өз ұстанымдарын қорғайды
Шығармашылық тапсырма «Әділдік – адамдықтың белгісі» тақырыбында шағын әңгіме жазыңдар ЕББ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; | Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушы өз жұмыстары ның қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Оқушыларға екі түрлі жағдаяттық тапсырма ұсынылады. Әр жағдаяттың шешімін талқылайды; өзгерістерін жіктейді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Мадақтау сэндвичі» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте IDEA әдісі ҚБ парағы | ||||||||
Сабақ тың соңы 5 мин | Сабақты қорытындылау Әділ болу – адам мінезіндегі бағалы қасиет; АДАЛДЫҚ – адам бойындағы таза ниет, бағалы қасиет, адамның сана- сезімі. Қазақтың адалдық жайында өзіндік пайым – түсінігі туралы Ұлы Абай : «Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі қазақтың әулиесі сол »,-дейді. Кері байланыс - Сабақтан қандай әсер алдың?; Өзіңе сабақтан қандай ой түйдің? ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. Үйге тапсырма «Менің түсінігімдегі - ақиқат» тақырыбында өз бастарынан өткен оқиғаға шығарма жазу. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Тексерілді: Пұсырманова.Г
Бөлім: | Азаматық және патриотизм |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) | |
Күні: | 29.09.2022ж |
Сынып:9 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Саяхат әдебі:біз өз еліміздің өкіліміз |
Сабақтың мақсаты | Мәтіннің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстырады. Мәтіннің стилін ажырата алады. Жоспар құра алады. |
Құндылықтарды дарыту | Еңбек және шығармашылық, тарихи тәжірибе мен оның сабақтарын ұғыну |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 21