Файл: Білім беру йымыны атауы 51 мектепгимназиясы Пні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 22.11.2023

Просмотров: 39

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітемін_______

Білім беру ұйымының атауы

№51 мектеп-гимназиясы

Пәні:

Әдебиет

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:

Құралова Динара

Күні:

15.02.2023

Сынып:

3 а




Сабақтың тақырыбы:

66. Алғашқы ұстаз.

«Алғашқы қоңырау» Ғафу Қайырбеков.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табады және ақпаратты сызба түрінде береді




Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Ән саламыз күнде біз,

Шаттық толы іргеміз.

Біз мәңгіге достармыз.

Біз мәңгіге біргеміз

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады

.

Жарайсыңдар!




4 минут


II. Үй тапсырмасын сұрау.

"Хан Абылай атандың" өлеңін жатқа айтады.
Өткен сабақты пысықтау. "Топтық тергеу" әдісі

1. "Хан Абылай атандың" өлеңінің авторы кім?

2. Абылай хан кім?

3. Ол қандай қолбасшы болды?

4. Абылай ханның шын аты кім?

5. Бұқар жырау Абылай хан туралы қалай жырлаған?


Өлеңді жатқа айтады және

сұрақтарға жауап береді.

Ауызша мадақтау

Дескриптор:

1. Өлеңді жатқа айтады.1б

2.Сұрақтарға жауап береді.1б





Сабақтың ортасы

2минут

Білу.
5 минут

Түсіну

8 минут

5 минут


2 минут


2 минут

5 минут

5 минут


Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. «Кел, балалар, оқылық» өлеңін есіңе түсір. Оны жазған кім? Сөзжұмбақты дұрыс шешсең, сарғыш түсті торкөздерден есімі шығады.

1 Ы қ ы л а с п е н

2 б а л а л а р

3 о қ ы с а ң ы з

4 ш ы р а қ

5 с и с а

6 т а й с а
1. Оқығанды көңiлге ... тоқылық.

2. Кел, ..., оқылық.

3. ..., балалар.

4. Шамнан ... жағылар.

5. ... көйлек үстіңде.

6. Қартайғанда мал ... .



2-тапсырма . «ДЖИГСО» әдісі арқылы жүзеге асады. Өлеңді түсініп оқы.

Алғашқы қоңырау
3-тапсырма. Түсініп оқы, өлеңнің авторы туралы әңгімеле.





Ғафу Қайырбеков (1928–1994) Қостанай облысы Жангелдин ауданында туған. Оның «Дала қоңырауы» атты поэмасы бар. Онда Ы. Алтынсарин бейнесі

сипатталған.
Сергіту сәті

"Көңілді күн" әні
ЕБҚ

1. "Алғашқы қоңырау" өлеңі кім туралы?

2. Ыбырай Алтынсариннің қандай шығармаларын білесің?
4-тапсырма. "Интервью" әдісі

Ы. Алтынсарин туралы мәлімет жина.





5-тапсырма. Мынадай топтарға бөлініп, Ы. Алтынсарин туралы сөйлеуге дайындалыңдар.


Жазушы

Ыбырай Алтынсарин жазушы. Алтынсарин қазақтың ағартушылық тарихында және ұлттық мектебінің қалыптасуында терең із қалдырды. Ыбырай ұстаздықты, мектептер ашып, қазақ балаларын оқытуды армандайды. Ол көптеген ғибратты әңгімелер жазды. Мысалы "Асыл шөп, "Бір уыс мақта", "Қанағат", "Бай баласы мен жарлы баласы", "Әке мен бала" т.б.


«Кел, балалар, оқылық» өлеңін есіне түсіреді. Оны жазған кім жазғанын анықтайды. Сөзжұмбақты шешеді.

Өлеңді түсініп оқиды.

Түсініп оқиды және өлеңнің авторы туралы әңгімелейді.

Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.
Сұрақтарға жауап беріп,өз ойларын айтады.

"Интервью"әдісі арқылы ,сыныпта Ы. Алтынсарин туралы мәлімет жинақтайды.

Ы. Алтынсарин туралы топ алдында сөйлеуге дайындалады.


ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!

Дескриптор:

1. «Кел, балалар, оқылық» өлеңін есіне түсіреді.

Оны жазған кім жазғанын анықтайды.1б 2.Сөзжұмбақты шешеді.1б


Дескриптор:

1. Өлеңді түсініп оқиды.



Дескриптор

1 . Түсініп оқиды.1б

2.Өлеңнің авторы туралы әңгімелейді.1б

Дескриптор:

1.Ы. Алтынсарин туралы мәлімет жинақтайды.1б


Дескриптор:

1. Ы. Алтынсарин туралы топ алдында сөйлеуге дайындалады.1б





Оқулық

Дәптер
автор-дың суреті

дәптер

сурет-тер






Сабақтың соңы

1 минут

2 минут

2 минут

IV.Сабақты қорытындылау

1. Ы. Алтынсарин кім?

2. "Алғашқы қоңырау" өлеңінің авторы кім?

3. Ғафу Қайырбеков кім?

4. Оның қандай шығармаларын білесің?

Мәтіннен қандай ақпарат алдыңдар?

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Үй тапсырма .

Мәтінді түсініп оқы.

6-тапсырма. Ы. Алтынсарин туралы білгеніңді сызбаға түсір.

Оқушылардың білімін бағалау.

Рефлексия.




Сұрақтарға жауап беріп,өз ойларын айтады.

Үй тапсырмасын жазады.

Өздері кері байланыс жасайды.

Дескриптор

1.Сұрақтарға жауап беріп,өз ойларын айтады.1б

Балдар жиынтығын қою






Кері байланыс пллкаты