Файл: за мерзімді жоспар блімі 8 тарау Болашаа саяхат Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 23.11.2023

Просмотров: 24

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8 тарау: Болашаққа саяхат

Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика- математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі







Сынып, күні: 4


Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова А.Ж.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Болашақтың қаласы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.2.3.2
Әртүрлі тәсілдермен, және үйлестірілген материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер жасау


Сабақ мақсаттары

  • Әртүрлі тәсілдермен, және үйлестірілген материалдармен, көлемді пішіндер қолданып болашақ қаланы жасау.




Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • Ғимараттардың орналасуын аяқтайды;

  • Болашақтың идеясын беру үшін заманауи технологияларды (күн панелдері, жел турбиналары және т.б.) қолданады.




Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминдер

  • Болашақ, экология, энергия, құрылыс, макеттер

  • қалам, сәулет өнері, инженер

  • өз ғимараттары.

  • Түтікше, қағаз, қарындаш, балмұздақ түтікшесі, пластик бөтелкелері, шырынның қорапшалары, сірінкенің қорапшалары.

Неліктен екенін айта аласыз ба?

  • Болашақ технологиясында айырықша не?

  • Болашақ қаласының сәулетшілері, инженерлері неге мән береді?

  • Болашақ қалалары қоршаған ортаны сақтау, экологиямен қалай байланысты?

Неліктен екенін айта аласыз ба…?

  • …конструкцияның бұл түрін неліктен таңдадыңыз?

  • …құрылыста қоршаған ортаны сақтауға мән беру қажет пе?




Құндылықтарды дарыту

Азаматтық жауапкершілік.

Пәнаралық байланыстар

------

АКТ қолдану дағдылары

Бұл сабақ аясында АКТ дағдылары қарастырылмайды.

Бастапқы білім


Табиғат әлемімен танысуды жалғастырады, көркем материалдармен жұмыс жасаудағы практикалық дағдыларың жетілдіреді.



Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут


1. Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз.

Сабақ тақырыбы: Болашақтың қаласы

Сабақ мақсаттары:

  • Әртүрлі тәсілдермен, және үйлестірілген материалдармен, көлемді пішіндер қолданып болашақ қаланы жасау.






Сабақтың ортасы
29 минут

2 минут

2. Тапсырма №1. Шығармашылық жұмысты таныстыру.

Сұрақтарға жауап беріңіздер:

  • Шығармашылық жұмысты жасаудың қандай деңгейіндесіздер?

  • Нені аяқтау қалды?

  • Шығармашылық жұмысты аяқтау үшін қандай материалдарды қолданасыз?

Өткен сабақта бастаған шығармашылық жұмыстарыңызды аяқтаңыздар. Идеяларыңызды жеткізу үшін ғимараттарыңыздың макеттеріне тағы қандай заманауи технологияның үлгісі болатындай элементтерді қоса аласыздар? (Күн батареялары, жел генераторлары және т.б.)

3.Сергіту сәт:

Бір, екі,
Тарта шеті.
Үш, төрт,
Ерінбестен бас көтерт
Бес, алты,
Қолын артқа.
Жеті сегіз
Отыр дейміз

Өткір кесуші құралдармен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік сақтаңыздар.

4.Қайшымен жұмыс істегенде:

- қайшыны белгілі бір жерде (қорапта) сақтау;

- қайшымен жұмыс істегенде сақтық шараларын сақтау;

- қайшының қосылып жабылған ұштарын өзіңнен әрі қаратып қою.

5.Шығармашылық жұмысты жүйелі орындау үшін:

  • Қаланың негізін қатты қағаздан құрастыру;

  • Қаланың нобайын ескере отырып, қатты қағазға ғимараттардың орналастыру контурын білгілеу;

  • Қаланың жолдарын, аялдамаларымен өзге де элементтерін жасау (оларды ермексаз, картон және т.б. материалдардан жасауға болады)

  • Масштабқа сәйкес жасалған ғимараттарды орналастыру.

  • Қосымша: қалаға болашақтың келбетін беру үшін күн батареяларымен жүретін, ұшатын көліктерді қосуға болады.

Дайын болған ғимараттардың макеттерінен болашақ қаланың композициясын құрастыр.

6. Саралау:

Материалдар мен құралдарды пайдалану үшін, мысалы, кейбір оқушылар жай ғана бояумен сурет салады, немесе фломастер қолдануы мүмкін, ал кейбір оқушылар қарапайым желім немесе ПВА желім қолдануы мүмкін. Егер оқушылар үйді безендірсе жасанды өсімдіктер, қышқыл сияқты әртүрлі материалдарды безендірсе, онда олар ыстық желімді қолдануы керек.

7. Кері байланыс:

  • Сіз қандай қиындықтармен кездестініз?

  • Қалай ойлайсыз бұл сіздің қолыныздан келдіме?



Сабақтың соңы

3 минут

8. Бағалау

- заманауи технологиялармен толықтырады;

- шағын архитектуралық нысандардың элементтерін (орындықтар, қоршаулар және т.б.) ұсынады;

- жоспарлау кезінде жолдар (ғимаратқа автокөлікке кіруге ыңғайлы), автотұрақ, жаяу жүргіншілерге арналған тротуарлар;

- өлшемдері мен пропорцияларын сақтайды.

9. Рефлексия:

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

    • нені білдім, нені үйрендім?

    • нені толық түсінбедім?

    • немен жұмысты жалғастыру қажет?

10. Жұмыс орның жинау.




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Материалдар мен құралдарды пайдалану бойынша. Егер оқушылар үйді безендірсе әртүрлі материалдарды қолданса.


Өзара бағалау;


Бір-бірін бағалау;


Оқытушының байқауы.



Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?