Файл: Пні Информатика Тексерілді.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 23.11.2023

Просмотров: 12

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Пәні: Информатика Тексерілді:





Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 7.3А Шешімдерді бағдарламалау


Мектеп: № 14 Алыбай батыр жалпы орта мектеп

Күні: 13.02.2023ж

Мұғалімнің аты-жөні: Эрежебова Азиза

Сынып: 7 а сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Құрамды шарттарды

бағдарламалау







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.1 -программалау тілінде алгоритмді жазу.

7.3.3.2 -сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің Құрамды ортасында (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу; екіден көп шарттардан тұратын алгоритмдерді жобалау.


*

Барлық оқушылар :

  • Күнделікті өмірден қарапайым және күрделі шарттарға мысалдар келтіре алады.

  • Қарапайым және күрделі шарттарды қолдануын ажырата біледі.

Басым бөлігі:

  • Құрамды шарттарға алгоритм түзеді.

  • Түзілген алгоритмді программалық кодқа алмастырады.

  • Өңдеу тәсілдерін таниды.

Кейбір оқушылар:

  • Операторлардың маңыздылығы мен айырмашылықтарын ажырата біледі.

  • Жоба құра алады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану,талдау

Бағалау критерийі

Сызықтық және тармақталу алгоритмдерге мысалдар келтіру, программада қолдануын білу.

Тармақталу алгоритмдегі Құрамды (екіден көп) шарттарды ажырату және бағдарламалау.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған қызмет


Ресурстар

Сабақ басы

І.Ұйымдастыру



-оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу;

-жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру;

-ОБЪЕКТ, ПРОЕКТ топ атаулары бойынша суреттелген мозайканы құрастыру арқылы оқушыларды екі топқа бөліп отырғызу («мозайка» әдісі).

(Ү/ж) «Миға шабуыл » әдісін пайдаланып, сұрақ қою арқылы үй тапсырмасын сұрау:

  • Сызықтық алгоритм дегеніміз не? Күнделікті өмірден мысалдар келтір.

  • Тармақталу алгоритм дегенді қалай түсінесің? Мысалдар келтір.

  • Шартты тексеру операторларын ата?

  • Күнделікті тұрмыста әртүрлі кедергілер арқылы туындайтын шарт­тарды қалай шешеміз?

  • Визуалды ортада шартты тексеру және тармақталу алгоритмдерін қалай жобалауға болады?

  • Шарт қою және шарт тексеру мүмкіндігі болмаса біздің өміріміз қалай өзгерген болар еді?

«топтағы мотивация» тур. мультфильм,

топ атаулары суреттелген мозайка,
Оқулық,

маркер, АКТ




Сабақ ортасы

Түсіну, білу

Қолдану, талдау


(С) «Серпілген сауал» әдісін пайдаланып, операторларының жазылу нұсқалары көрсетілген плакаттар, слайдтар көрсетіп, топтар арасында біріне-бірі сұрақтарды «лақтыру» арқылы жаңа тақырыпты ашу.



Құрамды шартта бір IF операторының құрамына екінші IF операторы енеді. Егер THEN және ELSE қызметші сөздерінен кейін IF операторы қолданылса, онда мұндай шарт Құрамды шарт деп аталатынын айту.
(Т/ж) Тақырыптың мақсатын ашуға тапсырма: Функцияның мәнін есептеу үшін Құрамды шарттарды пайдалану.
1-топ: 2-топ:


С ЕРГІТУ: муз.сүйемелдеумен оқушылардың бойын сергіту мақсатында FLASH MOB

ұйымдастыру, «кір жуу» жаттығуын жасау.

(П/ж)

  • А деңгейінде : Бер.есептің алгоритмін түзіп, Паскаль тілінде бағдарламалау, нәтижесін компьтерде көрсету.

1-есеп: А бүтін саны берілген. А санның оң немесе теріс сан екенін анықтаңдар. Егер берілген сан оң болса «1», теріс болса «-1», сан нөлге тең болса «0» деген жауап шықсын.

Алгоритмді алдын ала жазу жолы:

Есепте A>0, A<0 шарттары туындайды. Бұл есепте нөлге тең жағдайын қосып қарастырсақ, онда шарттардың саны екеу емес, үшеу болады. Екі шарттан артық болған жағдайда Құрамды шарттарды қолданамыз.

var а: integer;

begіn

readln (a);

іf a= 0 then write (0) else if a>0

then write (1) else write (-1)

end.


  • В деңгейінде оқушыға тапсырма: Бер.есептің алгоритмін түзіп, Lazarus бағдарламалау ортасында бағдарламалау, нәтижесін компьтерде көрсету.

  • программалық код құру.

3-есеп: Үшбұрыш

a,b,c қабырғалар берілген. Осы қабырғалардан үшбұрыш құруға болама? Егер болса, бағдарлама «Үшбұрыш құрайды», әйтпесе «Үшбұрыш болмайды» деген жауап беру керек.

Алгоритмін алдын ала жазу: a, b, c қабырғаларынан үшбұрыш құру үшін бұл қабырғалар мына шартты орындалу қажет: a+b >c, a+c >b, b+c >a a+b>c, a+c>b, b+c>a, (a>0, b>0, c>0)


плакаттар,Акт

ашық сұрақтар топтамасы,



Постер

МР3 файл

АКТ, тапсырмалар,

кеспелер

тапсырмалар,

кеспелер


Сабақ соңы


КЕРІБАЙЛАНЫС:

- ненібілді, неніүйренді

- не түсініксіз қалды

- немен жұмыс жасау қажет

Үйге тапсырма : Тақырыпты тоқып түсініп алу.

Стикерлер, конверт

0>