Файл: ыса мерзімді жоспар Тексерілді.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 23.11.2023

Просмотров: 23

Скачиваний: 3

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар Тексерілді: __________________








Диаграмма

Мектеп:







Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нүрмағамбет







Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:







Сабақ тақырыбы

Дөңгелек,сызықтық және бағанды диаграммалар







Оқу мақсаттары

5.4.4.1

дөңгелек,сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсініктері болу;

5.4.4.2

дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар салу;

5.4.4.3

Кестелер немесе диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу;







Сабақмақсаттары

Оқушылар:

дөңгелек,сызықтық және бағанды диаграммалар сала алады және диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпараттарды ала алады







Бағалау критерийлері

дөңгелек,сызықтық және бағанды диаграммалар салады

диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпараттарды алады







Тілдікмақсаттар

Оқушылар:

- элементтерімен берілген шеңбердің және дөңгелектің сызбаларын ауызша сипаттайды;

- дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы өз түсініктерін сипаттай алады;

- диаграммаларды салу алгоритмін түсіндіреді;

- кестелер және диаграммалармен берілген деректерді оқи алады.







Құндылықтардыдарыту

Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа қатысады, сыныппен талқылауда коммуникативтік дағдыларын дамытады.

Оқушыларға есептерді шығару үшін шығармашылықпен жұмыс жасай отырып, талап қоя біледі, топпен жұмыста қолдау көрсетеді. Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.







Пәнаралық (пәнішілік) байланыстар

Геометрия, логика







АКТ қолдану дағдылары

Фигураларды және жазықтықтарды модельдеу үшін геометриялық интерактивті бағдарламаны қолданыңыз







Осыған дейін меңгерілген білім

Қарапайым фигуралардың негізгі қасиеттерін көрсететін аксиомаларды білу. Транспортир арқылы бұрыштарды өлшейді және салады.







Сабақбарысы







Сабақтыңкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар







5 минут

10 минут


10 минут

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, олардың сабаққа даярлықтарын қадағалау.

Естеріңе түсіріңдер

  • Бұрыш деген қандай фигура? Оны қандай құралмен өлшейді?

  • Дәптерлеріңе А = 400 және В = 1200 бұрыш салыңдар. Олар қалай аталады?

  • Пайыз деген не? Санның 1% -ын қалай табады?

  • Ауызша есептеңдер. 300 санының 1%, 3%, 40 %, 12% - ын табыңдар.


Warm up. Екі түрлі суреттері бар парақ дайындауға болады. Суреттің сол жағында геометриялық фигуралар: дөңгелек, тіктөртбұрыш, сынық салынған. Суреттің оң жағында, соларға сәйкес - дөңгелек диаграмма, бағанды диаграмма және сызықтық диаграмма салынған.

Оқушыларға суреттер жұбын салыстыруды ұсыныңыз.

«Диаграмма» ұғымын түсінуге жетелеңіз.

Оқушылар назарын пайдаланылған диаграмма түрлеріне аударыңыз.

Сұрақтарды талқылаңыз.

Мысалы:

Күнделікті өмірде диаграммалар қай жерде қолданылады?

Диаграммалар не үшін қажет?

Топтық жұмыс

Жаңа тақырыпты өз бетімен меңгеру тапсырмалары

Шағын топтық жұмысы

PISA тапсырмасы.
Мына диаграммада 1990 жылдан 2008 жылдар аралығында ВАЗ автокөлігінің қанша саны шыққандығы көрсетілген. Көлденеңінен –жылдары,ал тігінен-бір жылда шыққан автөкөліктер саны көрсетілген.



  1. Берілген диаграмма бойынша қай жылы автокөліктер саны аз шыққанын анықта.

2) Берілген диаграмма бойынша, осы аралықта ең көп шыққан автокөліктер санын

анықта. Ең көп автокөлік санын анықтай алады;
3) Берілген диаграмма бойынша 1990 жылдан 2000 жылдар аралығында біржылда ең көп шыққан автокөліктер санын анықта.

4) Берілген диаграмма бойынша 1998 жылы шыққан автокөліктер санын анықта.

Дискриптор: 1) диаграммалармен берілген деректерді оқи алады.

2) бағанды диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпараттарды ала алады;

3) бағанды диаграммалар туралы өз түсініктерін сипаттай алады;

4) сұрақтарға нақты жауап бере алады; есептің жауабын табады және есептердің нәтижесін салыстырып көреді .
Жауабы: 1) 1994. 2) 800000. 3) 750000. 4) 550000.
ҚБ: Оқушыларды мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалау қолданылады

Жұптық жұмыс.( деңгейлік тапсырмалар)

А-тобы

№384

Шеңбердің диаметрі: 10 см, 8 см, 16 см. Радиусы неге тең?

№ 385

Айдың диаметрі 3474 км. Айдың радиусы неше километр?

№ 386

CD= 5 см болатындай етіп, C және D нүктелерін белгілеңдер. Центрі С нүктесі, радиусы 2 см шеңбер сызыңдар және центрі D нүктесі, радиусы 3 см шеңбер сызыңдар. Шеңберлердің диаметрлерін табыңдар. Шеңберлер өзара қалай орналасады?

В – тобы

Жердің диаметрі шамамен 12700 км. Жердің диаметрі Юпитердің диаметрінен 11 есе кем. Юпитердің радиусын табыңдар.
Бағалау критерийлері (Жұптар бірін-бірі бағалайды):

  1. Радиус таба алады;

  2. Диаметр таба алады;

  3. Диаметрлерді салыстыруға есептер шығара алады.

Оқушылар дөңгелек диаграммаларға қарап отырып төмендегі сұрақтарға жауап беруі қажет

1. Шеңбер деген не?

2. Дөңгелек деген не?

3. Шеңбер мен дөңгелектің айырмашылығы?

4. Радиус деген не? Диаметр деген не?

Қосымша2.


Математика -5 Т.А. Алдамұратова, Т.С. Байшоланов, «Атамұра» 2011

Математика -5 Т.А. Алдамұратова, Т.С. Байшоланов, «Атамұра» 2011

https://rikc.by/ru/PISA/2-ex__pisa.pdf







Сабақтың соңы.

5 минут

Бүгінгі сабақта …

а) Бүгінгі жұмысыма ризамын, менде барлығы дұрыс болды.

б) Менде қателер болды, бірақ мен өз ісіме ризамын.

в) Мен теориялықматериалдыбілемін, бірақ мен практикалықжұмыстақиналдым.

г) Мағанқиынжәнетүсініксізболды.

Үйге тапсырма: Қосымша 2

Қосымша 2




Қосымшаақпарат

Саралауоқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Практикалық жұмыстар арқылы

Ауызша сұрақтар қою және жеке жұмыс

Оқытудың белсенді әдістері арқылы дене қимыл жаттығулары, тапсырмаларда ИТ тиімді қолдану

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?





Скачано с www.znanio.ru