Файл: рметті ріптес 20232024 оу жылына дейін аманесен болайы! ыса мерзімді жоспар1.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.11.2023
Просмотров: 43
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар-6
Бөлім: | 8-бөлім. ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет және ғылым | |
Педагогтің аты-жөні | Жұбанышев Ә.Т | |
Күні:17.05.2023 жыл | | |
Сынып:8А | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | ХХ ғасырдың бірінші жартысында мәдениеттің даму ерекшеліктері қандай? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау; 8.2.2.2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау; 8.2.3.1 «позитивизм», «прагматизм», «экзистенциализм» ұғымдарын тарихи кезеңді сипаттау үшін қолдану | |
Сабақтың мақсаты | XX ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет пен ғылым дамуының ерекшелігін анықтайды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой шақыру: - XX ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет пен ғылым дамуының ерекшелігі қандай? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар XX ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет пен ғылым дамуының ерекшелігі туралы сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы суреттер | |||||||||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс «Дербес пікір» жазу әдісі «Тарихтыңәркезеңіндегідінніңролі». 1 – маңыздыемес, 10 – өтемаңызды.
«Сұрақ-жауап»
Дәптерлерінесекурализациятерминінкестебойыншажазыңыз.
Оқушыларкестебойыншажауапбереді. Оқушыларкрикатурағамұқиятқарап, сұрақтарғажауапбереді: - Карикатурағаатауберіңіз; - Карикатураныңтақырыпқақандайқатысы бар? - «Бұқаралықмәдениет» ұғымытуралы не білесіз? Мәтінменжұмыс. «Бұқаралықмәдениет» туралымәтіндіоқып, кестенітолтырыңыз. SWOT-талдау.
Тапсырма. Кестенітолтырыңыз. 20 ғасырдыңбіріншіжартысы.
| Дескриптор: Сызықтыңтөмендегенін/ жоғарылағанынтүсіндіреді; Қандайфакторларәсереткендігінкөрсетеді; Мемлекеттедінролініңөзгергендігітуралықорытындыжасайды. Оқушыларкрикатурағамұқиятқарап, сұрақтарғажауап береді Дескриптор: Оқушылармәтіндіоқып,танысады; Оқушыларбұқарлалықмәдениеттің 2,3 күштіжағынанықтайды; Дескриптор: -Философиялықбағыттыңатауынкөрсетеді; -Әрбағыттыңөкілдерінкөрсетеді; -Әрбағыттыңнегізгіидеясынанықтайды; Ғасырдыңерекшелігітуралықорытындыжасайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Бармақпен» | Тақырыптық кестелер Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Ақпараттық кесте Сызбалар суреттер | |||||||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | |||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | XX ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет пен ғылым дамуы. | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-7
Бөлім: | 7-бөлім.Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері мен салдары | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | ХХ ғасырдың бірінші жартысында ғылым қалай дамыды? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 8.2.4.2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау | |
Сабақтың мақсаты | – тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой шақыру: -ХХ ғасырдың бірінші жартысында ғылым қалай дамыды? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы | ||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс 1900 жылдан 1999жылдарға дейінгі ғылым мен техникадағы маңызды өнертабыстар мен жаңалықтардың сызбасын жасаңыз /1 сілтеме бойынша Осы кезеңде өмір сүрген адамдар үшін ең маңызды болып табылатын үш техникалық өнертабысты немесе жаңалықты таңдаңыз. Өз таңдауыңызды басқа жұптың таңдаумен салыстырыңыз. Таңдаудағы кез-келген айырмашылықты талқылаңыз. Ең маңызды техникалық өнертабысты немесе жаңалықты таңдаңыз, сұраққа жауап беріңіз: 20 ғасырда қандай техникалық өнертабыс немесе ашылу ең маңызды болды? ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы ғылымның дамуының негізгі сипаттамалары: 1900 жылы М.Планктың кванттық теориясының және 1905 жылы А.Эйнштейннің салыстырмалылық теориясының пайда болуы; жаратылыстану ғылымдары жетістіктерінің ғылыми ойлау стиліне әсері; ғылыми ойлаудың трансформаторлары электродинамика, атомдық физика болды. Нәтижесінде атом дәуірі деп аталатын кезең басталды. ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы ғылым- бұл адамзаттың техникалық және мәдени прогресін жеделдеткен классикалық ғылым. ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Маңыздылықты бағалау критерийлері: - қарапайым адамдардың өмірін өзгертті - қарапайым адамдардың өмірі жақсарды - үкіметтің күшін арттыруға әкелу - соғыс жүргізу әдістері мен тәсілдерін өзгертті Дескрипторлар - Ситуациялық тапсырманы орындау, қиындық дәрежесіне қарай саралау, оқушы өзі орындайтын тапсырмаларды өзі анықтайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | Ситуациялық тапсырмалар 1-3-мәтіндер Аұпараттық карточкалар Танымдық кесте | ||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | ||||||||||
Үй тапсырмасы | «Ғылым мен техниканың дамуындағы өзгерістер» Еркін жазу | | | |