Файл: Пн География Малім Саынов ділет Мстахаплы Сынып.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.11.2023

Просмотров: 21

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Пән: География

Мұғалім: Сағынов Әділет Мұстахапұлы

Сынып: 10-сынып

Бөлім: Геосаясат негіздері

Тақырып: §.Мемлекеттік шекара



Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

Мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын талдау

Сабақтың мақсаты:

10.5.1.9 мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын талдау

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар жасай алады… Оқу дағдысы: тақырып мәтінін оқиды, мемлекеттік шекара ұғымы және оған қатысты жаңа терминдермен танысады, маңыздылығын анықтайды .(О) Жазу дағдысы: ресурстарды қолданады, тапсырмаларды орындау барысында географиялық нысандарды, терминдерді тіркеп жазады (Ж) Тыңдалым дағдысы:шағын топтарда мәтінің мазмұнын талқылайды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды, тапсырманы орындайды, тыңдайды (Т) Айтылым дағдысы:өз ойын ауызша жеткізе біледі, пікірінің маңыздылығын дәлелдейді. (А) Пәндік лексика мен терминологияны: Мемлекеттік шекара,бөлуші, жалғастырушы, сүзгілік,географиялық лимонология,цессия,шекара делимитациясы, шекара демаркациясы, адьюдикация. аккреция Диалог/ жазба жұмыстары үшін пайдалы сөз тіркестер жиыны: Сөйлемдерді толықтырыңыз,аяқтаңыз Шағын мемлекеттердің ірі мемлекеттердің құрамына қосылуын.......деп аталады.

Күтілетін нәтиже:

мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтайды және белгілеу шараларын талдайды

Бағалау критерийлері:

Барлық оқушылар Мемлекеттің шекараларын жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктерін талдайды Оқушылардың басым көпшілігі: Мемлекеттің шекараларын жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктерін зерделейді. Кейбір оқушылар: Мемлекеттің шекараларын жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктеріне баға береді

Құндылықтарды дарыту:

Мәңгілік ел құндылықтарын: Қазақстандық патриотизм және адамзаттық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық және өмір бойы оқып үйрену.

АКТ-ны қолдану дағдылары:

интерактивті тақта және ұялы телефон

Пәнаралық байланыс:

Тарих










Тілдік мақсаттар

Оқушылар ... істей алады

(оқылым);тақырыпмәтінін оқиды,терминдермен танысады.
(айтылым);өз ойларын ауызша жеткізе біледі.
(тыңдалым),топтардамәтінді талдап,талқылайды,бір бірінің пікірін тыңдайды.
(жазылым)терминдерді тіркеп жазады.


Құндылықтарға баулу

Оқушыларда патриотизм және азаматтық жауапкершілік қалыптастыру.Топта бірлесе жұмыс істеу дағдыларын дамыту.


Пәнаралық байланыс

Тарих,тарихи даталар.


Алдыңғы білім

Ой қозғау: -Қалай ойлайсың, шекара не үшін қажет ?Мемлекеттік шекара деген не ? (Жауапты түйіндеп, жаңа тақырыпқа көшу) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.


Сабақтың басы

(7мин)

Сыныпты ұйымдастыру




Сабақтың ортасы12

1.Өткен тақырыпты бекіту,қайталау.

Ширату сұрақтарын беру:
Тапсырма

1.Әр жұп д/ж саяси картасын пайдаланып,бір мемлекетті таңдап алып,сол елдің мемлекеттік шекарасының түрін анықтаңдар.

2. Мемлекетік шекараның функцияларының Орталық Азия елдері үшін қандай маңызы бар?Кесте түрінде толтырыңдар.

3Әр топ бір мемлекетті таңдап,мемлекеттік шекарасының қалыптасуына қатысты зерттеу жүргізіп,баяндап беріңдер.








Критерий:

1.Мемлекеттің шекараларын жүргізудің функцияларын,түрін,ерекшелігін талдайды.

2. мемлекетік шекараларды жүргізудің функцияларын,түрін зерделейді.

3.шекараларды жүргізудің түріне,функцияларына,қалыптасуына баға береді.

Дискриптор:

1.жұпқа бөлінеді.

2.Д/ж саяси картасын

ашады,бір мемлекетті

таңдап,мемлекеттің

шекарасының түрін

анықтайды.

3.мемлекеттік

шекараның функция-

ларының Орталық Азия

елдері үшін маңызын

анықтап,кестеге

толтырады.

4.Топқа бөлінеді.
5.Әр топ қосымша

деректерді пайдаланып,

таңдаған мемлекеттің

шекарасының қалыпта-

суы туралы баяндайд




Саралау:

Бүгінгі тақырыпқа саралаудың мына тәсілдерін пайдаланамын:

1Тапсырма .Балаларға деңгейіне қарай тапсырмалар беремін.Көмек қажет болған топқа болысамын.

2.Қарқын.Барлығына бірдей уақыт беремін,бірақ дағдыларына байланысты әр тірлі уақытта аяқтайды.

3.Топтау.Барлық бала топта тапсырма орындауға жұмылдырылады.

4.Ресурстар.3-тапсырмада балалар қосымша ресурстар пайдаланады.

5.Рөлдер. 2-тапсырмада топтық жұмыста балалар бір тапсырма орындағанымен,әрқайсысының орындайтын өз рөлі болады.

6.Диалог. Сабақты бекіткенде, ширату сұрақтарын қойғанда пайдаланамын.

7.Ақпарат. барлық тапсырмаларда оқушыларға қосымша ақпарат,дереккөздер беріледі.


Бағалау:

Бағалау критерийлері арқылы топтар немесе жұптар бірін бірі бағалайды,«Аялдама әдісі» бойынша.