ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.11.2023
Просмотров: 42
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
4-бөлім. «Мәтіндік құжатпен жұмыс жасау» | Мектеп: “Baiterek school” | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сраж Алуа | ||||||
Сыныбы: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақтың тақырыбы |
| ||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер) | ||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Қолдану, талдау | ||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Реферат дайындаудың негізгі кезеңдерін басшылыққа алып, рефератқа сілтеме ұйымдастырады. | ||||||
Бағалау критерийлері | Еркін тақырыпта реферат әзірлеп, қорғайды. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
| ||||||
Құндылықтарға баулу | 1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. 2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. 3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. 4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Әдебиет | ||||||
Алдыңғы білім | Интернеттегі авторлық құқық және плагиат | ||||||
Сабақ кезеңі | Педагог әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 2 мин. | Ұйымдастыру кезеңі:
1-топ: Қызылдар, 2-топ: Көктер, 3-топ: Жасылдар | (Ұ) Миға шабуыл әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар беріледі. Оқушылар алғашқы болжамдық жауаптарын айтады.
| Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Тапсырма орындауға қажетті құралдары | |||
Сабақтың ортасы 10 мин. | Оқулықпен жұмыс. (Т) «Жеке тұлға және ұжым» әдісі Тапсырма: «Жаңа білім» бөліміндегі ақпаратпен танысу. Топтарға берілген мәтіндік тапсырмаларды жеке оқуға нұсқау беремін. Оқушылар берілген мәтінді алдымен өздері жеке оқиды. Содан кейін топпен талқылап, постер қорғайды. Дескриптор: 1-топ: -Реферат сөзіне анықтама береді. -Рефератпен жұмыс істеудің 7 негізгі кезеңін көрсетеді. 2-топ: - Рефераттың түрлерін көрсетеді. - Реферат қорғау кезіндегі кеңестерді айтады. | Практикалық тапсырма: (Ж) №1- тапсырма: Рефератпен жұмыс істеудің 7 негізгі қағидасын пайдаланып реферат жасайды. Тақырып еркін түрде беріледі. Дескриптор:
| Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Тапсырма орындауға қажетті құралдары | |||
| (Д) №2-тапсырма. Жұптық жұмыстағы дайындаған рефератын ұжым алдында қорғайды. | Дескриптор:
Рефератты ұжым алдында қорғағанда өзін ұстай біледі. | Қалыптастыру-шы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Тапсырма орындауға қажетті құралдары | |||
Сабақтың соңы 7 мин. | Сабақты бекту. Рефлексия: «Белсенді топ» әдісі арқылы әр топ төмендегі сұрақтар бойынша өз ойларымен бөлініседі.
| Үй тапсырмасы: Төменде берілген тақырыптар бойынша жоба жұмысын дайында | Қалыптастыру-шы бағалау: Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдап, «Қошеметтеу» әдісі бойынша бір-бірін бағалайды. | |
4-бөлім. «Мәтіндік құжатпен жұмыс жасау» | Мектеп: “Baiterek school” | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сраж Алуа | ||||||
Сыныбы: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Шығармашылық - практикалық тапсырмалар | ||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру. | ||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
| ||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Ақпаратты пайдаланғанда авторына сілтеме жасаудың маңызын біледі. Көптеген оқушылар: Мәтіндік редакторда сілтемелерді, гиперсілтемелерді, мазмұны, тақырыптар мен түсіндірмелерді ұйымдастырады. Кейбір оқушылар: Практикалық жұмыстар жасау арқылы авторға сілтеме жасайды. | ||||||
Бағалау критерийлері | Авторға сілтеме жасалған электрондық кітап құрастырады. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
| ||||||
Құндылықтарға баулу | 1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. 2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. 3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. 4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, география | ||||||
Алдыңғы білім | Реферат | ||||||
Сабақ кезеңдері | Педагог әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 2 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. (Ұ) «Шаттық шеңбері» әдісі. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бір-біріне тілек айту арқылы, бір-бірінің көңіл күйін көтереді. Мысалы: Сен бүгін әдемісің! Топтастыру: Конфеттер арқылы 2 топқа бірігеді. Оқушыларға конфеттер таратылады. Оқушыларды конфет түрлеріне қарай топтастырылады. | (Ұ) Ой қозғау.
Мақсаты: Өткен сабақтарда өтілген тақырыптар бойынша еске түсіріп, бүгінгі шығармашылық-практикалық тапсырмаларға дайындау. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Тапсырма орындауға қажетті құралдары | |||
Сабақтың ортасы 8 мин. | (Т) №1-тапсырма: «Еліміздегі ең ірі көлдер» тақырыбында берілген шағын мәтінде еліміздегі ірі көлдер жайлы деректер келтірілген. Бірақ мәтіннің авторы осы көлдердің ауданын жазуды ұмытып кеткен. Автордың берген мәтіндегі сөйлемдерінің орналасуын бұзбаяқ, көлдердің ауданын сілтеме (сноска) арқылы кірістір. Дескриптор:
| (Ж) №2-тапсырма: Ежелгі қазақ даласын мекендеген түркі тілдес халықтарға тән және тарихи-рухани сабақтастығымызды білдіретін мереке-мейрамдардың арасында халқымыз үшін өзінің сүйікті мейрамы – “Жаңа жылы” – “Наурыз”. Тапсырма: Гиперсілтемелерді пайдаланып, интернеттегі сайттардың арасынан Наурыз мейрамына арналған ресурстарды авторлық құқықты сақтай отырып, Word-та электрондық кітап құрастыр (1-сурет) Дескриптор: -Гиперсілтемелерді пайдаланады. -Авторлық құқықты сақтайды. -Word-та электрондық кітап құрастырады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Тапсырма орындауға қажетті құралдары | |||
Сабақтың соңы 7 мин. | Сабақты бекіту. Рефлексия. (Т) «Желпуіш» әдісі бойынша оқушыларА-4 түрлі түсті параққа желпуіш жасап, әрбір бөлігіне кезекпен түйінді идеялар жазып, кейін талқылайды. | Үйге тапсырма: Өткен тақырыптардың бірінде (4.2 –тақырып. Прак-тикалық жұмыс) «Қызыл кітап» электрондық жобасы бойынша прак-тикалық жйәұмыс жасаған болатынсың. Жеке-жеке файлда орналасқан таңдаған жануарлар мен өсімдіктерің жайлы деректерді бір файлға жинақтап, оған Жануарлар мен өсімдіктер деп ату бер. Осы файлда әр жануар немесе өсімдік жайлы жинаған деректерді жеке –жеке беттерге сақта. Оглавление (Мазмұны) батырмасын пайдаланып, Жануарлар мен өсімдіктер файлының мазмұнын автоматты түрде құрастыр (2-сурет). | Қалыптастыру-шы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Тапсырма орындауға қажетті құралдары |