ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 258
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс | ||
| | | ||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
| ||||
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Тексерілді:
4 мин 4 мин | берілген. 4-код from random import randint N=int(input()); max=k=0 a = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)] for i in range(0, N): for j in range(0,N): a[i][j]=randint(1,50) for i in (a): print(i) for i in range(0, N): k=0 for j in range(0,N): if a[i][j] % 2 == 1: k+=1(тақэлементтердісанайды) if k> max: max=k;p=i; (тақэлементікөпқатардың) print() нөмірінр-ғасақтайды) a.remove(a[p]) (рқатарынөшіреді) for i in (a): (массивтібаспағабереді) print(i) Дескриптор Екі өлшемді массив элементтерін анықтайды. Python программалау тілінде программалай алады. Топтық жұмыс Екі өлшемді массивтерді сұрыптау және қатарды өшіру программасын талдаңдар. Программаның әрбір қатарының қандай қызмет орындайтынын анықтаңдар. Жұптық жұмыс Екі өлшемді массивтің ең үлкен және ең кіші элементтері орналасқан қатарларды тауып, өшіріп тастайтын программа кодын ұсыныңдар. Егер ең үлкен және ең кіші элемент бір қатарда орналасса онда тек сол қатарды ғана өшіру керек. | |
| Оқушылардың жұмыстарын «Температура» әдісі бойынша бағалау. Термометр шкаласына оқушылардың аттарын жазу арқылы. | Термометр суреті бар плакат, стикер |
Аяқталуы 3 мин Рефлексия 2 мин | «Екіөлшемді массивті математика және физикалық есептерді шешуде қолдану жолдары» тақырыбында шағын ғылыми мақала дайында. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар сабақ туралы ең жақсы пікір, түсінбеген бір сұрақ айтады. | Оқулық |
Үй тапсырмасы 1 мин | Оқулықта берілген тапсырманы орындап келу. | Оқулық |
25-сабақ
§4.10. Бірөлшемді және екіөлшемді массивтерге арналған шығармашылық- практикалық жұмыс
Оқушылар: Бірөлшемді және екіөлшемді массивтерді әртүрлі есептерді шешуде қалай тиімді қолдануға болады?
Тақырып: Бірөлшемді және екі- өлшемді массивтерге арналған шығармашылық- практикалық жұмыс | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары | 9.3.3.1- программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында бірөлшемді массивті қолдана отырып программаны құрастыру 9.3.3.2 екіөлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде бағдарламаларды жасау | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Бірөлшемді және екі өлшемді массивтерді анықтау; | |
Көптеген оқушылар үшін: Бірөлшемді және екіөлшемді массивтерді салыстыру; | ||
Кейбір оқушылар үшін: Бірөлшемді және екіөлшемді массивтерді программалау. | ||
Бағалау критерийі |
| |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Пәндік лексика және терминология: Массив-array, элемент-element, өшіру-выключить-turn off, қою- вставить-insert, матрица-матрица-matrix, екіөлшемді массив- |
| двумерный массив-two-dimensional array, прямоугольный таблица-rectangular table, сілтеме-ссылка-link, сұрыптау- сортировка-sort | |||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
болады деп ойлайсың? | ||||
Жазу: Бірөлшемді массивтер және екіөлшемді массивтермен орындалатын әрекеттер алгоритмін жазыңдар. | ||||
Тірек білім, білік, дағдылар | Бірөлшемді және екіөлшемді массивтер. | |||
Жоспар | ||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | ||
Басталуы 3 мин 7 мин | Ой сергіту «Ақ парақ» жаттығуы Оқушыларды екі топқа бөліп, тапсырма беру. 1-ші топқа қағазды жырту, ал 2-ші топқа қағазды бірнеше жерінен тесу беріледі. Берілген ақ парақтар бойынша, қандай жағдаяттарды немесе аңыздарды айтуға болады. Айтылатын ойды дәлелдеп беру керек. Қағазды жыртқан және шұрқ тескен кезде қандай ойда болдыңыз? Үй тапсырмасы: Өткен тақырып бойынша оқулықта берілген тапсырманың шешімін топта талдайды. Өзара бағалайды. | Компьютер, оқушының жұмыс дәптері | ||
Негізгі бөлім 2 мин | Ой қозғау
Практикалық жұмыс №1 тапсырма. Екі таңбалы сандар* А[N] бірөлшемді массив берліген (1≤N≤99, ai<1000) . Осы массивтегі барлық екі таңбалы сандар №2 тапсырма. Іріктеу *** Еліміздің бокстан жетістіктерін дүниежүзі | | ||
| | |||
25 мин | Оқулық | |||
| | |||
| Компьютер |
№ | Мысалы | Нәтиже |
1 | 8 | 3 |
| 485 14 586 2 540 | |
| 58 27 896 | |
| мойындаған. Елімізде осы спорт түрінен аттары | | ||||||
әлемеге әйгілі бірнеше олимпиада жеңімпаздары | ||||||||
бар. Әуесқой бокста 49 кг мен 91 кг арасында 10 | ||||||||
салмақ дәрежесі бар. 9-сынып оқушылары | ||||||||
арасында боксқа деген қызығушылық өте жоғары. | ||||||||
Бокстан спорт үйірмесіне жазылу үшін | ||||||||
салмақтары 47≤ mi ≤ 92 кг арасында болуы керек. | ||||||||
9-сынып оқушылары арасында N оқушы бокс | ||||||||
үйірмесіне қатысу үшін өз салмақтарын өлшетті ( | ||||||||
2≤N≤100, 30≤ mi ≤125). Осы деректер бойынша | ||||||||
қанша оқушы бокс үйірмесіне қатыса алады? Бұл | ||||||||
оқушылардың тізімдегі нөмірлері қандай? | ||||||||
№ Мысалы Нәтиже | ||||||||
1 10 4 | ||||||||
80 32 78 98 47 85 65 1 3 5 6 7 | ||||||||
110 34 119 | ||||||||
№3 тапсырма. Файлдан оқу* ** | ||||||||
Input.txt файлында А[N] бірөлшемді бүтін сандар | ||||||||
массиві берілген N(1≤N≤1000, 0≤аi ≤106). Осы | ||||||||
файлда орналасқан массив элементтерінің жұп | ||||||||
орында тұрған тақ сандардың қосындысын | ||||||||
табыңдар. Input.txt файлының бірінші қатарында | ||||||||
массив ұзындығы берілген. Кейінгі қатарда сол N | ||||||||
элементтің мәні жазылған. Қосындыны Output.txt | ||||||||
файлына жаз. | ||||||||
№ Input.txt Output.txt Түсініктеме | ||||||||
1 12 95 Жұп орында | ||||||||
21 26 46 87 тұрған тақ | ||||||||
41 5 16 10 сандар | ||||||||
15 3 8 70 87+5+3= 95 | ||||||||
№4 тапсырма. Бірдей цифрлар** | ||||||||
Х[N] бірөлшемді үш таңбалы натурал сандар | ||||||||
массиві берілген (1≤N≤99,0≤ai<10000). Осы | ||||||||
массивтегі элементтердің арасынан бірінші және | ||||||||
соңғы цифрлары бірдей үш таңбалы сандарды | ||||||||
анықтап, баспаға бер. | ||||||||
№ Мысалы Нәтиже | ||||||||
1 10 141 989 666 909 545 | ||||||||
141 605 786 177 101 | ||||||||
989 666 | ||||||||
909 545 100 101 | ||||||||
№5-тапсырма. К-ға тең * | ||||||||
В[N] [N] екіөлшемді массиві берілген (1 | ||||||||
Осы массивтің элементтерінің арасынан соңғы | ||||||||
цифры К-ға тең сандардың қосындысын тап | ||||||||
| № | Мысалы | Нәтиже | Түсініктеме | | |||
1 | 3 7 | 71 | К=7 болғаны | |||||
| 12 47 38 | | үшін бұл | |||||
| 17 15 69 | | сандар 47, 17, | |||||
| 70 11 7 | | 7 |
| | |
| | |
| | | |
| | | |
| | |
| | |
| Дескриптор
Оқушылардың жұмыстарын фишкалар арқылы бағалау. Әр тапсырма орындағанда нәтижесіне сәйкес фишка жинады. | |
Рефлексия 2 мин | Не білем? Не білдім? Не білгім келеді? | |
Үй тапсырмасы 1 мин | Тарау бойынша тест дайындап келу. |
Оқушылар:
5-бөлім. Python программалау тілінде 2D ойынын құру
26-сабақ
§5.1. PyGame кітапханасы
PyGame кітапханасын қалай іске қосуға болады?
Тақырып: PyGame кітапханасы | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары | 9.3.3.3 - PyGame; PyGame кітапханасын қосу | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: PyGame модулімен танысу. | |
Көптеген оқушылар үшін: PyGame кітапханасының геометриялық фигуралар салатын командаларын анықтау. | ||
Кейбір оқушылар үшін: PyGame командаларының көмегімен фигураларды салуды программалау. | ||
Бағалау критерийі |
| |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | |
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Ойын- игра-game,компьютерлік ойын- компьютерная игра- computergame,сценарий-сценарий-scenario, графика-графика-graphic, кітапхана-билиотека-library, команда-команда-command, программалық пакет-пакет программ-software package, пиксель- |