ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 29
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеттері.
Бөлім: | Қатынастар және пропорциялар | |
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: | Алчынова Сандуғаш | |
Күні: | 23.11.2022ж. | |
Сынып: 6 «А» | Қатысушылар саны: 14 | Қатыспағандар саны: 1 |
Сабақтың тақырыбы: | Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеттері. | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 6.1.2.3 пропорция анықтамасын білу; 6.1.2.4 пропорцияларды ажырату және құрастыру; 6.1.2.5 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану; | |
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар: - пропорцияны оқиды және жазады; - пропорция анықтамасын біледі; - пропорцияларды ажыратады және құрастырады; - пропорцияның негізгі қасиетін біледі және қолданады. |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Ресурстар | |||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларының сабаққа дайындығын тексеру. Журналға сабаққа қатысымды белгілеу. | Оқушылар «Сиқырлы сандықшадан» әртүрлі түспен боялған бірдей дөңгелек фигураларды қалауы бойынша алады. Алынған түстерге байланысты оқушылар 3 топқа бөлінеді. | Слайд 1 | |||||||||||||||||
Үй тапсырмасын тексеру | Үйге берілген тапсырманы «Көршіңді тексер» әдісі бойынша есептерді тексеруге уақыт береді. | Үй тапсырмасын «Көршіңді тексер» әдісі бойынша есептің слайдта берілген дұрыс шешімі бойынша бір-бірімен дәптер алмасу арқылы тексереді, бір-бірін қатесін талқылап, бағалайды. | | |||||||||||||||||
Проблемалық оқыту кезеңі | Сандарды пайызбен көрсетіңдер: |
| Сандар карточкаларда бейнеленген, олар оқушыларға кезекпен көрсетіледі. Карточкалардың артқы жағында жауаптар жазылған (үзік сызықпен көрсетілген) | |||||||||||||||||
| Қанша процентті құрайды? |
| | |||||||||||||||||
Проблемалық сұрақты қою және шешімін табу | 1. Екі санның қатынасы не деп аталады? 2. Екі санның қатынасы нені көрсетеді? 3. Бір сан екінші санның қанша пайызын құрайды? | Пропорциялар тең екендігін көріп, өздері түйін шығарады. | Пропорциялар тең екенін анықтайды. Әр карточка бойынша қосымша сұрақтар қойылады. | |||||||||||||||||
Жаңа материалмен танысу кезеңі | «Миға шабуыл» әдісі. 100:20; 10:5; 40:8; 1:5; 50:10; 10:50; ; 5:1; 5-ке тең болатын қатынастардың теңдігін жазу бойынша тапсырма. | | Слайд 2 | |||||||||||||||||
| Бұл теңдіктерді басқаша қалай жазуға болады? | | | |||||||||||||||||
| Анықтама: Екі қатынастың теңдігі пропорция деп аталады. Мысалы: теңдігі пропорция. Себебі, ; . Пропорцияны әріптер арқылы мына түрде жазады немесе a:b=c:d Пропорцияның шеткі мүшелерінің көбейтіндісінің мәні орта мүшелерінің көбейтіндісінің мәніне тең: a:b=c:d , ad=bc Бұл қасиет пропорцияның негізгі қасиеті деп аталады. Мысалы: теңдеуін шешейік. | Пропорцияның негізгі қасиетін қолдану: 28 Жауабы: 7 | | |||||||||||||||||
Топтық жұмыс кезеңі | 1-топ: 1.b–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 2. Берілген сандардан пропорция құрыңыздар. | 1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 1) 3; 4; 2; 6 2) 2; 3; 6; 9 | | |||||||||||||||||
| 2-топ: 1.a–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 2.Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. | 1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 1) 4; 5; 15; 12 2) 0,6; 1,5; 2; 5. | | |||||||||||||||||
| 3-топ: 1.c–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 2.Берілген сандардан пропорция құрыңыз. | 1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 1) 3; 10; 6; 2 2) 5; 1,5; 2; 0,6. | | |||||||||||||||||
Жеке жұмыс | 1-тапсырма Берілген сандардан пропорция құрып жазыңыз: a) пропорцияның анықтамасы бойынша: b) пропорцияның негізгі қасиеті бойынша: | 3; 4,5; 8; 12; ; ; ; . | | |||||||||||||||||
| 2-тапсырма Берілген пропорциядан а-ның b-ға қатынасын өрнектеңіз: | a) ; b) ; c) d) . | | |||||||||||||||||
| 3-тапсырма х-ті табыңыз: | a) ; b) . | | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Пропорция. Пропорцияның негізігі қасиеті. №112. | | | |||||||||||||||||
Рефлексия | «Білім желкені» бойынша оқушылармен кері байланыс орнату. | | |