ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 21
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу | Мектеп: О.Молдағожин атындағы орта мектеп | |||||||
Күні: 09.11.2022ж | Мұғалімнің аты-жөні: Калиев Т.Т. | |||||||
Сынып: 8 a,б | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Статистикалық мәліметтер | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.2.1- электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әртүрлі форматтарын қолдану | |||||||
Сабақтың мақсаты | Барлықоқушы:электрондыкестедеесептердішешудеәртүрліформаттағымәліметтердіқолдану. Көпшілікоқушылар:файлдарды байланыстырып сілтемелерді өзгерте алу. Кейбірі: сілтемелердіөзгертіпесептерді орындап шығару. | |||||||
Бағалау критерийі | Электрондыкестедеесептердішешудеәртүрліформаттағымәліметтердіқолданады. Файлдарды байланыстырып сілтемелерді өзгерте алады. Сілтемелердіөзгертіпесептердіорындапшығарады. | |||||||
Ойлау дағдылрының деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану | |||||||
Тілдік мақсаттар | Лекция және терминология: абсолют ,салыстырмалы, сілтеме | |||||||
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Абсолют және салыстырмалы сілтеме ерекшеліктеріді қолданудың ерекшеліктерін жазыңдар | ||||||||
Құндылықтарға баулу | Топта бір - біріне қолдау көрсету, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. | |||||||
Пәнаралық байланыс | Математикалық есептерді шығарады, геометриялық есептер шығарады | |||||||
Алдыңғы білім | Абсолют және салыстырмалы сілтеме | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 5 минут 7 мин | Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпты жағымды ахуалға келтіру, шаттық шеңберін құру, бір-біріне жақсы тілек айту. Топқа біріктіру Себеттен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын. Конфеттің түрлеріне қарай 2 топқа бірігіп отырады. «Бомба әдісі» арқылы үй жұмысын пысықтаймын. Әр топтың партасында үлкен үрленген шар ішінен сұрақтар алады және сол сұрақтарға жауап береді. 1-топ «Сары кәмпиттер» 1.Статистикалық мәлімет дегеніміз не? 2.Статистикалық мәліметтермен қандай мамандар жұмыс жасайды? 2-топ «Көк кәмпиттер» 1.Сілтеме дегенді қалай түсінесің? 2.Абсолют және салыстырмалы сілтеме ерекшеліктерін ата. | 1-топ «Сары кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 8-сынып оқулық Алматыкітап | ||||||
Сабақтың ортасы 3минут БІЛУ, ТҮСІНУ 5-минут 10 минут ҚОЛДАНУ 6 минут | Жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы екі топқа бірдей тапсырма беремін . Жеке ойлану, топта, ұжымда пікір-алмасу. Ортақ тұжырымға келу. Excel – де есептерді шешу барысында абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолдануда қандай артықшылығы бар? «Ойлан , жұптас, бөліс» әдісі Оқушылар абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолданудың артықшылықтары туралы ойланады, құрбысымен талқылайды.Дарынды оқушы мен үлгерімі төмен оқушы жұптаса отырып жасайды. ҚБ. Ауызша мадақтау, ынталандыру. Компьютерде практикалық тапсырмалар орындау: 1-тапсырма А , В деңгей Төменде электронды кесте бөлігінде формуланы көрсету режимі берілген. Егер С1 ұяшықтағы формуланы көрсету режімінен шыққаннан кейін С3 ұяшыққа көшіріп қойсақ, С1 және С3 ұяшықтарда қандай сандар пайда болады? Кесте №1 Дескриптор :
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы топтар бірін бірі бағаллайды. 2-тапсырма В,С деңгейі Дәуреннің үйі үлкен.Ол 5 бөлмелі үйде тұрады. Дәурен үйдегі бөлмелердің ұзындығы мен енін өлшеп, кестелік процессорға жазып, төмендегі мәліметті алды.Дәурен үйдегі бөлмелердің ауданы мен периметрін есептеуге көмектесіңдер. Кесте №2 Дескриптор :
ҚБ. «Смайлик» арқылы бағалау «Қарлы кесек» әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту. Яғни, сұрақ-жауап Қағазға бір есеп жазып қар пішінін жасап келесі топқа лақтырады. Келесі топ жауап жазады. ҚБ. Топтар бірін-бірі бағалайды | Оқытудағы белсенді әдістер Компьютер Оқулық Компьютер А4 парағы | ||||||
Сабақтың соңы 4 минут | Үйге тапсырма: Статистикалық мәліметтер тақырыбында оқу. Кері байланыс: «Шамдар әдісі» Оқушылар сары шам бойынша қандай көмек керектігін, жасыл шам бойынша не меңгергенін, қызыл шам бойынша қандай қиындық болғанын айтады. | Интернет материалы | ||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||
Оқушылардың қажеттілігіне қарай саралау тапсырмалар дайындадым.Сыныптыжағымдыахуалғакелтіру, шаттық шеңберін құру, бір-біріне жақсы тілек айту. Бомба әдісі арқылы үй жұмысын пысықтадым. «Миға шабуыл» әдісі пайдалану арқылы жаңа тақырыпты ашу үшін пайдаландым.(білу) «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі пайдалануда сын тұрғысынан ойланды жұптық жұмыс жасалды. Дарынды оқушы мен үлгерімі төмен оқушы жұптаса отырып жасайды. 1-тапсырма А , В деңгей (түсіну, қолдану ) 2-тапсырма В,С деңгейі (түсіну, қолдану ) «Қарлы кесек» әдісі арқылы жаңа сабақты бекіту үшін сұрақ жауап пайдаландым. | Әр тапсырманың соңында қалыптастырушы бағалау жүргізілді. Смайлик, бес бармақ топтар бірін –бірі бағалады. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
| ||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |