Файл: за мерзімді жоспар блімі 4a пайыз Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 38

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.4A Пайыз

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты жөні:

Сынып:5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

ПАЙЫЗ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламысына сілтеме)

5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгерту

5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру

Сабақ мақсаты:

  • Оқушыларға пайыз ұғымын түсіндіру.

  • Пайыз тақырыбына арналған есептерді шығару.

Бағалау критерийі

  • пайыз ұғымын меңгереді

  • бөлшекті пайызға айналдырады

  • пайызды бөлшекке айналдырады




Тілдік мақсаттар

Пайыздың анықтамасын тұжырымдау

Пайызды санмен(ондық бөлшекпен) өрнектеу,

санды пайызбен өрнектеу сөз тіркестерін дұрыс қолдана алуына назар аудару


Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.

Пайыз ұғымын меңгере отырып қоршаған ортамен мысал келтіре алады

Пәнаралық байланыс

жаратылыстану

Алдыңғы білім

  • Жай бөлшектерге амалдар қолдану

  • Санның бөлігін табу

  • Бөлігі бойынша санды табу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5минут

  1. Ұйымдастыру

Сәлемдесу сынып тазалығына назар аудару, оқушылардың оқу, жазу, құралдарын түгендеу. Оқу мақсаттарымен таныстырып, жетістік критерийін құрастырамыз
Оқушылар әр түрлі түсті (қызыл, жасыл, cары) карточка арқылы топқа бөлінеді



  1. Үйге тапсырмасын сұрау

Миға шабуыл сұрақтары.

  • Санның бөлігін қалай табамыз?

  • Бөлігі бойынша санды қалай табамыз?



Түрлі түсті карточка

Сабақтың ортасы

35минут

Сабақтың соңы

5 сынып




  1. Жаңа тақырыпты ашу:































































Суретте неше бөлігі сары, жасыл, қызыл квадрат бар.
Суретте неше пайыз сары, жасыл, қызыл квадрат бар.
Оқушылар постерлер арқылы сабақты талдайды. Бір біріне түсіндіреді. Тақтаға шығып қорғайды.

1 - топ: Пайыз дегеніміз не?

2 - топ: Бөлшекті пайызға қалай айналдырамыз?

3 - топ: Пайызды бөлшекке қалай айналдырамыз?
Өндірісте межелеген жоспардың орындалуы, заттың бағасының өсуі (кемуі), оқушылардың үлгерімдері және т.с.с. шамалардың өзгеруі пайыз түрінде беріледі.

«Пайыз» латынның «pro centum»деген сөзінен алынған аудармасы «жүзден» немесе «жүзге» дегенді білдіреді.

Кез келген шаманың (санның) жүзден бір бөлігін бір пайыз деп атау қабылданған.


Бір пайыз жүзден бір бөлік



1 немесе 1



Мысалы,


жүзден бір бөлігі




1 метрдің


бір пайызы


Математикада «пайыз» сөзінің орнына белгісі жазылады. Сонда «20 пайыз» жазылуы - жазылуы: 20%.
Демек, квадраттың 9%-ы боялған, ал боялмағаны:

100%

Есептеулерде пайыздың бөлшекпен натурал санмен жазылулары пайдаланады.





Пайызды бөлшекпен (натурал санмен) жазу үшін,пайыз белгісі (%) алдындағы пайызсанын 100-гебөлу керек.


Мысалы, 7% 7%

300%




Бөлшекті (натурал санды) пайызбен жазу үшін, оны 100-ге көбейтіп, пайыз белгісін (%) тіркеп жазу керек


  1. Бос орынды толтыру.




Жай

бөлшек

Ондық бөлшек

Пайыз





25%























73%




0,77










46%











  1. Оқулықпен жұмыс

1 – топ: Жеміс сусынын дайындау үшін алынған кептірілген жемістердің 35%-ы алма, 30%-ы алмұрт, 25%-ы өрік, қалғаны алхоры. Кептірілген жемістердің неше пайызы алхоры?

2 – топ: Қала тұрғындарының 40%-ы А депутатқа дауыс берді, қалғандары В депутатқа дауыс берді. Қала тұрғындарының неше пайызы В депутатқадауыс берді?

дауыс берді?

3 – топ: Сыныптағы оқушылардың 35%-ы қыз, қалғаны ұл бала. Сыныпта ұл бала неше пайыз?
Дескриптор:

  • Есептің шартын құрастырады.

  • Есептің шартына сәйкес өрнек құрастырады

  • Амалды орындайды

  • Есептің жауабын толық жазады






Үйге тапсырма

Пайыз тақырыбына сөзжұмбақ, ребус құрастыру



Ватман, маркер, стикерлер

Әрбір орындалған тапсырма арқылы оқушыға смайлик беріп отырады


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Бағалау:


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы оқушылардың сөйлеу дағдысын жетілдіру мақсатында сұрақ – жауап жүргіземін. Сабақ барысында топтық, жеке тапсырмалар орындалады. Сабақты талқылауда топтасып, ынтымақтастықпен жұмыс жасауға «Постер» әдісін алдым. Тақырыпты жинақтау, өмірмен байланыстыру мақсатында алдымен білу деңгейіндегі жалпыға ортақ тапсырмадан күрделілігі орташа тапсырмаларға көшу орындалады.

Дескриптор:

  • Есептің шартын құрастырады.

  • Есептің шартына сәйкес өрнек құрастырады

  • Амалды орындайды

  • Есептің жауабын толық жазады



Сабақтың оқу мақсаты мен күтілетін нәтижесін анық көрсету үшін таныстырылым көрсетіледі АКТ.

Өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау құндылығын арттыру топтық жұмыс, өзара бағалау кезінде қалыптасады

Сабақ бойынша рефлексия




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?