ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 22
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | | ||||||
Пәні: | Ана тілі | | ||||||
Бөлім: | Дыбыс және әріп | | ||||||
Педагогтің аты-жөні: | | | ||||||
Күні: | | | ||||||
Сынып: | 1 сынып. | | | |||||
Сабақтың тақырыбы: | №3 сабақ. Дыбыстар мен әріптер | | ||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.1.3.1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша аудио, бейнежазба, кітап басылым материалдарының көмегімен мәтіннің мазмұнын болжау; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көщіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу. | | ||||||
Сабақтың мақсаты | Дыбыстардың дауысты және дауыссыз екенің білетін болады | | ||||||
Сабақтың барысы | | |||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут | Психологиялық ахуал қалыптастыру «Табиғат әлемінде». Судың сылдыры, тамшы, түрлі құстардың үні мен шегірткенің шырылы, музыка әуені естілетін бейнекөріністі көрсету. Тыңдау, көру арқылы оқушыларға көтеріңкі көңіл күй, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Өткенді пысықтау –Қандай әлемге саяхат жасап қайттыңдар? Қандай дыбыстар естідіңдер? Олар ненің дыбысы? –Табиғаттағы, айналамыздағы тіршілік иелері бірдей дыбыс шығара ма? –Бұдан қандай ой түюге болады? Сол көріністерді кім түсіріп алды деп ойлайсыңдар? Әрине, адам. Адам дәл осылай құстың үнін келтіре ала ма? Ал құстар ше? Адам сияқты сөйлей ала ма? Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу Суретпен жұмыс. – Барлық көліктен шығатын дауыстар бірдей ме? Ұшақ пен жүк көлігінің, жүк көлігі мен жеңіл көліктің дыбыстары қандай? Оқушылар суретке қарап, олардың қандай дыбыс шығаратынын айтады, дыбыстайды. Ұшақтың гүрілі жүк көлігіне қарағанда қатты ал жеңіл көлік жүк көлігіне қарағанда баяу дыбыс шығаратынын, құстың үнін, балалардың көңілді дауыстарын айтады 2-жаттығу «Адасқан сөздер» ойыны Су, тіл, құс сөздеріндегі дыбыстардың орындарын ауыстырып айтып көрейік. Мысалы: ус, літ, ұсқ десек, сөз мағынасын түсінесіңдер ме? Неліктен? –Сөз неден құралады екен? Дыбыстарды қайтеміз? Әріптерді ше? Жетекші сұрақтар қоя отырып, жауап алу арқылы оқушылардың өздеріне ереже құрастырып айтқызу өте тиімді. Сөз дыбыстан құралады. Дыбыстарды айтамыз, естиміз. Дыбыстар жазуда әріппен таңбаланады. Әріптерді көреміз, жазамыз. Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім б дыбысының сөздің басында, ортасында, кейбір сөздерде ғана сөз соңында келетінін айтады. Көркем жазу минуты Б Б Б Б Б Б Б Б б б б б б б б б 3-жаттығу. Берілген сөздерді көшіріп жазады. Үш сөзге ауызша дыбыстық талдау жасайды. Ай, ине, бота, ... Ай сөзінде екі әріп, екі дыбыс бар ЕБҚ Берілген сурет атауларының бірінші дыбыстарынан сөз құрастырып, жаз. Ж: Домбыра ЕҚБ Төмендегі сөздерден өзгеріп тұрған әріптерді тауып, сыз. қар- қор қауын- жауын шеге- шеше кеме- кесе қияр- қиял жарыс- жарық ҚЖ: Кері байланыс | Табиғат туралы суреттер мен әуен Сұрақтарға жауап береді Сууретпен жұмыс жасайды Араласып жатқан әріптерден сөз , сөздерден сөйлем жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Сөзтізбегін жасайды Қосымша жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды | Дескриптор: Дыбыстарды ажырата алады Адамның сөйлей алу қасиетін ұғынды Дескриптор: Суретке қарап әңгіме құрай алды Дыбыстарды ажырата алады Дескриптор: Әріптерден сөздер ,сөздерден сөйлемдер құрады Ереже құрай алды Дескриптор: Көркем жазу үлгісін сақтап жазды Сөздерге дыбыстық талдау жасады Сен мықтысың! Керемет оқушысың! Жарайсың! Керемет жұмыс жасадыңдар! «Білім сандығы» әдісі | Бейнебаян Әуен Дыбыс жазылған таспа Табиғат туралы суреттер Оқулық Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Жазу үлгісі Суреттер Қима қағаз Сөздер жазылған парақшалар Таратпа парақтар Сандықша |