ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 46
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тексерілді:
| Әл-Фараби атындағы №145ЖББМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Биология | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Өсу және даму | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Акилбаева Айман. Еркиновна | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 19.04.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 «Ә» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Адам ұрығының дамуына темекі шегудің ,есірткілік заттардың және алкогольдің әсері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.2.3.3 - адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын білу,түсіну, талдау, ортақ пікірге келу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | ресурс | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдас тыру 3мин Үй жұмысын тексеру (6 мин) Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім (20-25 мин) Ой толғау Қорытынды Сабақты бекіту Рефлексия Бағалау Үй тапсырмасын беру 1 м | -Сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал /- Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу. «Classtools net random-group-generato» әдісі арқылы 4- топқа бөлу. Бүгінгі сабақта сақталатын ережені есте сақтау!
Әр топтан топ жетекшілерін сайлап, топ мүшелерін сабақ барысында шамшырақтар арқылы бағалап отыру тапсырылады. «Wordwall » әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1.Ұрықтың дамуы қанша тәулікке созылады? 2. Ұрықтану дегеніміз не? 3. Шамамен қанша аптада адам ұрығында адамға тән сипаттар пайда болады ? 4.Планцента дегеніміз не ? 5. Шарананың қалыптасуы және дамуын түсіндір 6. Жүкті әйелдің гигиенасы Қызығушылықты ояту Темекі шегу, алкоголь,есірткінің адам ұрығына әсері» тақырыбында бейнеролик көрсету. Бейнероликтен нені байқауға болады? -Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы деп ойлайсыздар? -Осы тақырыпты меңгеру үшін мақсатымыз қандай болады деп ойлайсыздар? (оқушылармен бірлескен түрде сабақ мақсатын анықтау) 1топ. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы мына жоспар бойынша 4-топқа тапсырмалар беріледі. (Мәтінді жеке оқуға 3минут, жұппен, топпен талқылап, ойларыңды қағаз бетіне түсіруге 3минут, әр топтан ортаға айтуға 2 минут) Жоспары: 1. Эмбрионның дамуына әсер ететін сыртқы және ішкі факторлар 2. Ішімдіктің адам ұрығына зияны 3.Темекінің адам ұрығына зияны 4. Есірткінің адам ұрығына зияны 1. Болашақ ата-ана үшін өздеріңнің « әрекет ету бағдарламаларыңды»құрыңдар; 2 .Темекі шегу, алкогольдік ішімдік ішу, есірткілік заттарды пайдаланудың адам эмбрионының дамуына кері әсерін төмендетуге бағытталған заң шараларының рөлін бағалаңдар. ; 3.Зиянды әдеттерден сақтануға бағытталған ырым -тыйым сөздер; 4.Дені сау ұрпақ-ұлт болашағы. SWOT-талдау. Болашағың өз қолында! деген сөзді қалай түсінесіңдер? Сауалнама арқылы кері байланыс жасап,қанша оқушы түсінген түсінбегенін анықтау . Стикерлер таратып сабақтан алған әсерлерін, пікірлерінғ ұсыныстарын жаздырту арқылы рефлексия жасау. Топ жетекшілері топ мүшелерін бағалайды.
§51.Адам ұрығының дамуына темекі шегудің ,есірткілік заттардың және алкогольдің әсері Бағалау 1.Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, реферат жазыңдар. Болашақ ата-ана үшін өздеріңнің «әрекет ету бағдарламаларыңды» құрыңдар. 2.Қазақстан азаматтарының болашақ ұрпақ денсаулығын сақтаудағы жеке жауапкершілігін қайдан көресіңдер?Талқылаңдар.Болашақ ұрпақ денсаулығын сақтаудың азаматтық әрі мемлекеттік деңгейдегі міндетті қандай шараларын ұсынасындар? | Оқушылармен амандасып, жағымды ахуал тудырады. Оқушыларға сұрақтар жасырылады. Топ жетекшілері шамшгырақ арқылы сабақ барысында бағалап отырады. оқушылармен бірлескен түрде сабақ мақсатын анықтау. Оқушылар мәтінді жеке оқып, жұппен, топпен талқылап, ойларын қағаз бетіне түсіреді . 3-топ дәптерлеріне жауап береді. 4-топ SWOT-талдау қағаз бетіне түсіреді. Оқушылар түйін сөз айтады әр топтан | ҚБ. “Мадақтау” әдісі Жалпы балл-2 Дескриптор -сұраққа жауап береді; -өз жауаптарын дәлелдей алады; -Эмбриогенез факторлары, ішімдік,темекі, есірткінің адам ұрығына зиянын -Ұрыққа әсер ететін зиянды факторларды және зиянды әдеттер түрлерін біледі,жазады,талдайды Сабақ соңында оқушылар жинаған баллдарын жауап парақтарына есептейді Жалпы 10 балл | Анимациялық презентация тақырыпқа байланысты Темекі шегу, алкоголь,есірткінің адам ұрығына әсері» бейнеролик Слайд Бағалау парағы |