ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 45
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | Қайта өрлеу дәуірі | |
Педагогтің аты-жөні | Сағындықова Ж | |
Күні: 07.04.2023ж | Үйден оқыту | |
Сынып:6 д | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.2.2.3 Антикалық мәдениетпен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау; 6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау | |
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурс тар | ||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | БЫМ/С Орта ғасыр суреттері мен Ренессанс бейнесін бейнелейтін бейнематериалды төмендегі сұрақтар арқылы талқылау. 1.Кескіндеме дегеніміз не? 2.Суреттің қандай элементтерін көрдік? 3.Орта ғасыр суреттері несімен ерекшеленеді? 4. Орта ғасыр мен Ренессанс картиналарын қалай салыстыруға болады? Бейнематериалды көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтатып,мақсатыменбағалау критерийлерін оқушыларға таныстыру. | Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер сол заман тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. | мадақтау | Презентация Бейнематериалмен жұмыс: Италия-Византиялық өнер https://www.youtube.com/watch?v=tTfzCRf9Kzk | ||||||||||||
Жаңа сабақ | М Оқушыларға«Орта ғасыр» мен «Ренессанс» дәуірінің суреттерініңнегізгі белгілеріне қарап, «аскетизм» және «гуманизм» деп екі топқа бөліп, терминнің мағынасын түсіндіру. Оқушыларға 8 ғасырдағы Византиялық Христосты керу суретін жәнеОртағасырлық Христосты керу суретінҚайта өрлеу дәуірінің Христосты керу суретін ұсынып, «Суреттің ерекшелігі неде?», -деген сұрақ төңірегінде ой- талқы ұйымдастыру. Арасы 200 жыл өткен «1300жылғы ортағасырлық әулие Мария және бала Христос суретін» және «1500 жылғы Қайта өрлеу дәуірінің әулие Мария және бала Христос суретін» ұсынып, Орта ғасыр мен Ренессанс дәуіріндегі екі суреттің ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасында салыстырту. Таратпа материал бойынша оқушылар 200 жылдан астам уақыт бойы еуропалық мәдениеттегі маңызды өзгерістерді анықтайды. Олар бұл өзгерістер Ренессанстың дамуына қалай әсер ететінін болжайды. Оқушылар осы кезеңдер арасында Европада қандай оқиғалар өткенін айтып, оларды «Уақыт сызығында» орналастырады. Қайта өрлеу дәуірінің ұлы суретшілері: Рафаэль Санти, Леонардо да Винчи,Микеланджелоның өнер туындыларымен таныстырып, кестені толтырту. Оқушылар Қайта өрлеу дәуірінің ұлы суретшілері: Рафаэль Санти, Леонардо да Винчи, Микеланджелоның өнер туындылары туралы ақпаратты кестеде толтырады;
ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Мәтінгмен жұмыс Дескрипторлар: «Орта ғасыр» мен «Ренессанс» дәуірі суреттерінің негізгі белгілеріне қарап, «аскетизм» және «гуманизм» терминдерінің мағынасын түсінеді; Екі кезеңде салынған Христосты ағашқа керу суреттерінің негізінде ой талқы ұйымдастырады; Орта ғасыр мен Ренессанс дәуіріндегі «Әулие Мария және бала Христос» суретінің ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасында салыстырады; 1300-1500 жылдар аралығындағы еуропалық мәдениеттегі | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | Презентация Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 Ақпараттық кесте | ||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс «Борт журналы»
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | ||||||||||||
Үй тапсырмасы | Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті? | | | |
Бөлім: | Қайта өрлеу дәуірі | |
Педагогтің аты-жөні | Сағындықова Ж | |
Күні:14.04.2023ж | Үйден оқыту | |
Сынып:6 д | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау; | |
Сабақтың мақсаты | Ұлықбек, Әлішер Науаи, Бабыр еңбектеріндегі идеялардыңорта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау,ерекшеліктерін сипаттау. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | БЫМ/СОқушыларға ортағасырлықтарихи тұлғалардың портреттерін көрсет3лед3 -Бұл адамдарды ортақ не байланыстырады?,-деген сұрақ төңірегінде ой бөлісуге шақыру. Осы ой-бөлісудің негізінде сабақ тақырыбына болжам жасату.Суреттерді көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтатып, мақсатын және бағалау критерийлерін оқушыларға таныстыру. | Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. | мадақтау | Мұғалім презентациясы | |||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс
Оқушылар ортағасырлық ғалымдар туралы мәтінді жеке оқып, топта сұрақтар төңірегінде талдау жасайды. 1.Неліктен Ұлықбектің ғылыми еңбектері сол замандағы діни өкілдердің қоғамдық сана-сезіміне ықпал етті? Ұлықбек обсерваториясының бүгінгі күнгі маңыздылығы неде? 2.Бабыр өзінің танымал еңбегі «Бабырнама» арқылы орта ғасырлық мәдениеттің дамуына қандай үлес қосты?«Бабырнама» еңбегінің қазақ халқы үшін маңыздылығы неде? 3.Әлішер Науаи өз еңбектері арқылы халыққа қандай идеяларды жеткізгісі келді? Әлішер Науаи еңбектерінің бүгінгі күнгі маңыздылығы қандай? Әр топ сұрақтар бойынша зерттеген жұмыстарын сынып алдында жариялайды. Жариялаған ақпараттарын топтастырып, тақырыпты толық меңгеру үшін оқушылар жеке «Үш жақты күнделік» толтырады. «Үш жақты күнделік» толтыр.
ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. «Маңызды дерек» Захир әд-дин Мұхаммед Бабыр «Бабырнаманы» жазғандағы мақсатын: «Үшбу сөзді шағым жазайын немесе қайырымдылығымды білдірейін деп емес немесе мақтан үшін жазбадым, шындықты, болған оқиғаны ешбір қоспасыз сол қалпында қағазға түсіріп отырмын. Сондықтан тумаларымның, бауырларымның жақсы-жаман істерін, алыс-жақын адамдардың кемшілігін де, артықшылығын да бүкпесіз айтып отырмын. Оқырман да, оқырманды құлақ салып тыңдаушы да кешірім етер деймін!» деп түсіндіреді.
ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. | Дескрипторлар: Ұлықбектің ғылыми еңбектері сол замандағы діни өкілдердің қоғамдық сана-сезімінеқалай ықпал еткенін анықтайды; Ұлықбек обсерваториясының бүгінгі күнгі маңыздылығын анықтайды; «Бабырнама» еңбегі арқылы орта ғасырлық мәдениеттің дамуына қандай үлес қосқанын анқтайды; Әлішер Науаи өз еңбектері арқылы халыққа қандай идеяларды жеткізгісі келгенін анықтайды; Бабыр, Әлішер Науаиеңбектерінің қазақ халқы үшін маңыздылығын анықтайды; Дискриптор: -Захир әд-дин Мұхаммед Бабыр «Бабырнаманы» жазғандағы мақсатын: «Үшбу сөзді шағымна талдау жасайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | Ақпараттық мәтіндер Презентация Қосымша 1 Қосымша 2 «Үш жақты түсіндірме» кестесі «маңызды дерек» кестесі суреттер | |||||||||||||||||||||
Қорытынды | Сабақты қорытындылау: Кері байланыс: Кім? Не? Неліктен? Қашан ?Қайда? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | |||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты? сұрағы төңірегінде 2 сөйлеммен ой тұжырымдату. | | | |
Бөлім: | Қайта өрлеу дәуірі | |
Педагогтің аты-жөні | Сағындықова Ж | |
Күні: 21.04.2023ж | Үйден оқыту | |
Сынып:6 д | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.2.2.4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау | |
Сабақтың мақсаты | Ұлықбек, Әлішер Науаи, Бабыр еңбектеріндегі идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау,ерекшеліктерін сипаттау. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Қызығушылықты ояту Шығыс Ренессанс дәуірі өкілдерінің үлесін көрсететін суреттерді көрсетіңіз (Ұлықбек обсерваториясы, ақындар мен философтардың еңбектері) және «Шығыс ренессансы» ұғымына анықтама беріңіз. Суреттерді көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтатып, мақсатын және бағалау критерийлерін оқушыларға таныстыру. | Ұлықбек обсерваториясы, ақындар мен философтармен танысады | мадақтау | Мұғалім презентациясы суреттер | ||||||||||||||||
Жаңа сабақ | М. Шығыс Ренессансының кезеңдерін көрсету. «Шығыс Ренессансы» дәуіріне анықтама беру; • ҮІІ-ІХ ғ.ғ. – араб философиясының қалыптасу кезеңі; • ІХ-ХІІ ғ.ғ. – Ерте Ренессанс кезеңі; • ХІҮ-ХҮ ғ.ғ – кейінгі Шығыс Ренессансы кезеңі. «Mine map» ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; Шығыстың ортағасырлық ғалымдарының мәдениетке қосқан үлесін «Mine map»ментальды картасында талдау. Қарастырылатын бағыттар: Атқарған қызметтері Еңбектері Мәдениетті дамуға қосқан үлесі. Ментальды карта жасауға ұсыныстар:
«Карусель» әдісі арқылы Нұсқаулық: Әр салаға ақпараттар кілтті сөздер арқылы жазылады. «Mine map» сызбасын жазған, сызбаны түсіндіреді. Белгіленген уақыт аяқталған соң, топ мүшелері келесі топтың түсіндірмесін тыңдайды. Стикер санын көп жинаған топ ең үздік оқушылар болып саналады. Ақпараттарды кестеге жеке толтырыңдар.
ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді | бағалау критерийлері: 3 сала бойынша ақпараттарды толық жазуы; Спикердің баяндау шеберлігі; Уақытты тиімді пайдалануы; Жұмысты жариялау Шығыстың ортағасырлық ғалымдары Ұлықбек, Бабыр, Әлішер Науаидің атқарған қызметтерін «Mine map» ментальды картасында талдайды; Шығыстың ортағасырлық ғалымдары Ұлықбек, Бабыр, Әлішер Науаидің еңбектерін «Mine map» ментальды картасында талдайды; Шығыстың ортағасырлық ғалымдары Ұлықбек, Бабыр, Әлішер Науаидің мәдениетті дамуға қосқан үлесін «Mine map» ментальды картасында талдайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | https://kk.wikipedia.org/wiki/% https://baq.kz/kk/news/asil_kazina_tarihi_nasindar/ulikbek_dankimen_aspandagan_ezhelgi_zhane_kazirgi_samarkand20170519_124000 | ||||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Не білдім? Не үйрендім? Сұрағым бар. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | ||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Шығыс Ренессанс дәуірі өкілдері туралы рефераттар әзірлеу | | | |
Бөлім: | Реформация | |
Педагогтің аты-жөні | Сағындықова Ж | |
Күні:24.04.2023ж | | |
Сынып:6 в,д | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.2.1.1 адамның дүниетанымы мен қоғамдық өмірдегі дін рөлінің өзгеру себептерін анықтау; 6.2.1.2 тарихи процестердің контекстінде «гуманизм», «реформация», «протестантизм», «лютеранство», «кальвинизм», «контр- реформация», «кезуиттер ордені» ұғымдарын түсіндіру | |
Сабақтың мақсаты | Мартин Лютердің реформациясы мен қоғамдағы дін рөлінің өзеру себептерін талдау. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | БЫМ/СОқушыларға Мартин Лютердің Виттенбург соборы қақпасына өз қарсылығын шегелеуі суретін көрсету арқылы төмендегі сұрақтар төңірегінде ой бөлісуге шақырту.
Суретті көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтатып, мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушыларға таныстыру. | Оқушылар Мартин Лютердің Виттенбург соборы қақпасына өз қарсылығын шегелеуі суретіне өз ойларын ортаға салады | мадақтау | Мұғалім презентациясы | ||||||||
Жаңа сабақ | Реформация, протестант, римдік-католиктік шіркеу,индульгенция, реформация, контрреформация, иезуиттер ордені, гуманизмтерминдері туралы алдын-ала анықтама беріп, түсініктерін қалыптастыру. Терминнің мағынасын түсіну үшін төмендегідей терминмен жұмыс жасау арқылы оқушылардың деңгейін анықтауға болады.
Бүкілсынып оқушыларына мәтін таратылып, мәтіндегі ақпаратты меңгертіп, тақырып идеясын түсініп, талдау үшін «Мәтіннің пирамидасын» толтырту. Мәтіннің «Пирамидасын» толтыр. 1. Не туралы? 2. Ерекшеліктері. 3. Орны мен уақыты. 4. Негізгіоқиғалар. 5. Негізгікейіпкерлер. 6. Сіздіңэмоцияңыз. 7.Мәтін туралыөзпікіріңіз Пирамида толтыру үшін арнайы критерийлер берілген, соған жауап бере отыртып толық, жүйелі орындату. ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; Оқушылар Мартин Лютердің реформациясы барысында қоғамда орын алған үш өзгерісті кестеде орындайды. Саяси өзгеріс, экономикалық өзгеріс, әлеуметтік өзгеріс Мартин Лютердің реформациясы барысында қоғамда орын алған үш өзгерісті анықтап, кестеде толтыр.
ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | Дескрипторлар: Терминді анықтауда кілтті сөздерді белгілейді; Берілген терминге мазмұны ұқсас терминдерді таңдайды;. Берілген терминдерді мазмұны жағынан біріктіретін терминді анықтайды; Тақырып идеясын түсініп, талдау үшін «Мәтіннің пираидасын» берілген критерийлер бойынша толтырады; Мартин Лютердің реформациясы барысында қоғамда орын алған саяси, экономикалық, әлеуметтік өзгерістерді кестеде орындайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | Презентация Қосымша 1 http://el.kz/kz/news/archive/content-4077 Қосымша 2 Қосымша 3 | ||||||||
Қорытынды | Сабақты қорытындылау: СИНКВЕЙН құру. Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті? Рефлексия: Сөйлемдерді жалғастырыңыз: ... өз көзқарасымды өзгерттім. мен ... туралы көп білдім. мен ... таң қалдым. мен ... сезіндім. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | ||||||||
Үй тапсырмасы | Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті? | | | |