ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 38
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №21 | ||
Күні: | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 8 | Қатысқандар: Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу; 8.1.2.4 бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту; 8.1.2.5 құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау; 8.1.2.6 Нақты сандарды салыстыру; | |
Сабақтың мақсаты | Квадрат түбір туралы мәліметтерді таба алады. Тақырып бойынша мәлімет шолу жасайды, зерттейді. Квадрат түбір туралы анықтама құра алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу Сыныпта ынтамақтастық атмосфера қалыптастыру мақсатында «Амандасу» тренингі Қазақстанда қол алысады Италияда құшақтасады Бразилияда иықтасады Зимбаба-да арқа сүйеді Македонияда шынтақтасады Никарагуада қол шапалақтап секіреді Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап, жылы лебіздерін білдіреді Геометриялық фигуралар қиындыларымен топқа бөлу Суреттер таңдап, топқа бөлінеді Критерилер:1) Квадрат түбір дегеніміз неекенін білуі ; 2) Түбір белгілерін тауып, түсіндіре алуы; 3) Саннан квадрат түбір таба білуі; | Берілген сандардың квадраттарын атаңыз: 32 = 9 екені белгілі. 32 – дәреже, 3- дәреженің негізі, 2 – дәреженің көрсеткіші. 2; 3; 4; 5 Квадраты 81,64 болатын сандарды қандай санның квадраты болады. 9 ,8 таңбасы арифметикалық квадрат түбірдің таңбасы немесе радикал, а-түбір таңбасының ішіндегі өрнек. 1 мысал: =7, өйткені 72 =49 және 7 > 0 а санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады. 2 мысал: - = 0,5 8 - | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. | Презентаци https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/8-synyp/kobejtkishti-kvadrat-tubir-tangbasynyng-aldyna-shyharu?mid=%info%(я |
Сабақ ортасы | СD Өлшем бірлігі ретінде кіші кесіндіні аламыз. А нүктесінен бастап АВ кесіндісін СD кесіндісі арқылы өлшейміз. Өлшеу СD кесіндісінен кіші РВ кесіндісі қалғанша жүргізіледі. Нәтижесінде РВ < СD кесіндісін аламыз. СD кесіндісін бірдей 10 бөлікке бөлеміз. Оның оннан бір бөлігін РВ кесіндісінде өлшейміз. Өлшеу СD кесіндісінің бөлігінен кіші Р1В кесіндісі қалдық болып қалғанша жүргізіледі. Сурет бойынша Р1В кесіндісі СD кесіндісінің бөлігін бес рет өлшегенде шығады. Жаңа Р1В кесіндісін СD кесіндісінің бөлігінен кіші Р2В кесіндісі қалдық болып қалғанға дейін СD кесіндісінің бөлігімен өлшейміз. Өлшеуді осылай жалғастыра беруге болады. Мұндай өлшеу нәтижесінің үш жағдайы бар. | 1-жағдай. Өлшеу қандай да бір қадамда аяқталып, нәтижесінде рационал сан шығады. 2-жағдай. Өлшеу шексіз жалғасады және нәтижесінде шексіз периодты ондық бөлшек шығады. 3-жағдай. Өлшеу шексіз жалғасады, нәтижесінде шексіз периодты емес ондық бөлшек шығады. | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. | https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/8-synyp/kobejtkishti-kvadrat-tubir-tangbasynyng-aldyna-shyharu?mid=%info%( |
Сабақ соңы |
Тапсырма №1 АКТ қолдану арқылы слайд көмегімен түсіндіру Тапсырма №2 Пазл стратегиясы Топтарға мәтін қиындылары беріледі. Шыққан «дискриминант» Әр топқа тапсырма бойыншатапсырмалар таратылады Әр топтан оқушы шығып жаттығулар орындайды | 1 топ
2 топ
3 топ
= 50 + =
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. | https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/8-synyp/kobejtkishti-kvadrat-tubir-tangbasynyng-aldyna-shyharu?mid=%info%( |