Файл: за мерзімді жоспар тарауы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.12.2023

Просмотров: 14

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Бекітемін» Оқу ісінің орынбасары Б.Мұратбайқызы

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Ақпарат және оны өңдеу

Мектеп: №51 М.Қаратаев атындағы жалпы орта мектебі

Күні: 25/12/2021

27/12/2021

29//12/2021

Мұғалімнің аты-жөні: КенжебековаЛ.Ж


Сынып: 4 сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақ тақырыбы:

Жобалық жұмыс

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

4.2.1.1 –әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету

4.2.2.2 – растрлық кескіндерді құру және өңдеу


Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы

  • Paint графикалық редакторын іске қосуды түсіну

  • Ақпараттың түрлерін: сандық, мәтіндік, графикалық, дыбыстық, бейнеақпаратты бейнелейтін суреттерді салып көрсету.

Оқушылардың басым бөлігі

  • Ақпаратты әр түрлі формада ұсынып есіне сақтап қолдану

  • Компютерлік графиканың түрлерін білу




Кейбір оқушылар

  • Растрлық кескінді құрып және өңдеп білімін көрсету




Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, Түсіну, қолдану.

Бағалау критерийі

Әрүрлі ақпаратты атап шығып және көрсетуді біледі

Растрлық кескіндерді құрып және өңдей алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Растрлық кескіндер құрады, өңдейді

Негізгі сөздер мен тіркестер: Ақпарат, Мәтіндік, Сандық, Графика, графикалық редактор, компьютерлік графика, растрлық, векторлық, фрактальдық, 3D графика, Paint

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

  1. Ақпарат деген не? Түрлерін ата.

  2. Графика деген не?

  3. графикалық редактор деген не?

  4. компьютерлік графика деген не?

  5. компьютерлік графиканің түрлері қандай?

Құндылықтарға баулу

Өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілетті индустрияға жақын, жаңашыл, идеяшыл тұлға қалыптастыру

Алдын ала білім

Ақпарат дегеніміз не екенін біледі.

Ақпарат түрлерін атай алады.

Ақпараттың қасиеттерін біледі.


Пәнаралық байланыстар

Paint графикалық редакторымен жұмыс істеу кезінде кезінде Бейнелеу сабағында қолданылатын құрал-саймандармен байланысты. Қаламсап, түрлі түсті бояулар

Жоспар

Жоспарлаған

уақыт

Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар

Сабақтың басы

6 мин


І.Оқушылармен сәлемдесу оқушыларды түгендеу

ІІ. Ынтымақтастық атмосферасын құрамын

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып бір-біріне 1 жақсы сөз айтқызамын және1-2- дейін санау арқылы топқа бөлемін.

3. Қауіпсіздік ережесін ескерту

ІІІ «Қаламсап» стратегиясы Оқушылардың қаламсаптарын жинап кез –келген қаламсапты алып сол қаламсаптың иесінен өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады.


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

7 мин



«Растрлық кескіндерді құру және өңдеу» тақырыбында

Компьютерлік графиканың қалай бөлінетіндіктері туралы иетерактивті тақта арқылы қысқаша слайтан айтып өтемін.

Оқушыларға слайдтан көрсетілген картинкалардың айырмашылығын табу арқылы тақырыпты ашамыз.
Е кі өлшемді гафика Үш өлшемді графика


3D графика
растрлық векторлық

гафика гафика



Paint фрактальдық

графика






Оқулық, интерактивті тақта

маркерлер,

тапсырма көрсетілген қағаз қиындылары

Практикалық тапсырмалар

20 минут



2 мин


Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін.

Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

1-тапсырма

1 жұп – Сандық ақпарат

2 жұп – Мәтіндік ақпарат

3 жұп- Графикалық ақпарат

4 жұп – Дыбыстық ақпарат

5 жұп- Бейнелік ақпарат

  1. Paint графикалық редакторды қосыңдар

  2. Paint графикалық редакторды қолдана отырып ақпараттың түрлерін бейнелейтін суреттерді салыңдар және атап көрсетіңдер.

  3. Растрлық кескінді құрып және өңдеп көрсеіңдер.




1 +2- 3+ 4 -5 =





Сандық ақпарат

1 жұп – Сандық ақпарат

2 жұп – Мәтіндік ақпарат

3 жұп- Графикалық ақпарат

4 жұп – Дыбыстық ақпарат

5 жұп- Бейнелік ақпарат

Сергіту сәті: «Сандар» әдісі арқылы ауада 1-10 сандарын дене мүшелерімен (көзбен, қолмен, аяқпен, иықпен т.б.) жазады.

Жеке жұмыс әдіс-тәсілін қолданамын

Мақсаты: Әр оқушының өзін-өзі бағалауына ынталандыра отырып, оқушылардың жауаптарының ерекшелігіне, өз бетінше тұжырымдауына бастама көтеруге ұмтылуын қолдау.

2- тапсырма

«Туған өлкемнің тарихы» тақырыбында жоба құрыңыз. Жобалау кезінде әр түрлі ақпаратты қолданыңыз және қандай ақпарат түрлерін қолданғанызды атап көрсетіңіз.

Туған жер... Туған ел... Осы екі ғана сөзде қаншама мағына, қаншама ой жатыр десеңізші?! Мен Қазығұрт ауданында 1992 ж дүниеге келдім. Менің Туған жерім Қазығұрт – кішкентай болса да, мен үшін аса қымбат, әрі киелі өте көрікті жерлердің бірі




Сандық ақпарат, мәтіндік ақпарат, бейнелік ақпарат



Оқулық, дәптер, компьютер

Сабақтың соңы

5 мин
«Бес саусақ» әдісі



«Бес саусақ» әдісі бойынша пікірлеріңді жазып түсіріңдер

стикер

Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс

«Конверттегі сұрақтар» әдісі арқылы оқушылардың деңгейін анықтаймын.

  1. Paint графикалық редакторын қалай іске қосуға болады?

  2. Қандай ақпарат түрлері бар?

  3. Сурет, сызба, кесте түрінде берілетін ақпарат түрін ата?

  4. Компьютерлік графика қалай бөлінеді және түрлерін ата?

  5. Растрлық кескін дегеніміз не?

  6. Paint графикалық редакторы не үшін қолданылады?

түрлі- түсті стикер

Бағалау критериі

Дескриптор




Әрүрлі ақпаратты атап шығып және көрсетуді біледі
Растрлық кескіндерді құрып және өңдей алады

  • Сурет сызықтарының қалыңдығы мен түсін таңдайды;

  • Үшбұрыш, дөңгелек және т.б. стандартты фигураларды салу үшін құралдарды қолданады;

  • Көшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді.

  • ақпаратты мәтіндік формада ұсыныды;

  • ақпаратты графикалық формада ұсынады;

  • Ақпаратты дыбыстық формада ұсынады ;

  • Ақпараттты сандық формада ұсынады;

  • Жобаларын қорғайды




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс

1.Шығармашыл, қабілетті сабақ барысында күрделі тапсырма беріледі


2. Салыстыру критерийлеріне бөленеді?

  • Кескіндерді ұсыну

  • Шынайы суреттерді бейнелеу мүмкіндігі

  • Paint графикалық редакторын өте жақсы денгейде қолдана алуы

Кескіндерді басып шығару ерекшеліктері


«Конверттегі сұрақтар» әдісі арқылы оқушы білімін тексеремін.


  1. Paint графикалық редакторын қалай іске қосуға болады?

  2. Қандай ақпарат түрлері бар?

  3. Сурет, сызба, кесте түрінде берілетін ақпарат түрін ата?

  4. Компьютерлік графика қалай бөлінеді және түрлерін ата?

  5. Растрлық кескін дегеніміз не?

  6. Дыбыстық ақпататты қалай түсінесің?





Сабақта таныстырылымдар пайдалану, интернеттен алынған мәліметтер.

Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз