ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 02.12.2023
Просмотров: 173
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тақырыбы: 88-САБАҚ | Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); | |
Сабақ мақсаты | 1.Оқушыларға бөлігі бойынша санды табу ережесін, бөлігі бойынша санды таба білуді үйрету. 2. Есеп шығару арқылы есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту 3. Жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету |
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы(2-5 минут) | Психологиялықахуалтуғызу Талдау: Осы тапсырманы орныдау кезінде сендерге не ұнады? Өз ойларыңызды бірден айтып салуда сізге не қиын келтірді? Қандай әсер алдыңыз? «Бірақ» жаттығуы Оқушылар жеке жауап береді.Өз ойларын ашық жеткізеді. | | | Оқулық Аудидиск: №1Жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы (6-35 минут) | 1.Күнделікті тұрмыста қандай бірлесіп орындалатын жағдайлар кездеседі? 2.Бірлесіп орындалатын жұмыстарға есептер шығаруда орындалатын жұмыс мөлшері қалай алынады? Сұрақтар бойынша топтың әр мүшесіне жеке-жеке беріп, ол топ жетекшісі кім қандай пікірде болды, қорытынды жасайды. Сұраққа жауапты қалай табу керектігін біледі. ІІ топқа: №849. Ертедегі есеп. Бір қойды арыстан 2 күн,қасқыр 3 күн, ал ит 6 күн жейді. Егер бір қойды арыстан, қасқыр және ит бірлесіп жесе, неше күн жейді? Шешуі: 1(пүтіні) – бір қой.
| Әр топ жеке, жұппен, топпен тапсырманы орындайды . Топтық жұмысты талқылауға үйренеді. Оқуын толықтырып, үлгерімін жақсарту үшін бір-бірінің ұсынған кері байланысты пайдаланады. | Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Сабақтың соңы( 35-40мин) | Цистернаны бензинмен бірінші насос 24 минутта толтырса, екінші насос 40 минутта толтырады.Екі насостан қатар аққан бензинмен цистерна қанша уақытта толтырады? Оқуын бар білімімен, тəжірибесімен жəне шынайы өмірмен байланыстырады. Сал өзен жағасындағы А айлағынан В айлағына дейінгі арақашықтықты 20 сағат жүзеді. Қайық көлде осындай арақашықтықты 5 сағ жүзеді.Егер қайық өзенде ағыспен жүзсе, А айлағынан В айлағына неше сағатта барады? | | Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Тақырыбы: 89-САБАҚ | Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер | |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); | |
Сабақ мақсаты | 1.Оқушыларға бөлігі бойынша санды табу ережесін, бөлігі бойынша санды таба білуді үйрету. 2. Есеп шығару арқылы есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту 3. Жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету |
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы(2-5 минут) | Психологиялықахуалтуғызу Талдау: Осы тапсырманы орныдау кезінде сендерге не ұнады? Өз ойларыңызды бірден айтып салуда сізге не қиын келтірді? Қандай әсер алдыңыз? «Бірақ» жаттығуы Оқушылар жеке жауап береді.Өз ойларын ашық жеткізеді. | | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудидиск: №1Жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы (6-35 минут) | ІІI топқа: №851. Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды? Шешуі: 1(пүтіні) – қардан жасалған аққала.
Жауабы: 1 сағатта. | | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық Аудидиск: №1Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы( 35-40мин) | Оқуын бар білімімен, тəжірибесімен жəне шынайы өмірмен байланыстырады. Сал өзен жағасындағы А айлағынан В айлағына дейінгі арақашықтықты 20 сағат жүзеді. Қайық көлде осындай арақашықтықты 5 сағ жүзеді.Егер қайық өзенде ағыспен жүзсе, А айлағынан В айлағына неше сағатта барады? | | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
Күні: Сынып: 5 | Мұғалім Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы Сабақ 90 | Ондық бөлшек туралы түсінік |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру; |
Сабақтың мақсаттары | ондық бөлшек туралы түсінік беру, ондық бөлшекті жазып, оқи білуге, жай бөдшектерді ондық бөлшек түрінде жазуға үйрету |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Бала, бала, балапан Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Блалар сендер натурал сандар дегенді қалай түсінесіңдер? | | Шаттық шебері | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут | Жай бөлшекті немесе аралас санды ондық бөлшек түрінде жазу үшін:
Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады. Мысалы: 5,128, мұндағы 1, 2, 8 цифрлары –ондық таңбалары Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады.
Бөлімдері 10, 100, 1000 т.с.с. болатын жай бөлшектерді бөлімсіз жазуға болады. Ол үшін алдымен бөлшектің бүтін бөлігін, сонан соң үтір қойып алымын жазады. Мысалы: Осындай мысалдар арқылы оқушылардың көмегімен қорытындыға келіп, ондық бөлшектің оқылуы мен жазылуы түсіндіріледі. Қорытынды: Бөлімдері 10, 100 т.с.с. жай бөдшектің ондық бөлшек түрінде жазылуында оның бөлімінде қанша «нөл» болса, үтірден кейін сонша цифр болу керек. Мысалы: Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады. Мысалы: 35,418 ондық бөлшегінде үш ондық таңба бар. Олар: 4, 1, 8 цифрлары. Ондық бөлшектің соңына 0-ді немесе бірнеше 0-ді тіркеп жазғаннан, немесе алып тастағаннан ондық бөлшек өзгермейді. Мысалы: 4,62=4,620=4,6200, керісінше, 4,6200=4,620=4,62 Бөлімдерінің жай көбейткіштерге жіктелуінде 2 және 5 сандарынан басқа жай көбейткіштер болмайтын, қысқартылмайтын жай бөлшектер ондық бөлшекпен жазылады. Мысалы: | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс Демек, жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін, жай бөлшектің бөлімі, 10, 100, 1000 т.с.с. болатындай етіп, алымын да, бөлімін де натурал санға көбейту керек. Бөлімдерінің жай бөлшектерге жіктелуінде 2 және 5 сандарынан басқа, жай көбейткіштер болатын жай бөлшектер ондық бөлшекке айналмайды. Мысалы: Демек, жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін, жай бөлшектің бөлімі, 10, 100, 1000 т.с.с. болатындай етіп, алымын да, бөлімін де натурал санға көбейту керек. Бөлімдерінің жай бөлшектерге жіктелуінде 2 және 5 сандарынан басқа, жай көбейткіштер болатын жай бөлшектер ондық бөлшекке айналмайды. Мысалы: | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс | ||||||||||||||||||
Аяқталуы 10 минут Қызықты тапсырма 8 минут | 1. Тең ондық бөлшектердің теңдік құрастырыңдар. 0,4; 3,56; 1,2; 3,56000; 0,40; 0,4000; 1,02; 1,20. | 2. Ондық бөлшекті жайбөлшек түрінде жазыңдар:
3. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазыңдар:
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулық, дәптерлер. |
Күні: Сынып: 5 А | Мектеп: | ||
Мұғаліммнің аты-жөні: | |||
Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||
Сабақтың тақырыбы 91 | Ондық бөлшектерді оқу және жазу | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.5.2.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу; | ||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді оқу, жазу тақырыбын тиянақтай алады. Оқушылардың басым бөлігі: Білімдерін тексеру, есеп шығару арқылы ойлау қабілеттерін дамытады. Кейбір оқушылар: Ондық бөлшектерді оқу және жазуды біледі. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Сәлемдесіп, оқушыларды түгендеу. 1.Өзара тең бөліктер үлес деп аталады. 2.Бөлшектері қысқарылмайтын бөлшектер. 3.Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы жазылады. 4.15 минут сағаттың бөлігі 5.Дұрыс бөлшек координаталық сәуледе 1 санының оң жағында орналасады. | Деңгейлік тапсырма | | Деңгейлік тапсырма |
Сабақтың ортасы | Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады. Мысалы: 5,128, мұндағы 1, 2, 8 цифрлары –ондық таңбалары Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады. Мысалы: | Оқулықпен жұмыс | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Оқулықпен жұмыс |
Сабақтың соңы | №724 Ондық бөлшек түрінде жазыңдар: 1) 2) 3) №726 Есептеп, нәтижесін ондық бөлшек түрінде жазыңдар: 1) + + 2)5+ + 3)6+ + | Оқулықпен жұмыс | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | |
| Күні: Сынып: 5 А | Мектеп: | | ||
| Мұғаліммнің аты-жөні: | | |||
| Қатысқандар: | Қатыспағандар: | | ||
Сабақтың тақырыбы | Ондық бөлшектерді оқу және жазу.. Сабақ 92 | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.5.2.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу; | ||||
Сабақтың мақсаттары | Ондық бөлшектерді оқу, жазу тақырыбын тиянақтау, білімдерін тексеру, есеп шығару арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын аттыру |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут | Графикалық диктант: ____- иә, — жоқ
| Графикалық диктант: ____- иә, — жоқ | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
Сергіту сәті 1 минут | Орнымыздан тұрамыз, Алақанды ұрамыз. Бiр отырып, бiр тұрып, Тез шынығып шығамыз. | Сергіту сәтіне арналған жинақ | | |
А 16 минут | I топ. Сандарды ондық бөлшек түрінде жаз: II топ. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жаз: 0,5; 1,6; 0,37; 51,007; III топ. Ондық бөлшектерді жаз: 1) бір бүтін оннан екі; 2) үш бүтін жүзден жетпіс бес; 3) тоғыз бүтін мыңнан он сегіз; 4) он алты бүтін он мыңнан төрт. Математикалық диктант
| Қызықты тапсырма 8 минут Оқулық, дәптерлер. | Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Қызықты тапсырма 8 минут |
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
(Берілгені, табу керек, шешуі, жауабы деген этаптарын толық анықтай алуы)
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады | Смайликтер |