Файл: за мерзімді жоспар блімі Мтінді есептер 81 Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.12.2023

Просмотров: 177

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Күні:_Сынып:_5__Мектеп:__Мұғаліммнің_аты-жөні'>Күні:
Сынып: 5

Мектеп:

Мұғаліммнің аты-жөні:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру 93

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.25

бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру;

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:Үтірден кейінгі разряд бірліктерін қайталайды.

Оқушылардың басым бөлігі:Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарға мысалдар келтіре алады.

Кейбір оқушылар:Бұрыс бөлшекті аралас санға, аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесіп, оқушыларды түгендеуейіндерін сабаққа аудару; өткен сабақты еске түсіру

тексеру.

Бер:1) 0,398 2) 0,26 3) 0,375 4) 0,0056 ондық бөлшегін жай бөлшек түрінде жазып, қысқартуды орындаңдар.

Бер:1) 27,16 2) 61,094

3) 103,908 4) 378,378 ондық бөлшегін аралас санға айналдырып,бөлшек бөлігін қысқартыңдар.

Бір оқушы үйге берілген тапсырма жауабын айтады, келесі оқушы тексереді.
Ондық бөлшекті аралас санға және жай бөлшекке айналдырудың ұқсастығы мен ерекшелігіне мысалдар келтіріңдер. «Миға шабуыл» стратегиясы (Карточкалар көмегімен берілген сұрақтарға жауап беру)З
«Стикердегі диалог» әдісімен үй тапсырмасын



. Естер түсер!

Ондық бөлшектер дегеніміз қандай бөлшектер?

Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде қалай жазамыз?

Бөлшектің бөлімі қандай сандар болса, олар ондық бөлшек деп аталады?

Үтірден кейінгі разряд бірліктерінің атауларын атаңдар?

Мына бөлшектерді жай бөлшектер түрінде жазыңдар. 4,345; 0,33; 25,25; 0,125; 1,005; 6,015; 7,08.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Шаттық шебері


Сабақтың ортасы



Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу үшін:

Бөлшектің бүтін бөлігін өзгеріссіз қалдырады;

Алымына үтірден кейін тұрған сан жазылады;

Бөліміне бір цифры мен үтірдн кейінгі цифрлар санына тең нөлдер жазылады (қажет кезінде бөлшек қысқартылады)


Дәптермен жұмыс

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Дәптермен жұмыс

Сабақтың соңы

№737 Жай бөлшек түрінде жазыңдар:

0,3; 0,01; 0,21; 0,101; 0,813; 0,997;

0,7; 0,09; 0,83; 0,011; 0,013; 0,007

№739 Кестені толтырыңдар:





Аралас сандар

2

5

7

9

11

4

Ондық бөлшектер



















Оқулықпен жұмыс

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулықпен жұмыс




Күні:

Сынып: 5

Мұғалім

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы 94

Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.25

бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру;

Сабақтың мақсаттары

  1.  Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруға мәлімет алу,білу;

  2. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру ережесін түсіну;

Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды есептер арқылы практика жүзінде үйрену;.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

. Сұрақтар:

  1. Бөлімі 10, 100, 1000 және т.с.с жай бөлшектерді бөлімсіз қалай жазуға болады?

  2. Ондық бөлшектің жазылуында үтір қайда қойылады?

  3. Ондық бөлшектің, мысалы, 7,126 санының бөлшек бөлігініңразрядтарын атаңдар.

  4. Ондық бөлшекті жай бөлшекке қалай айналдырамыз?




  1. Дұрыс бөлшек түрінде жазыңыздар:

0,3; 0,88; 0,01;0,006; 0,516.

  1. Аралас сан түрінде жазыңыздар:

7,3;9,21;4,09;10,04;77,077

1)27

II. «серпілген сауал »,


Тақтада үй жұмысы жауаптары көрсетіледі, оқушылар жұптасып, бір бірінің шығарған есептерін тексереді.Серпілген сауал арқылы өткенді қайталау сұрақатары бойынша ойларын жинақтап, жауап береді

«Миға шабуыл» стратегиясы (Карточкалар көмегімен берілген сұрақтарға жауап беру)

Өткенді қайталау сұрақтарына жауап алу

1)Ондық бөлшекті жай бөлшекке қалай айналдырамыз? мысал келтіріңдер

2)ондық бөлшектердің дұрыс жазылуын көрсет

0 бүтін жүзден 5

0,5 - 0,05 – 0,005 –

б) 40 бүтін мыңнан 9

4,009 - 40,09 - 40,009 –

в) 3 бүтін он мыңнан 17

3,1700 - 3, 0170 - 3,0017 -

.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Шаттық шебері


Сабақтың ортасы



Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жүргізу.

І топ:

Метрмен: 3 м 15см; 2 м 7 см; 35 см; 9 см.

ІІ топ:

Килограммен: 6 кг 350 г, 4 кг 83 г, 650 г, 49 г.

ІІІ топ:

Доллармен: 5 доллар 61 цент, 17 доллар 55 цент, 107 доллар 2 цент, 35 цент, 67 цент.

1 доллар= 100 цент.




I топқа (II топ есептері), II топқа (ІІI топ есептері), ІII топқа (І топтың есептері

Дамыту кезеңі. Есептер шығару.

дұрыс теңдікті табыңдар

а) 0,81=

3)16.29=

1)0,398; 2)0,26; 3) 0,375: 4)0,0056; ондық бөлшегін жай бөлшек түрінде жазып, қысқартуды орындаңдар;

1)27,16; 2)61,094; 3)103,908; 4)378,378 ондық бөлшегін аралас санға айналдырып, бөлшек бөлігін қысқартыңдар

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Аяқталуы










Қызықты тапсырма
Оқулық, дәптерлермен жұмыс


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық, дәптерлер.





Күні:
Сынып: 5 А

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 95

Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.5.2.4

ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу;

5.1.2.26

ондық бөлшектерді салыстыру;

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Оқушыларға ондық бөлшектерді салыстыра білу, координаталық түзу бойында кескіндей білу, ондық бөлшектерді жаза білуге дағдыландыру.

Оқушылардың басым бөлігі: Есте сақтау қабілетін,жан-жақты ойлау қабілетін, білім, білік дағдысын, іскерлікті дамытады

Кейбір оқушылар: Мәртебесі төмен және жоғары сұрақтар қойып үйренеді, қарсы сұрақ қоя біледі;Оқушының сыни ойлауы қалыптасады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, топқа бөлу.

Сабақтың тақырыбы,мақсатымен таныстыру


«Ой қозғау» әдісі:

1. Ондық бөлшек қалай жазылады? 2. Ондық таңбалар дегеніміз не? 3. Кез келген жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға бола ма? 4. Кез келген ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазуға бола ма? 5. Ондық бөлшектер қалай салыстырылады? 6. Координаталық сәуледе ондық бөлшектер қалай салыстырылады?

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Шаттық шеңбер

Сабақтың ортасы

І топ А деңгейі:

1) 5,982 ондық бөлшегіндегі:

1) бірлік 3) жүздік үлесті;

2) ондық үлесті; 4) мыңдық үлесті атаңдар

2) Ондық бөлшек түрінде жазыңдар: 7/10; 11/100; 24/1000; 714/10000; 75953/100000

3) Салыстырыңдар: 0,27 мен 0,23, 37,35 пен 38,35

ІІ топ. А деңгейі

1) 2,624 ондық бөлшегіндегі:

1) бірлік 3) жүздік үлесті;

2) ондық үлесті; 4) мыңдық үлесті атаңдар

2)Ондық бөлшек түрінде жазыңда: 8/10; 19/100; 4 28/1000; 26 568/10000; 76 145/100000

3) Салыстырыңдар: 0,27 мен 0,23, 37,35 пен 38,35


Деңгейлік тапсырма

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Сабақтың ортасы



І топ IIтоп В деңгейі:

1) Жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде өсу ретімен жазыңдар

2,5; ; ; ; ;

2)Бірлік кесіндісі 5 см-ге тең координаталық сәуле сызыңдар. А(0,2), В(1,5), С(1,9), М(2,3) нүктелерін белгілеп., теңсіздіктер құрастырыңдар.Рефлексия







Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

оқулықпен жұмыс


Кеменің суреттері




Тақырыбы:

сабақ 96

Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу;

ондық бөлшектерді салыстыру;

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

5-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.5.2.4

ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу;

5.1.2.26

ондық бөлшектерді салыстыру;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушыларға ондық бөлшектерді салыстыра білу, координаталық  түзу бойында кескіндей білу, ондық бөлшектерді жаза білуге дағдыландыру.

Оқушылардың басым бөлігі:

Есте сақтау қабілетін,жан-жақты ойлау қабілетін, білім, білік дағдысын, іскерлікті дамытады

Кейбір оқушылар:

Мәртебесі төмен және жоғары сұрақтар қойып үйренеді, қарсы сұрақ қоя біледі;

-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы(2-5 минут)

Оқушылармен амандасу, оқушы қатысымына және сынып тазалығына назар аудару.


Қайталау сұрақтары
 1. Ондық бөлшек қалай жазылады?

 2. Ондық таңбалар дегеніміз не?

 3. Кез келген жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға бола ма? 

 4. Кез келген ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазуға бола ма? 

 5. Ондық бөлшектер қалай салыстырылады?

 6. Координаталық сәуледе ондық бөлшектер қалай салыстырылады?

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады







Сабақтың ортасы (6-35 минут)

1-мыс: 3,2 санын координаталық сәуледе кескіндеу

3,2 3 бүтін 2 ондық үлесі бар.
Жауабы: А(3,2)

2-мыс: 0,56 санын координаталық сәуледе кескіндеу.



А(0,56)

ІІ слайд. Ондық бөлшектерді салыстыру.

Координаталық сәуледе салыстыру.

Мыс: 2,4 пен 3,1 А (2,4); В (3,1)


1457,3258 санын разрядтық бірліктермен көрсет.

2.Келесі жай бөлшектерді ондық бөлшектерге айналдырыңдар:

; ;

3.Координаталық сәуледе келесі жай бөлшектерді кескіндеңіз.

; ; ;

  1. Есептер шығару:

Бірлік кесіндісі дәптердің 10 көзінің ұзындығына тең координаталық сәуле сызып, оның бойынан 0,3 ; 0,7 ; 1,2 және 1,4 сандарына сайкес нүктелерді табыңдар.

1). Тышықан тұрған А нүктесін координатамен жазыңдар.Егер тышқан А нүктесінен оңға қарай 0,65 бірлік кесіндіге секрсе, ол координатасы қандай нүктеге түседі? Нүктені С әрпімен белгілеп оны координатасымен жазаңдар.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады



Оқулық


А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар

№1жұмыс дәптері

Қосымша тапсырма:1.1.





Сабақтың соңы( 35-40мин)

(Қ) «Ыстық орындық»   бойынша.Қима қағаз дағы сурет бойынша есептер шығарту.

Мына сандарды салыстырыңдар

1-топ   2-топ                                 3-топ

15,4        15,2     16,8         16,9           12,3         12,5

22,02      22,002 35,03       35,003       30,5         30,1

30,1        3,01   15,1         1,51           17,05       17,002

13,81      138,1   36,8         3,68             0,004       0,007

0,025      0,26 0,287       0,296           4,283       4,27




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады