Файл: за мерзімді жоспар блімі 2Аблім Тізбектер Мектеп Д.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 10

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Бекітемін:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2Абөлім: Тізбектер

Мектеп: Д. Нұрпейісова атындағы жалпы орта мектебі

Күні: 21.11.2022

Мұғалімнің аты-жөні: Алипов Рахмет

Сынып: 9 « б »

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандарсаны:

Сабақ тақырыбы:

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.3.4 арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысының формулаларын қорытып шығарады және қолданады;

Сабақ мақсаттары

  • Арифметикалық прогрессияның n-мүшесін табу формуласын қолданады;

  • Арифметикалықпрогрессияныңалғашқыn мүшесінің қосындысын табады;

  • Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесі мен алғашқы n мүшесінің қосындысын табатын программа құрады;

Сабақбарысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтың іс-әрекет


Оқушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

1 мин

Амандасу

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылармен сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру үшін төменгі стратегиясы өткіземін.

(

Үй тапсырмасын тексеру/Көрші отырған оқушыларбір-бірлерін дайын жауаппен тексеру/Жұптық жұмыс

Кері байланыс:

  1. Үй тапсырмасын шешуде қандай қиындықтар болды?

Оқушылармен бірігіп сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау

Топқа бөлу:

Оқушылардың алдына парақшалар таратылады. Әр оқушы өздеріне тиісті қағаздағы тізбектің түрлерін ажырату арқылы өз тобына барып орналасады. (Рекуреттік, баяндау, аналитикалық)

Топ мүшелері анықталғаннан кейін әр топқа қызыл, сары, жасыл түсті әрқайсысы бесеуден барлығы 15 жетон беріледі.

ШартыӘр тапсырма сайын бір түспен тек бір топты бағалай алады. Бағаламауға да болады. Сабақ соңында жетондар саны есептеліп топтар бағаланады.

Әр топтан бірнеше оқушылар ортаға шығады. Ортада жасырылған қағаздарды таңдап, берілген сандар арқылы тізбек құрастырып белгісіз санды табады. Және әр оқушы өзіне тиісті сан арқылы бүгінгі көңіл-күйін жеткізеді)

Әр топ қарама-қарсы топ мүшелерін бағалайды.

Жасыл: «Өте жақсы»

Сары: «Жақсы»

Қызыл: «Орташа»

ШартыӘр тапсырма сайын бір түспен тек бір топты бағалай алады. Бағаламауға да болады. Сабақ соңында жетондар саны есептеліп топтар бағаланады.


Слайд 1-2





Сабақтың ортасы

Өткен материалдарды актуализациялау

3+1 Мин


Жеке жұмыс:Арифметикалық прогрессияның анықтамасын , формулаларын есіңізге түсіріңіз және оларды анықтаңыз.

Арифметикалық прогрессияның айырмасы







1


Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы







1

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы







1

Арифметикалық прогрессияның қасиеті







1

Дескриптор:

  • Арифметикалық прогрессияның айырмасының формуласын дұрыс табады;

  • Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын біледі;

  • Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын дұрыс табады;

  • Арифметикалық прогрессияның қасиетін дұрыс анықтайды


Арифметикалық прогрессияның айырмасының формуласын дұрыс табады;

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын біледі;

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын дұрыс табады;

Арифметикалық прогрессияның қасиетін дұрыс анықтайды

Бір - біріңді бағалаңыз. Дұрыс формуланы дөңгелектеңіз. Дұрыс жауап 1 ұпай.


Слайд 3-11


2+13+1 мин

2+1 мин

2+1 мин

2+1 мин

Қолдану:

a1=2

d=3

S10=?

a1=5

d=2

S8=?

a1=3

d=4

S12=?

Мұғалім жауаптарын тексереді, кері байланыс жасайды, есеп нәтижелерін жалпы сыныппен талқылауды ұйымдастырады.

(Оқушыларға программа құрудың алгоритмі көрсетіледі. Оқушылар алгоритмді программалау тіліне аударады)

/ Паскаль программасымен есеп шығару/
Талдау: деңгейлік тапсырмалар

А. Арифметикалық прогрессияның берілген мүшелерінің қосындысын тап.



Дескриптор:

  • Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қолданады;

- Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын табады

(оқушыларға кері байланыс беру)

В. Әр арифметикалық прогрессияның мүшелерінің қосындысын қолданып арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі мен айырымын тап.

I

II

III

S21=1008

a21=88

a1=?

d=?

S10=110

a10=10

a1=?

d=?

S9=0

a9=2

a1=?

d=?

Дескриптор:

- Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын табу формуласын қолданады;

- Айырманы табады
С. Бейнефильм

Марат 315 шығаруы тиіс. Күн сайын ол алдыңғы күнге қарағанда белгілі бір есептер санын артық орындайды. Бірінші күні Марат 11 есеп орындағаны белгілі. Егер Марат барлық есепті 9 күндде шығарып бітірсе, соңғы күні неше есеп шығарғанын табыңыз.

Дескриптор:

  • Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын қолданады

  • Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табады


Қандай тиімді тәсілмен табуға болады?

Осылай қосу тәсілі қалай аталады? (Гаусс тәсілі)

Гаусс туралы қысқаша мәлімет.


Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қолданады;

- Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын табады





Слайд 12-14

Карточка






Жұптықжұмыс

2 мин


Стратегия CLIL «True or False»

/Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз./
«Карусель» тәсілін қолданыңыз. Әр жұп үлестірмелердің біреуін алады. Әр жұптың өз үлестірмесі болатындай үлестірме санын дайындаңыз.

1) Пусть  будет арифметической прогрессией, для которой

 и  =11 Найдите d (-1,5)

2) Пусть  будет арифметической прогрессией, для которой  =151 и d=12Найдите  (19)

3)Пусть  будет арифметической прогрессией, для которой  =13и  =25 Найдите  (19)

4) найдите (18)

5) Пусть  будет арифметической прогрессией, для которой  . если   найдите (186)








Карточка

Сабақтың соңы

1 мин

Бағалау:

Үй тапсырмасы: ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЕСЕП (логикалық тапсырма)

Есеп: Бәйгеге қосылған ат бірінші айналымды 20 минутта, келесі айналымдардың әр қайсысын алдыңғы айналымға қарағанда 2 минут баяу шауып өтеді. Бәйгеге қосылған ат 10 айналымды қанша уақытта шауып өтеді?

Рефлексия «ХИМС»:
Что было…

Х – хорошо

И – интересно

М – мешало

С – себе на заметку

Рефлексия. Мен бұл сабақты …















Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Топта сұрақтар құрастыуда оқушылар әр деңгейде сұрақтар құрастырады.

Жұппен жұмыста қабілеті жоғары оқушы жұбына көмектеседі (Жұппен жұмыс орындаудың алдында қабілеттерін ескере отырып өзім жұпқа бөлемін).

Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін бағалайды. Сонымен қатар жетістік критерийі арқылы бағаланады.

Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.

Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді.






Алгебра ҚанышСәтбаев 1924 ж 441 бет