Файл: Блім лемді згерткен жаалытар Педагогты атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 16

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім

Әлемді өзгерткен жаңалықтар

Педагогтың аты-жөні

Сейилова Азиза Анварбековна

Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Жаратылыстану ғылымдарының дамуына қазақстандық ғалымдардың қосқан үлесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.7.1.2 жаратылыстану ғылымдарын дамытуда қазақстандық ғалымдардың үлесін талқылау

Сабақтың мақсаты


Оқушылардың барлығы

Қазақстанның ғалымдары туралы білімдерін кеңейту, алған мәліметті қолдануға үйрененеді Оқушылардың көпшілігі

жалпы географиялық мәліметтердің жинақталу тарихын,саяхатшылардың жолын,маңызын меңгеру

Оқушылардың кейбірі

Тақырыптағы және суреттегі идея толық сәйкес келеді.

Бағалау критерииі

Оқушылар жердің зерттелуі, жалпы географиялық мәліметтердің жинақталу тарихын, саяхатшылардың жолын, маңызын меңгереді;оқушылар өздігінен, жұппен жұмыс жасайды, ойлайды, сөйлейді,пікір таласқа түседі, шешім қабылдау мен есте сақтау қабілеттері дамиды; оқушылар бір-бірін сыйлайды, бір-бірін қолпаштайды бір-бірін тыңдайды

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.

Экололгия тақырыбына қатысты суреттердің мазмұнын ашады.

Жетістік критерийлерін болжайды;

Жетістік критерийлерімен танысады.

Доп лақтыру» өткен тақырып Физикалық география –Жер табиғаты жайындағы ғылым бойынша оқушылар сұрақтар қояды.

Сабақтың тақырыбын ашу үшін,

«Географиялық ашылуларға байланысты суреттер» таратылады.Осы суреттер бойынша өз ойларын ортаға салады.- Жер планетасы туралы мәлімет адамдарға белгілі болды ма?

-Жер туралы мәліметтер қалай жинақталды?

- Қандай ғалымдардың саяхатшылардың, зерттеушілердің есімдерін білесіңдер?
Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

Сабақтың ережесін еске түсіру,сабаққа қандай мақсат қоясындар?


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ

Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап

Таныстыры

лым, суреттер.

Ортасы

Топқа бөліну. Мақал қағаздарға жазылып, бөліктергеқиылады. Оқушылар бір қағаздан алып, мақалдардың бөліктерін біріктіруге тырысады. Өздерінің нұсқаларын тексеру үшін тақтаға шығарылған толық нұсқасымен сәйкестендіреді.


Осы суреттер арқылы енді тақырыпты меңгеру «Фишбоунды» әдісі арқылы түсінік деңгейін анықтау.

  • Табыс өлшемдерін беру (тақырыптың мақсатын ашу, мағынасын толық жеткізу, сөйлеу мәнері, уақытпен санасуы, жобаны рәсімдеуі

  • 5 мин уақыттан кейін әр топтағы оқушылар бір-біріне, топқа түсіндіреді. Диалогқа түседі.Әр топқа түскен ойларын флипчартқа түсіру. Әр топ өз жұмыстарын қорғайды.

Топтар жұмыстарын «2 жұлдыз,1 ұсыныс» арқылы бағалайды.
Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі.

1 топ: Картадан саяхатшылардың маршруттарын көрсету, кескін карта белгілеу.

2 топ: Өз қалауларын бойынша 1 саяхатшының немесе зерттеушінің күнделігінен үзінді дайындап, оқу дайын материалды бермей, зерттеушінің күнделігін оқып, зерттеуші тағы өз замнында нені ескеру керек еді, неге деп сұрасаң?

3 топ : Ұлы географиялық ашулар дүние жүзі картасына қандай өзгерістер ? Әлі қандай материктер белгісіз?

4 топ: Сәйкестендіру тест.


«Ойлан- тап» интербелсенді тақтадан

тапсырма жауаптарын балалар өздері тауып,

сәйкестендіреді.

Ежелгі мәдениет орталықтары




15-17ғ

Ұлы географиялық ашылулар заманы қай кезеңдерде болды

Х.Колумб

Америка дүние бөлігін ашқан саяхатшы

Ф.Магеллан

Ф.Магелланның дүние жүзін айналып шыққан жылдары

Ш.Уалиханов

Орта Азия мен Орталық Азияны зерттеуге үлес қосқан қазақтан шыққан тұңғыш географ -ғалым

Қытай, Үнді, Персия (Иран),Мысыр (Египет)






















тапсырма. Кері байланыс.

Жетістік критерийлері бойынша топқа кері байланыс беріңіз. Әр топ 2 минут сөйлейді.

Жетістік критерийлері

  • Тақырып идеясын ашады;

  • Тақырыптың мәні өмірден келтірілген мысалға сәйкес келеді.

  • Тапсырма анық болды.


Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары

ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау


Ыстық және салқын суы бар стақан, қара шай қалташасы, әр түрлі өлшемді өшіргіш

Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтың соңы


Зерттеу нәтижесінде оқушылар адамның шығуы туралы түрлі теорияларды талдап, қорытынды жасай алады.

Қорытындылау және кері байланыс: «Конверттегі хат» әдісі.

Сұрақтар:

1.     Ежелгі адамдардың өмір сүрген дәуірі  қалай аталады?

Археологтар  адамзат дәуірін еңбек құралдарының  ерекшеліктеріне қарай  бөледі.   

Ежелгі адамдар жыртқыш аңдардан қорғану үшін топтанып жүріп күнелткен. Бұл топтарды ғалымдар қалай атайды?

2.     Ежелгі адамдар тобыры тамырлармен, жеміс- жидекпен, құстардың жұмыртқаларымен т.б табиғаттың дайын өнімдерімен қоректенді.

 Ол үшін немен айналысу керек?   Алғашқы адамдар  не істей алды?

. Бағалау: Қалыптастырушы бағалау. «Социаграмма» әдісі:

Тапсырма: оқушылар сабақтан қаншалықты дәрежеде тың мәліметтерді алғанын шәкіл тұсына белгілейді.

Рефлексия. Оқушылар сабақта алған білімдерін қорытындылау үшін «Білемін, білгім келеді, үйрендім» (ББҮ стратегиясы) кестесін толтырады.


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма:

БАҚ-тан тіл туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау

Саралау-оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз: бір оқушыдан күтілетін нәтиже, дербес қолдау көрсету, уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады.

Жұптық және топтық жаттығуларды, сонымен қатар қозғалыстың құрамдас элементтеріне сараптау жүргізу, көрсету, талқылау және мәлімдеу

Бағалау-оқушылардың сабақ барысында үйренгенің бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер арқылы бағалай алады. Мадақтама, марапаттау

Осы бөлімде оқушылар жеңіл атлетика бойынша түрлі жаттығулар орындайды, жүгіру жаттығуларын танып біледі, сонымен қатар өз денсаулықтарын жаттығулар арқылы бекітеді.

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерінің сақталуы. Денсаулық сақтау әдістері, сергіту сәттері мен белсенді

іс-әрекет түрлері.

Оқушылар басқа оқушылардың жаттығуларының реттілігін оқиды және кері байланыстың құрамдылығын көрсетеді. Оқушылар секіру қабілеттерін құрамдас жаттығулардың дамуына себепкер болатын топтық жұмыстарды орындау кезінде біріктіріп жібереді.