ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 19
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар-1
Бөлім: | Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) | Шахатова З |
Күні: | |
Сынып:5 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Алғашқы адам қалай пайда болды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.1.1.1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру; 5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт | Тарихи талдау мен түсіндіру Ұқсастық пен айырмашылық |
Сабақтың мақсаты | Адамның пайда болуын сипаттайды; Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын ажыратады; Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді; Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, талдайды |
Бағалау критерийі | Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтау; Адамның эволюциялық даму сатысын суреттер арқылы сипаттау; Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Бастапқы ынталандырушы материал «Ширату» -«Адам қалай пайда болды?» «Түртіп алу» стратегиясы Оқушының жеке іс парағы:
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | Тақырыптық суреттер 1 «Ежел гі адамдар» https://www.twig bilim.kz/film/ho mo-sapiens-5455 | ||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут | 1 тапсырма «Тақтадағы граффити» әдісі өз дәйектерін мына сӛйлемдермен жалғастыруы тиіс: «Біздің ойымызша, адам..... пайда болды, себебі.....» «Суретті сипаттау» «Адам түрлерін анықтау» «Логикалық тізбекті құрастыру» 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Шәкілмен бағалаңыз? Неліктен? ЕБҚ оқушы (есту, көру, қабылдау қабыілеті төмен) мәтінді үлестірме түрінде ұсынып, қолдау көрсетемін 2-тапсырма «Тарихи кілемше»: Адамның пайда болуы туралы түрлі кӛзқарас- ты атаңыз Суретті пайдалана отырып, адамның эволюциялық даму теориясына сапаттама беріңіз Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттама беріңіз Венн диаграммасын жасаңыз: Тобыр Ру Қауым Тайпа ҚБ «Шығыр» ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар оқушыға қолдау көрсетіледі . 3-тапсырма «Әңгіме құрау» «Отты игеру адамның өмірін қалай өзгертті?» | Оқушылар суретті пайдалана отырып, адамның эволюция-лық даму теориясына сапаттама береді ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар) жауабын жазбаша ұсынады Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Шәкілдеу»: ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Стикердегі жазба» | Слайд 3 Постер Маркер ҚБ парағы, Оқулық Үлестірмелі парақтар «Алғаш- қы адамдардың өмірі» сурет, стикерлер | ||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Кері байланыс «Түртіп алу» стратегиясы
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||
Үй тапсырмасы | Алғашқы адам қалай пайда болды? |