ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 171
Скачиваний: 30
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
31-сабақ. «Билейтін робот» жасау
Бөлімі | VI бөлім. Роботтехника: «Билейтін робот» жобасы (ортақ тақырыптар: «Қоршаған орта», «Саяхат») |
Педагогтің аты-жөні | Жұмәділлә Н.М. |
Күні | 27.04.2023ж. |
Сыныбы 2 «Г» | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | «Билейтін робот» жасау |
Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты | 2.4.1.3 мəселені шешу үшін алгоритм құрастыру; |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: Билейтін роботты жинауды үйренеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты | Педагогтің ісəрекеті | Оқушының іс-əрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі (1-7 мин.) | Сəлемдесу, оқушыларды түгендеу. І. Қызығушылықты ояту «Өзіңе тілегенді басқаларға тіле» ойыны Əр оқушыға 10-15 сек уақыт аралығының ішінде өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін қатысушылар жұпқа бірігіп, бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді жұптасына айту керек. Тілектерді бір-біріне топ ішінде де айтуға болады. /Бұл ойын оқушыларға психологиялық жағымды көңіл күй сыйлайды/. | ||||||
Топтастыру | Топтастыру. «Фигуралар» əдісі Оқушыларға фигуралар тарқатылады. Үшбұрыш, төртбұрыш, бес жұлдыз алған оқушылар фигураларына қарай бір топқа бірігеді. І топ: «Үшбұрыш» ІІ топ: «Төртбұрыш» ІІІ топ: «Бес жұлдыз» | ||||||
(МК, Ұ) Ой қозғау. «Миға шабуыл» əдісі | Өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылады. –Қазақ халқы мен елімізде тұратын этностардың қандай билерін білесің? (1сурет) – Роботты қалай билетуге болады? – «Билеу алгоритмі» ұғымын қалай түсіндірер едің? (2сурет) | •Оқушылар ұжымдық үлгіде жауап береді. •Егер сұраққа жауап дұрыс берілмесе, мұғалім өзі бағыттап, дұрыс жауапты табуға көмектеседі. | Белсенділік танытқан оқушыларды «Басбармақ» əдісі бойынша бағаланады. | Проектор ұлғайтқыш оқулық |
-
Жаңа сабаққа дайындық
Жаңа сабаққа дайындық ретінде «Сұрақ-жауап» əдісін қолданып, талқылау жұмысын жүргізу. Оқушылар сұраққа жауапты бар білгендерін жазбаша немесе ауызша жеткізеді.
Ұжымдық талқылауда оқушыға сұрақ қою мен проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерінің еркін айтылуы, ешқандай сынға ұшырамай, қағазға түсіріп те, ауызша талқылау жұмысы жүргізіледі.-
Сенің робот досың болғанын қалайсың ба? -
Роботтың өз ойлау қабілеті бар ма ? -
Робот кімнің басқаруымен қимыл жасайды?
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін ұлғайтқыш тақтадан сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырылады.
Қауіпсіздік ережесін қайталап өту.
Сабақты бағалау әдісі: «Басбармақ» əдісі
Сабақтың ортасы
(31 мин.)
ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін). Оқулықпен жұмыс істеу. «Мəтінмен жұмыс» əдісі
Тапсырмалар:-
мəтінді бірнеше бөліктерге бөлу; -
əр бөлікке атау беру;
-
əр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді анықтау; -
негізгі ұғымдарды сипаттайтын сөз, сөз тіркесі,
сөйлемдерді табу;-
мəтіндегі барлық негізгі ұғымдарды кезегімен атап беру -
мəтіндегі оқуға орын алған жерлерді атау; -
мəтінді аяқтаудың нұсқасын ұсыну.
Оқулық
проектор
(Ж) 1- тапсырма –Роботты қандай музыкаға билеткілерің келеді?
–Робот билейтін музыканы таңдаңдар.
–Не үшін сол музыканы таңдадыңдар?
– Себебін түсіндіріңдер.
Дескриптор-
Роботты қандай музыкаға билеткілері келетінін таңдап, айтады. -
Не үшін сол музыканы таңдағанын түсіндіреді.
Оқушылар
бірін-бірі
«Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды.
Оқулық
проектор
(Ж)
2- тапсырма.
–Таңдаған музыкаларың бойынша робот биін қалай көз алдыларыңа келтіресіңдер?
(5-сурет).
–Оқулықтағы өздерің таңдаған робот биінің алгоритмін құрастырып, қағазға салыңдар.
Дескриптор
•Өздері таңдаған робот биінің алгоритмін құрастырып, қағазға салады.
Оқушылар бірін-бірі
«Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды.
Оқулық
Проектор
компьютер
Сергіту сәті
«Биші робот»
Бейне көрсетілім
-
Бейнекөрсетілім тамашалайды.
Бейнекөрсетілім
(Ө) 3-тапсырма.
Адамның биі мен роботтың биінің арасында
қандай айырмашылық бар?
Дескриптор-
Сұраққа жартылай жауап береді. -
Сұраққа толық жауап береді.
Оқушылар бірін-бірі
«Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды.
Оқулық
Проектор
компьютер
Сабақтың соңы
(7 мин.)
Сабақты бекіту. Рефлексия
ІІІ. Ой толғаныс. Рефлексия
(Ө) «Стикер» əдісі
Стикерлерді оқу үдерісін талдау үшін қолданыңыз. Оқушылар топпен, жұппен немесе жеке жұмыс кезінде төмендегі сұрақтарға жауап бере алады:-
Мен нені үйрендім? -
Маған не қиын болып көрінді? -
Не күрделі болды? -
Мен енді нені үйренгім келеді?
Мақсаты: оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды; жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Белсенділік танытқан оқушыларды «Басбармақ» əдісі бойынша бағалау.
Стикерлер
Саралау. Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
Бағалау. Сіз
оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулығын жəне қауіпсіздік ережелерін сақтау.
«Диалог жəне қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нəтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып əзірлеуді қамтиды.
«Басбармақ» əдісі.
Денсаулықты сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік ережелерінің тармақтары орындалады.
-