Файл: Амангелді кімдігіні білім беру блімі А. Нрманов атындаы жалпы білім беретін мектебі кмм.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 32

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Амангелді әкімдігінің білім беру бөлімі А.Нұрманов атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ

(білім беру ұйымының атауы)

Сабақ жоспары

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Бөлім:

8бөлім: Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер.

Пунктуация

Педагогтің аты-жөні

Нұрғалиева Қ

Күні:

15.05.2023

Сынып: 10 ҚҒБ

Қатысушылар саны: 7

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөз дәлдігі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу;

Сабақтың мақсаты

шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс жазады, «сұрақ-жауап» әдісі арқылы шығармашылық дағдысы дамиды

Сабақтың барысы




Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Тренинг

Психологиялық хал - ахуал тудыру.

«Сәттілік»
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді

Мадақтау




Үй тапсырмасын сұрау


Тест сұрақтары


ғылым негіздері бойынша базалық білім жүйесін дамытады

ҚБ: «Бас бармақ»

Оқулық тақта,бор

Жаңа сабақ
Тыңдалым


Адам ойы тіл арқылы айқындалады. Сөздің өзі — адам санасындағы ұғым, түсініктің көрінісі. Сондықтан да сөз бен ұғымның арасында алшақтық, қарама-қарсылық болмауы керек. Сөз дәлдігі сол сөздің ұғымына сай келетін мағынаны дәл тауып беруімен анықталады. Сөз дәлдігін айтар, жазар ойға ұштастыруда төмендегі ерекшеліктер, ескерілуі керек.
Әр сөздің жеке  тұрғандағы  мағынасымен  бірге  басқа сөздермен тіркескенде өзгерер ерекшеліктерін, қызметін, стильдік сипатын, қолданылу аясын да ескеру.

Қазақ тілінің заңдылықтары мен ерекшеліктерін жетік білу.

Орфоэпиялық норманы меңгеру: әрбір дыбысты, сөзді, тіркесті дұрыс айту, екпінді нық қою, сөздер арасындағы кідіріс, ырғақты дәл беру.

Қосымша қимыл-қозғалыс, ым-ишараны дұрыс, орнымен пайдалану.


Тапсырма 2

Оқылым
Мәтінді оқып,сұлу сөздердің дәлдігін,қолданысына талдаңдар

Толқынның түрлеріне сай дәлдікті анықтау


Тапсырма 3

Баланың бесігі-кең дүниенің есігі

Мәтінді оқып,курсивпен жазылған сөйлемнің мағынасын ашу

Тапсырма 4

Абай өлеңдерінен алынған үзінділерден логикалық түбірлес сөздерді тап,өлеңді өз ойыңмен дамытып жалғастырып жаз


Тапсырма 1
Тыңдалым бойынша идеясын ашады,қолданысын талдап,баға береді
шығармашылықпен және сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамытады
Тапсырма 2

Мәтін бойынша ойды дамытады,негізгі ақпаратты анықтайды,мағынасын ашады
өздігінен білім алу және тұлғалық өзін-өзі дамыту дағдыларын дамытады

Тапсырма 4
шығармашылықпен және сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамытады


ҚБ: 1-10 балдық жүйемен бағаланады


Бор тақта,


Ақпаратты бекіту
Кері байланыс
3 мин

тапсырма
№ 9 жапсырмадағы суреттер бойынша құстың ұшу бейнелерінің дәлдігін анықта


Тақырып бойынша ойды дамытады

әлеуметтік жауапкершілік және шешім қабылдай алу дағдылары дамиды

ҚБ: «Бас бармақ»




Рефлексия 3 мин

ҚҚҚ










Үйге тапсырма:1 мин

5-тапсырма

өмір бойы білім алуға және өзін-өзі жетілдіруге талпыну қабілеті дамиды







Тест сұрақтары
1 Шешендік сөздің түрлерін тап. а) арнау, толғау, дау б) жуан, жіңішке, ашық, қысаң с) аралас, сабақтас, салалас
2 Құрмалас сөйлемді тап а) Белгісіз солдат ағаш арасына сүңгіп кете барды. б) Соқаның тісі тонға тисе , ауызың майға тиер. с) Мен- бастауышы.
3 Қазақтың алғашқы биі кім болған? а) Малайсары би б) Төле би с) Майқы би
4 Қосымшаның неше түрі бар? а) 4 б) 2 с) 3
5 Шешендік арнау дегеніміз не? а) бір адамға арнайы айтылған сәлем, сын, әзіл , бата б) заттық мәселелерді зерттейтін әдет заңы с) шешендік мақал, нақыл, мысал, жұмбақ
6 Сөздік құрам деген не? а) Жалпы халыққа ортақ сөздер б) Тілдегі сөздердің жиынтығы с) Қолданыстан шығып қалған сөздер жиынтағы
7 Қазақ шешендік өнері неше кезеңнен тұрады? а) 5 б) 6 с) 4
8 Тәуелденген сөзді анықта. а) ұстазбын б) ұстазға с) ұстазым
9 Қазіргі шешендіктің түрлері қанша? а) 3 б) 6 с) 5
10 Жақсыз сөйлемді тап а) Сабақтан кешігуге болмайды. б) Балалар кітанханаға кірді с) Ауыл. Топталған адамдар.