ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 61
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім | Электр және магнетизм | ||||||
Мектеп | Ә.Боранбаев атындағы ЖББМ | ||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | Тажина М. | ||||||
Күні: 22.02.23 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: 0 | ||||||
Сынып: 8 | |||||||
Сабақ тақырыбы: | §31 Электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы) | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.4.2.18 – сұйықтардағы электр тогын сипаттау. | ||||||
Ойлау дағдылары | қолдану | ||||||
Сабақ мақсаттары | Сұйықтардағы электр тогын сурет,эксперимент аркылы сипаттау, Фарадейдiң заңына есеп шығару | ||||||
Бағалау критерийі: | Сұйықтардағы электр тогын сипаттау.Диполь ұғымын түсіндіру Фарадейдiң заңың формуласын пайдалану | ||||||
Тілдік мақсаттар: | Пәндік лексика және терминология: Сұйықтардағы электр тогының өтуін тұжырымдайды.Диссоциация,рекомбинация туралы ажыратадыЭлектролиз процессы туралы түсіндіреді. Фарадейдiң заңың есепте колданады | ||||||
Құндылықтарға баулу: | Инновациялық және индустраилды даму, Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, Тарихка шолу:осы тақырып бойынша ғылыми жаңалық ашқан ғалымның өмірбаянын оқушыларға үлгі тұту | ||||||
Пәнаралық байланыстар: | химия | ||||||
Бастапқы білім | Қыздырғыш құралдар.Қысқа тұйыкталу.Балқымалы сақтырғыштар | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Жаттығулар бойынша жазулар | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы (5 мин) | І.Ұйымдастыру:Сәлемдесу,сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. «Сиқырлы сандық» әдісін қолданып оқушыларды топқа бірлеседі..Сандыққа үщ ғалымдардың портреттері салып оқушылар ғалымдар бойынша топтарға бірігеді.( 2 минут) | Оқушылар кыскаша мәлеметт порттрет бойнша береді, топқа бірігеді. | | ||||
ІІ. Үй жұмысын тексеру : Сыныппен жұмыс. Өткен тақырып бойынша оқушылардың білім-білік дағдысының қалыптасуын тексеру. (W) «Ыстык орындык» әдісі (3минут)
| Оқушылар сұрақтарға жауап береді.оқушылардын тыңдалым, және айтылым қабілеттері қалыптасады. «Ыстық орындық» әдісі Ыстык орындык , бир бала тактага шыгады, орындыкка отырады, оган кезек кезек сурак кояды | Физика 8 сынып « Электр және магнетизм » тарауы Кері байланыс «Мадақтау сэндвичі» арқылы бағалау жүргізіледі. | |||||
Сабақтың ортасы (32 мин) | ІІІ. (W) Сыныппен жұмыс. Мәселені шешу. «Стоп кадр» (2 минут) Тақырыпты ашу Бейнеролик (Bilimland) Электролиз(электро... және грек. lysіs – еру, ыдырау) – еріген немесе балқыған электролитке батырылған электродтарда электр тогы әсерінен жүретін химиялық реакция. Электролиттер арқылы өткенэлектр тогыхимиялық энергияға айналады. Электролиз электролитпен толтырылған ыдысқа екі электрод орналастырып, оларды тұрақты ток көзінің полюстеріне жалғастыру нәтижесінде өтеді. Электролиз аппараттарын электролизерлер, электролиттік ванналар деп атайды. Электролизерлер корпусы болат, керамика, пластмасса, шыныдан жасалады. Фарадейдің заңы (1832ж эксперимент жүзінде ашты)Электролиз кезінде электродта бөлінген заттың массасы электролит арқылы өткен электр мөлшеріне пропорционал. m=kq=kIt Мұндағы ∆m- бөлініп шыққан заттың массасы; q- электролит арқылы өткен заряд, k- электр мөлшерінің бірлігіне қанша зат әсер еткенін көрсететін пропорционалдық коэффициент. k мөлшері электрохимиялық эквивалент деп аталады. Электролиздің техникада қолданылуы 1) Гальваникалық элементтер 2) Аккумуляторлар 3) Гальванопластика 4) Гальваностегия В) электролид Бейнеролик көріп мағынасын ашады Бүгінгі сабақтың тақырыбын жазыңдар: « Электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы)». Т) Топпен жұмыс . ««Галереяны шарлау» әдісі (9минут) 1 тапсырма I . «Ом» топ Электролит ерітінділеріндегі заряд тасмулдаушылар Электроллиттік диссоциация Диполь 11 . «Ампер» топ Фарадей заңы Электролиз 111 «Вольт» топ Анод ерітіндісінде жүретін электролиз Гальваностегия (G) Топпен жұмыс «Эксперименттік зерттеу» (5 минут) 11 тапсырма Қане, балалар аздаған эксперимент өткізейік. І топ « Ом») Окулықта 132 суретте көрсетілген құрылғыны жинап тәжірибе жүргізіндер 11 топ «Ампер» Виртуальды bilimland.kz сайытында онлайн Электролиз заңың моделін құрастыру 111 топ «Вольт» Оқулықта 134,135 сурет бойынша мыстың тазалау процессын тусіндіру Топпен жұмыс. ««Формулалар сарайы» әдісі (9 минут) 3 тапсырма топқа арналған есептер шығарады 1топ А деңгей
Б деңгей Тәжірибені орындау кезінде катодтан 4 А ток өткенде, 20 минут ішінде массасы 1,5 г мыс бөлінді. Тәжірибелік мәліметтерге сүйене отырып мыстың электрохимиялық эквивалентін анықтаңыз. С деңгей
11топқа арналған есептер шығарады А деңгей
Б деңгей
С деңгей
111 топ А деңгей
В деңгей
С деңгей
| Бейнеролик көріп мағынасын ашады.(Мұғалім кезкелген кадр токтатады ) -Бұл суреттің сабаққа қатынасы қандай деп ойлайсындар? -Кімнің қандай ойы бар? -Бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай деп ойлайсындар? Берілген сұрақ бойынша проблемалық жағдай туғызу арқылы оқушылар тақырып мен оның мақсатына шығады. Галерея әдісін қолданып,оқушыларға тақырыпты өз бетімен меңгеру тапсырмасы беріледі. Оқушылар мәтіндерді мұқият оқып,негізі тұстарын белгілейді. Ақпаратты қарастырып, А3 және фломастелерді пайдаланып қағаз бетіне Постер турінде түсіреді. Оқушыларға эксперимент өткізуді ұсыну.Оқушылар эксперимент өткізіп,әр топтан бір бала қорытынды жасайды. Оқушылар демонстрация откізіп сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерінің еркін айтылуы, ешқандай сынға ұшырамау керек, қағазға түсіріліп, талқылау жұмысы болады. Топпен бірге берілген есептерді шығарады жауап береді.Деңгейлік тапсырма: 1-А, 2-В, 3-С | https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/arturli-ortadahy-ehlektr-togy/lesson/ehlektrolitterdegi-ehlektr-togy <<Автобус аялдамасы .>>әдісі оқушылар жаңа сабақтың материалын қаншалықты меңгергенін білу үшін топтарға жеке сұрақ жазылған парақшалар беріледі Топтар жұмыстарымен алмасып, қателерін келесі топ тексереді А3«Постер құру» , фломастер, 8 сынып «Электр және магнетизм » тарауы Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша топ бірін-бірі бағалау жүргізілді. https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/arturli-ortadahy-ehlektr-togy/lesson/ehlektrolitterdegi-ehlektr-togy Түрлі түсті стикер, қалам «Бағдаршам» әдісімен бағалау – «бағдаршамның» түстері арқылы оқушының өз біліміне қатысты сенімділік көрсету. «Оқушы-оқушыға»әдісі Жұппен алмасу арқылы бағалау жүргізіледі. оқушылар топтын іщінде бір біріне дәптер беріп пікірлермен алмасады мұғалім берген жауаптармен тексереді | ||||
4 тапсырма: (W) «Электр ғылымдарының әкесі атанған» М Фарадей туралы бейнесюжеттен үзінді көрсетіледі. (2 минут) (I) «Формулалар сойлейді» (5 минут) 5 тапсырма Оқушылар Activoyt құралдармен тест сұрақтарға жауап береді | Дереккөздерден осы ғалым туралы ақпарат жинау,сыныпта талдау. «Формулалар сойлейді» әдісі Интербелсенді такташада барлық оқушылардың упайлары, жауаптары шығады Тест жауаптармен өз білімдерді салыстырады | А4,8сынып оқулығы,АКТ флипчарт Activoyt құралдар | |||||
Сабақтың соңы (3 мин) | G, Рефлексия: (3 минут) БББ әдісі-қорытынды Үйге тапсырма: М.Фарадей - өмірбаянын оқып презентация дайындау Павлодар каласындағы электролиз завод туралы мәлеметтер жинау Қосымша ақпарат Техникадағы электролизді қолдануға мысалдар іздеп келу. Оқулықтағы 23 жаттығу 1,2,3 есептер | «қара ящик» әдісі Оқушылар рефлексиясында ұнаған, қиын болған тұстарын, ұсыныс-тілектерін білдіреді Түрлі түсті стикер, қалам | |||||
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы | |||||
|
Топтар өзара смайликтер арқылы бағалайды. 2. Топтардың бағалауы. Оқушылар бір-бірінің белсенділігі және постер құрудағы қосқан үлесі, постерлерін бағалайды. 3. «Екі жұлдыз,бір тілек» 4 «Бағдаршам» | Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау Бірін-бірі бағалау | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралыда, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет? |
-Электролит дегеніміз дегеніміз не?
-Электролиттерде зарядты тасымалдаушы қандай бөлшектер? ----Рельефті заттардың көшірмесін электролиттік жолмен дайындауды не дейміз?
-Электролит арқылы электр тогы өткенде, электродтарда зат б ---Фарадей заны кай шамалардан тәуелді?
Қосымша 1
Ұзақ мерзімді жоспардын тарауы: | Электр және магнетизм |
Оқу мақсаттары: | Электр тогының химиялық әсерiн сипаттау(Фарадейдiң заңың формуласын есеп шыгаруда колдану |
Ойлау дағдылары деңгейлері: | Талдау ,пайдалану,колдану |
Бағалау критерийі: | Электр тогының химиялық әсерi сурет арқылы сипаттайды Фарадейдiң заңың формуласын есеп шыгаруда колдану |
Тапсырма 1 | |
Оқулықтан тақырыпты меңгеріп, постер құру 1 топ – Электролит ерітінділеріндегі заряд тасмулдаушылар туралы сипаттайды 2 топ – Электроллиттік диссоциация процесы, Диполь үғымды түсіндіреді 3 топ- Электролиз ,Фарадей заңың талдайды | |
Бағалау критерийі | Бағалау дескрипторы |
-Электролит ерітінділеріндегі заряд тасмулдаушылар туралы сипаттайды – Электроллиттік диссоциация процессы, Диполь үғымды түсіндіреді - Фарадей заңың Электролиз туралы талдайдыі | Электролит ерітінділеріндегі заряд тасмалдаушыларды дұрыс табу Электроллиттік диссоциация тусіндіру Диполь туралы түсіндіру Фарадей заңың кандай шамаға тәуелдігін аныктайды Электролиз процессты |
Қосымша 2
Ұзақ мерзімді жоспардын тарауы: | Тұрақты электр тогы |
Оқу мақсаттары: | сұйықтардағы электр тогын сипаттау. |
Ойлау дағдылары деңгейлері: | Эксперимент жүргізу Қолдану |
Бағалау критерийі: | Эспериметті өткізу аркылы сұйықтардағы электр тогын сипаттайды |
Тапсырма 2 | |
Оқулықтан ,виртуальды экспериментер жүргізу 1 топ – Окулықта 132 суретте көрсетілген құрылғыны жинап тәжірибе жүргізеді(Суреттін салып құрлысын сипаттайды) 2 топ – Виртуальды bilimland.kz сайытында онлайн Электролиз заңың моделін құрастыраді 3 топ- Окулықта 134 суретте көрсетілген құрылғыны жинап тәжірибе жүргізеді | |
Бағалау критерийі | Бағалау дескрипторы |
Электроллиттік диссоциация процессін Электролиз туралы түсіндіред,і суреттермен сипаттайды. | Электроллиттік диссоциация процессін Электролиз туралы түсіндіреді. суреттермен сипаттайды Сұлбаны жинайды |
Болінген заттын массасын есептейді |
Қосымша 3
Ұзақ мерзімді жоспардын тарауы: | Электр және магнетизм |
Оқу мақсаттары: | Фарадей занын есеп щығаруда пайдалану |
Ойлау дағдылары деңгейлері: | Қолдану |
Бағалау критерийі: | Фарадей занына есеп щығаруда пайдалану |
Тапсырма 3 | |
Фарадей занына есептер шығару | |
Бағалау критерийі | Бағалау дескрипторы |
Электролиз заңын қолданып есептер шығара алады | Фарадей занын формуласын аныктау |
Өлшем бірлігін дұрыс аныктау | |
m .k. I табу | |
| Қосымша 4 |
Ұзақ мерзімді жоспардын тарауы: | Электр және магнетизм |
Оқу мақсаттары: | . сұйықтардағы электр тогын сипаттау. |
Ойлау дағдылары деңгейлері: | Талдау |
Бағалау критерийі: | сұйықтардағы электр тогын сипаттайды,талдайды |
Тапсырма 4 | |
Электр ғылымдарының әкесі атанған» М Фарадей туралы бейнесюжеттен үзінді көрсетіледі. | |
Бағалау критерийі | Бағалау дескрипторы |
М Фарадей туралы мәлеметтерді білу | Кай жылы фарадей заңы ашылған |
М Фарадей кандай зандарды ашты | |
| |
| |
| |
| |
| |
|
| Қосымша 4 |
Ұзақ мерзімді жоспардын тарауы: | Электр және магнетизм |
Оқу мақсаттары: | . сұйықтардағы электр тогын сипаттау. |
Ойлау дағдылары деңгейлері: | талдау |
Бағалау критерийі: | тест |
Тапсырма 4 | |
Activoyt құралдармен тест орындау | |
Бағалау критерийі | Бағалау дескрипторы |
Электролиттердегі электр тогы және электролиз заңы туралы тұжырымдаманы біледі | Тест жауаптармен өз білімдерді салыстырады |
| |
| |
| |
|