Файл: орта мектебі кмм.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 23

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

Ежелгі Египет

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Шахатова З

Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Уақыт пен кеңістікке бағдарлану

Өзгеріс пен сабақтастық

Сабақтың мақсаты

Египет тарихын қысқаша түсіндіреді; Египеттіктердің тұрмысы мен шаруашылығын біледі;

Неліктен Египет «қара жер» деп алғанын анықтайды;

Египет елінің тұрмысы мен шаруашылығының өз сөзімен тұжырымдайды

Бағалау критерийі

Нілдің Ежелгі Мысырдағы адамдардың тұрғылықты жеріне әсері анықтайды және түсіндіреді (ПОПС/ ПТМС құрылымы бойынша)

Нілдің адамдардың егін өсіру әдісіне және егіншілікті ұйымдастыруға әсерін анықтайды және түсіндіреді (ПОПС/ ПТМС құрылымы бойынша).


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут


Ермексаздан жасалған Ніл өзенінің үлгісін көрсетіп, оны тасығанша су құю керек. Нәтижесінде Ніл өзенінің тасуын оқушылармен талқылаңыздар. Оқушыларға сұрақтар:

  • Сіз не көрдіңіздер?

  • Не болып жатыр?

  • Ніл өзенінің тасуының басқа мүмкін салдары болуы мүмкін?

Асуан суқоймасының суретн көрсетіп, суқойма ХХ ғасырдың ортасында Египетті электр энергиясымен қамтамасыз ету үшін салынған түсіндіру керек. Айта кетерлігі, суқоймасының салынуымен жыл сайын табиғи циклмен қайталанып, өзен жағасын құнарландыратын Ніл өзенінің тасуы біржола тоқтатылғанын айтып түсіндіріп кету керек.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ мадақтау

Тақырыптық суреттер

Үлестірмелі қағаздар

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут

10 мину


5 м


10 минут



1-тапсырма: «Таным баспалдағы»

Әр оқушы 1-қадам: мәтінмен жұмыс;

2-қадам: талқылау;

3-қадам: тұжырым;

4-қадам: Өз пікірін қорғау.

оқулықтан тыс қосымша материалдардан Ежелгі Египет ескерткіштері туралы мәлімет тараты- лады. 3 минут уақыт ішінде топ мүшелері мәліметпен танысып, келесі топқа өздеріне берілген мәліметті жеткізеді.

ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

2-тапсырма

  1. Суреттерге сәйкес Ежелгі Мысырдың шаруашылық жүйесін сипаттаңыз және өз ойынызды түйіндеңіз.

  2. Ғылымдардың пайда болып, дамуына шаруашылық пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын дәлелдеңіз.

ЕБҚ:сөйлеуінде кемістігі бар оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды


Ежелгі Мысырдағы шаруашылықтың жүйесін сипаттайды;

математика, геометрия, астрономия, медицина ғылымдарының пайда болып, оның қоғамға әсерін анықтайды

Ежелгі Мысыр қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

Ақпараттық

Мәтін

Кесте

карта

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

  • Бүгінгі сабақ мазмұны түсінікті ме?

  • Не түсініксіз?

  • Нені білгіңіз келеді?

  • Мақсатымызға жеттік пе?




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект


Үй тапсырмасы

Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған?