Файл: апланбек жоары аграрлы техникалы колледжі 20222023 оу жылы Саба жоспары.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 26
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қапланбек жоғары аграрлық – техникалық колледжі
2022-2023 оқу жылы
Сабақ жоспары
Модуль/пән атауы | Дүние жүзі тарихы | |||||
Сабақтың тақырыбы | Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде | |||||
Оқытушы | | |||||
Курс | 1 | |||||
Тобы | Тех.бағдар А 9 | Тех.бағдар Б9 | Тех.бағдар В9 | Агро А9 | Бух.есеп А9 | |
Сабақтың өткізілетін күні | | | | | | |
Сабақтың түрі | Аралас |
Сабақтың тақырыбы | Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде | | ||
Оқумақсаты | 10.3.2.4 Халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау | | ||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын сипаттайды; Көпшілігі: Халықтардың ұлы қоныс аударуындағы ғұндардың рөлін зерттеу арқылы түсіндіреді; Кейбірі: Көне заманнан ортағасырларға өтудің заңдылықтарын анықтау арқылы өз пікірімен дәлелдейді; | | ||
Ойлау деңгейі | Қолдану | | ||
Бағалау критерийі | Халықтардың Ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз жақтарын көрсетеді | | ||
Тілдікмақсаттар | Оқушылар: Оқушылар мәтінмен және дереккөздермен жұмыс жасап, Халықтардың ұлы қоныс аудару туралы оң және теріс салдарларды анықтап, зерттеу жүргізеді және жұмыс қорытындысын постерге салады | | ||
Негізгі ұғымдар: Ұлы Қоныс аудару, жағымды, жағымсыз жақтары, ғұндар | | |||
Диалог/жазылым үшін пайдалы сөздіктер: 1.Ұлы қоныс аудару..................... 2.Ғұндардың жаулаушылық соғыстары............. | | |||
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Халықтардың ұлы қоныс аудару туралы оң және теріс салдарлары. 2.«Халықтардың ұлы қоныс аударуындағы ғұндардың рөлі қандай?» | | |||
Жазылымға арналған тапсырмалар: Жоба әдісі, мәтінмен жұмыс | | |||
Тарихи концепт | себеп және салдар | | ||
Құндылықтарға баулу | - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы | | ||
Пәнаралық байланыс | Қазақстан тарихы, география | | ||
Алдыңғыбілім | Халықтардың Ұлы қоныс аударуы туралы мағлұматтары бар | | ||
Сабақтыңбарысы | ежелгізамантарихыкезіндегінемесеқазіргізамандипломатиясыныңдамутарихынанфактілердіқолданаалады | |||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | | |
Басталуы 1 минут 3 минут 1 минут | Ұйымдастыру кезеңі Топтастыру: 1-топ Рим империасы,2-топ герман тайпаларығ 3-топ славян тайпалары, 4-топ ғұн тайпалары (Ұ)БЫМ. «Кинометафора» әдісі бойынша оқушыларға Халықтардың ұлы қоныс аударуы туралы фильм көруге ұсынылады. Әрбір топ фильмді қарау барысында Қайталау үшбұрышын белгілейді:
3 сипаттама 1 түсіндірме ҚБ. «Мадақтау» (М)Сабақтың мақсаты мен бағалау критерий анықталады | Халықтардың ұлы қоныс аударуы: https://www.youtube.com/watch?v=aAAhlJzxKrk | | |
Ортасы 14 минут 8 минут 8 минут | (Т) «Жоба» әдісі. Оқушылар мәтінмен және дереккөздермен жұмыс жасап, Халықтардың ұлы қоныс аудару туралы оң және теріс салдарларды анықтап, зерттеу жүргізеді және жұмыс қорытындысын постерге салады. 1-ші топ: Рим империясы 2-ші топ: герман тайпалары 3-ші топ: славян тайпалары 4-ші топ: ғұн тайпалары Постерлердің презентациясы. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» (Жт) «Кластер» әдісі. Әрбір оқушы алдындағы жұмыстың материалын қолданып, «Неліктен Халықтардың ұлы қоныс аударуының салдары ретінде көне заманнан ортағасырлар дәуіріне көшу орын алды» жөнінде кластер құрастырады. ҚБ. «2х2» өзара бағалау (Ж) Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Төмендегі мәтінді оқып шығып, халықтардың Ұлы қоныс аударуының жағымды салдарын жасыл түспен, жағымсыз салдарларын қызыл түспен белгілеп шығыңыз. ҚБ.Өзін өзі бағалау | Жұмыстардың презентациясы. ҚБ парағы | | |
Аяқталуы 3 минут 1 минут 1 минут | (Ж) Кері байланыс – «Пирамида» әдісі Үйге тапсырма: «Халықтардың ұлы қоныс аударуындағы ғұндардың рөлі қандай?» тақырыбына эссе жазу Сабақты қорыту | Стикер | |
Қалыптастырушы бағалау парағы
Тақырып | Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде | ||
ОМ | 10.3.2.4 Халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау | ||
ОДД | Қолдану | ||
БК | Халықтардың Ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз жақтарын көрсетеді | ||
Тапсырма: Төмендегі мәтінді оқып шығып, халықтардың Ұлы қоныс аударуының жағымды салдарын жасыл түспен, жағымсыз салдарларын қызыл түспен белгілеп шығыңыз. IV-VII ғасырлар Еуразия тарихында шешуші рөлге ие болды. Көптеген тайпалар мен халықтардың қозғалысы басталды. Тарихшылар әлі де халықтың үлкен массасының жылдам ауыстырылуының себептері туралы дау айтуда. Бастысы ауа райының салқындауының басталуы деп есептеледі, ол дала аймағында тұратын көшпенділердің тұрғылықты жерлерін тастап, жаңа жерлерді іздеуге итермелейді. Олардың назарын жұмсақ климаты бар, бай және жайлы елдер тартты. IV ғасырдың ортасында Еуропаға ғұндардың басып кіруі туралы жаңалықтар келді. Ғасырлар бойы ғұндар Қытаймен шайқасты. Олардан қорғану үшін қытайлықтар әлем тарихындағы ең үлкен құрылысты - Ұлы Қытай қорғанын салған. Енді ғұндар батысқа қарай бет алды. Шығыстың және Орталық Еуропаның кең көлемін иемденгеннен кейін олар Аттиланың басшылығымен гүлденген өз мемлекетін құрды. Оларға Рим императорлары құрмет көрсетіп, алым-салықтар төлеп отырды. Атилла қайтыс болғаннан кейін оның мемлекетінің күші құлдырап, ғұндардың қалдықтары Солтүстік Қара теңіз жағалауына кетуге мәжбүр болды. Ғұндардың шабуылы басқа халықтарды қоныс аударуға мәжбүр етті, халықтардың Ұлы қоныс аударуы басталды. Оның ең маңызды салдары Батыс Рим империясының құлдырауы және варварлық патшалықтардың қалыптасуы болды. Қоныс аудару Еуропаның барлығына ортақ латын тілінің жүйесін құруға ықпал етті, оның негізінде Батыс Еуропаның көптеген тілдері қалыптасты. Бұл үдерістің нәтижелерін біржақты деп қарастыруға болмайды. Бір жағынан соғыстар кезінде көптеген халықтар мен тайпалар жойылды, мысалы, ғұндардың тарихы үзілді. Екінші жағынан, халықтардың ұлы қоныс аударуы арқасында «мәдениеттенді», олардың кейбіреулері қазіргі еуропалық мемлекеттер, жаңа мәдениеттердің дамуы - араласқаннан кейін, тайпалар бір-бірінен көп білім мен дағдыға ие болды. Алайда, бұл қоныс аудару солтүстік тайпалардың көшпелі мәдениетіне және көшпенді халықтарға айтарлықтай зиян келтірді. Осылайша, Солтүстік Еуропаның байырғы халықтарының көптеген тайпалары түбегейлі түрде жойылды, бұл халықтардың ежелгі ескерткіштері - обелиск, қорғандар және т.б. тоналды | |||
Бағалаукритериі | Дескриптор | ||
Халықтардың Ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз жақтарын көрсетеді |
|
Қосымшаақпарат | ||
Саралау – Сізқосымшакөмеккөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Сізқабілетіжоғарыоқушыларғатапсырманыкүрделендірудіқалайжопарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағыбайланыс |
| | |
Рефлексия - Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма? - Мен берілгенуақытішіндеүлгердімбе? - Мен өзжоспарымақандайтүзетулеренгіздімжәненеліктен? | | |
Қорытындыбағамдау | ||
Қандайекінәрсетабыстыболды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |