ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 16

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

Саяхат

Педагогтің аты- жөні

Байқос Аружан

Күні:

04.05.2023ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дара және күрделі сын есім

Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

2.2.5.1 дереккөздерден (сөздік/анықтамалық/энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып/сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу;

2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау;

2.4.2.5 дара және күрделі зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты

Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. Дереккөздер- ден мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып/сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алады. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды. Дара және күр- делі зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал орнату.

«Бір қадам алға...»

Мұғалім өткен сабаққа байланысты сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім үстеліне жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырлан- дырып алады.

Психологиялық ахуалға беріл- ген тапсырманы бірге орындай- ды.

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.

Танысты- рылым

Ортасы

(35 мин)

9-жаттығу. Оқушылардың оқу рефлексия- сын дамытуға бағытталған «Аквариум» әдісі бойынша сынып екі топқа бірігеді.

Сұраққа жауап беретін топ

шеңбердің ішінде отырады. Сұрақ қоя- тын топ оларды қоршап тұрады. Ол үшін алдымен бірінші топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Екінші топ мәтін мазмұнымен жұмыс жасай- ды. Әрі қарай шеңбер ішіндегі екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап бе- реді. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, бағыт беріп тұрады. Мәтінге

ат қояды. «Байқоңыр» ғарышайлағы туралы дереккөздерден ақпарат іздеуіне басшылық жасалады.

Дескриптор:

  • мәтінді QR-код арқылы тыңдайды;

  • тыңдаған мәтін бойынша өз ойын айтады;

  • мәтінді түсініп оқып, мазмұнына тал- дау жасайды;

  • оқулықтағы түсіндірме сөздікпен жұ- мыс ұйымдастырылады;

  • қарамен жазылған сөздер сын есімнің қай түріне жататынын анықтайды.

10-жаттығу ауызша орындалады.

Сынып оқушыларымен ғарышайлағы ту ралы сюжетті суреттер қолдану арқылы әңгіме жүргізу. Оқулықта берілген тапсырма оқытылып, түсіндіру жұмыста- ры жүргізіледі.
Дәптермен жұмыс

  1. жаттығу жазбаша орындалады. Күр- делі сын есімдерді қатыстырып, сөйлем құрап жазу.



12-жаттығу ауызша орындалады. Жоспар құрып, сол бойынша әңгімелейді

Сергіту сәті. «Саңырауқұлақ» артикуля- циялық жаттығуы.



Мәтінді түсініп оқып, мазмұны- на талдау жасайды. Мәтіннің негізгі ойын анықтайды.

Оқулықтағы түсіндірме сөздікпен жұмыс ұйымдасты- рылады. Жасанды серік сөзінің мағынасына назар аударады.

Талдау жасалады.

«Екі тілек, бір ұсыныс» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. Орындаған жұмыс- тарының екі жақсы жағы мен бір кемшілігіне ұсыныс білдіру арқылы өз іс-әрекеттеріне кері байланыс жасайды.

«Интервью» әдісі бойынша жұ- бымен бірлесіп, бірі ғарыш кер, бірі тілші болып, бір- бірімен сұхбаттасуына бас- шылық жасалады. Ол үшін бір-біріне сұрақтар әзірлей- ді. Дайындаған сұрақтарын бір-біріне қояды және жауап

береді. Жұмыстарын топта жа- риялайды.

Берілген сын есімдерді қатыс- тырып, сөйлемдер құрастырып жазады. Жазған сөйлемдерін- дегі сын есімдердің астын ирек сызықпен сызады. Дара, күрделі екенін айтады.

Өздері қалаған бір сын есімді таңдап алады. Сол сын есім туралы жоспар бойынша әңгіме- лейді. Мысалы: моншақ.


  1. Ақмоншаққандай?деген сұрақ қойылады.




  1. Ақсөзі заттың сынын біл- діреді.




  1. Зат есім сын есіммен байла- нысып тұр.


Ақсөзі дара сын есім

Артикуляциялық жаттығуды жасайды.

Ауыздарын кең ашып, тілдерін таңдайға жапсырып ұстап тұрады.



«Бас бар- мақ» әдісі арқылы бағалайды.


Энциклопе- дия

Соңы

(5 мин)

Бекіту

Тапсырманы оқып, жазу. Сын есімдерді ажырату.
Үй тапсырмасы. 13-жаттығуды орындау және ереже жаттау ұсынылады.

Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындайды.

Дәптерде берілген сөздерден күрделі сын есімдерді тауып жазады.

Бір-бірін бағалайды.

Түрлі түсті қарын- даштар