ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 24
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Тексерілді______________
ДОІЖО: А.Ж.Гульджикова
Бөлім: | ҮІІІ тарау. Әлемдік қақтығыстар және бейбітшілік. Синтаксис | |
Педагогтің аты-жөні | Г.Туржупарова | |
Күні: | 10.04.2023 | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Рухани келісімге қол жеткізу – әлемдік және дәстүрлі діндердің негізгі мақсаты | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 9.1.6.1. қоғамдық –саяси, ғылыми коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау. 9.4.4.4. аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану | |
Сабақтың мақсаты | -мәтінмен танысады, ғылыми коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдап, орта көлемді монолог дайындайды. - аралас құрмалас сөйлемді қатыстыра отырып монолог құрайды, синтаксистік талдау жасайды. -мәтіннің негізгі ойы арқылы жазбаша жұмысында күрделі жоспар құрады,монолог дайындайды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурс тар | |||||||||
І.Ұйымдастыру | Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. | Амандасады | | | |||||||||
ІІ. Жаңа білімді игерту 1. Білу 2. Түсіну | Мұғаімнің түсіндірмесі: Монолог – (гр. monos - дара, гр. logos - сөйлеу) кейіпкердің көпшілікке қарата немесе өзіне арнап айтқан сөзі, толғанысы, өсиет-уағызы. Монолог – сөз өнерінде кейіпкердің ішкі жай-күйін, толғаныс-тебіренісін бейнелеу мақсатында қолданылатын тәсіл. Монологтың ерекшелігі бір адамның ойы, сөзі көрініс табады. Сахналық Монологта кейіпкер өзімен-өзі сырласқандай болып, тыңдаушы не көрерменнен жауап күтпейді. Монологта кейіпкердің ой-тұжырымдары айтылып, оның жай-күйі айқын аңғарылады. Монологты ғылыми тұрғыда интраперсоналды сөйлеу деп те атайды. Монолог сөйлеудің жанрлық сипатына байланысты, қызметтік-коммуникативтік жағдайға қатысты (хабарлау, пайымдау, үгіттеу, т.б.) кейіпкердің төл сөзі, ғылыми баяндама, насихаттық сөздер болып бөлінеді. Мәтінде монолог диалог үлгісінде де, диалогпен араласып та келе береді. Соңғы жағдайда диалогтық, монологтық сөз кестелері араласып, әрекеттесіп қолданылады. | 1-тапсырма. Фразаларды таңдау 2-тапсырма. Оқылым мәтінін негіге ала отырып орта көлемді монолог дайындаңыз. | Фразаларды таңдайды 2 ұпай Орта көлемді монолог жазады 3 ұпай | Қосымша материал | |||||||||
3. Қолдану | Оқылым мәтінінен аралас құрмалас сөйлемдерді тауып жазу, құрылысына түсінік беру | 3-тапсырма.
| 2 ұпай | Қосымша материал | |||||||||
4. Талдау 5. Жинақтау | Оқулық 4-тапсырма. Синтаксистік талдау Сөз тіркесі (байланысу тәсілдері) | 4-тапсырма. 1. Орталық Азия мемлекеттері –ежелден –ақ Еуразияның жүрегі. Сөз тіркесі: 1. мемлекеттері жүрегі. (Қиысу , есімді т, интонация) 2. Еуразияның жүрегі. (матасу) 2. Осы аймақтағы мәселелер сөзсіз, Орталық Азия мемлекеттеріне тікелеу әсер етеді. 3. Бұл үрдіске әсер еткен – Ауғанстанның жақын орналасуы мен халықтың өміріндегі ислам дінінің алатын орны. | 3 ұпай | | |||||||||
6. Бағалау | Оқулық 7-тапсырма. «Әлем тыныш болса, елің де тыныш» | «Әлем тыныш болса, елің де тыныш» Эссе. | | | |||||||||
Рефлесия | Сабақтың екі сәтті тұсын атап, бір ұсыныс айту. | Екі жұлдыз, бір тілек. | | |