ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 35

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы

Жетекші ЖОМ

Бөлім:

Механикалық қозғалыс

Педагогтің аты-жөні

Далабаевак А.М

Күні:



Сынып:7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы,Санақ жүйесі,

Сабақтың номері:

8

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.1.1 Материялық нүктенің санақ жүйесі,траектория, жол,орын ауыстыру терминдерінің физикалық мағынасын түсіндіру,

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Механикалық қозғалысты тұжырымдай алады

Басым бөлігі:

Есептер шығаруда қолдана алады

Кейбір оқушылар:

Қозғалыс түрлеріне өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады
Кез-келген физикалық дене қозғалыста болатынын біледі ( ЕББҚ)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті ЕБҚ

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін Механикалық қозғалыс тақырыбын қарастырамыз. Өткен тақырып бойынша кестені толтырыңдар. (1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.




1 тапсырманы орындау


Мұғаліммен амандасып оқу құралын дайындайды.




Ұпай



Кесте

Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Механикалық қозғалыс, траектория, орын ауыстыру»

 Миға шабуыл(2 мин):

1) Жаңа сабаққа кіріспе жасау мақсатында оқушылар назарына тақырыпта кездесетін ұғымдар алдын-ала жазылады.

2 . Қозғалыс барысында дене сызық түрінде із қалдыратынын демонстрациялау үшін мынадай сурет көрсетіледі.
Қазақстан картасында қандай сызықтар бейнеленген?

Жұптық жұмыс: №1тапсырма: Қалай қозғалады?

а)Әр жұпқа түрлі қозғалыстағы денелердің траекториясын сызу үшін суреттер беріледі







№2 тапсырма:Лабиринт ойыны

а)Лабиринттен шығу:Топтардың әрқайсысына лабиринт суреті беріледі.Оқушылар түзу сызықтар сызу арқылы жылдам лабиринттен шығу жолын табады.







ә) Траекторияны өлшеу: Сызған сызықтарының дене траекториясы екенін еске сала отырып,осы сызықтарды сызғышпен өлшеу тапсырмасы беріледі.

б) Оқушылар жүрілген жол анықтамасын,

белгіленуі, өлшем бірлігі мен скаляр шама екенін тұжырымдап, дәптерге жазады.

Қозғалыс траекториясының ұзындығы жүрілген жол деп аталады.

Белгіленуі: S

ХБЖ өлшем бірлігі: [м]

Жүрілген жол - скаляр шама

в) Ең қысқа жол: Лабиринттегі дене аз ғана уақытта өз мақсатына жету үшін қандай траектория сызу керек?

Оқушылар бастапқы нүкте мен соңғы нүктенің арасындағы ең қысқа жолды сызғышпен өлшеп, бағытталған кесінді арқылы көрсетеді.Сонымен қатар екі нүкте арасын қосатын қарама-қарсы бағытталған екі кесіндінің әртүрлі векторлар екеніне назар аудартылады.

г) Орын ауыстырудың анықтамасын, белгіленуін,формуласын, өлшем бірлігі және векторлық шама екенін тұжырымдап, дәптерге жазады.

О рын ауыстыру векторы – қозғалыстағы дененің бастапқы орнын оның келесі орнымен қосатын бағытталған кесінді.

Белгіленуі: S

ХБЖ өлшем бірлігі:[м]

О рын ауыстыру – векторлық шама

Формуласы: S=x-x0

Тапсырма 2



Гүл арасы бал жинау кезіндегі өз қозғалысын А гүлінен бастады. Содан кейін В гүлінде аялдама жасады. Ең соңында өз С ұясына ұшып келді.

Тапсырмалар:

a) ара траекториясына сипаттама беріңіз.

b) араның орын ауыстыруын суретте сызып көрсетіңіз.

c) араның жүрген жолы мен орын ауыстыруының модулдері тең бе? Өз жауабыңызды

дәлелдеңіз.

d) араны материялық нүкте ретінде қарастыруға болады ма? Неліктен?

Тапсырма 3

Әскери-патриоттық ойын кезінде оқушылар тобы келесі арақашықтықты өтіп шығуға тапсырма алды: солтүстікке қарай 400 м, шығысқа 500 м, 600 м оңтүстікке, 200 м батысқа, 200 м солтүстікке және 300 м батысқа. Топтың қозғалыс траекториясын сызып, олардың барлық жүрген жолы мен орын ауыстыруын анықтаңыз. Масштабты өзіңіз таңдап алыңыз.


Теориялық материалмен жұмыс

Сұрақтарға жауап беру






Ұпай


Ұпай

Дескриптор Білім алушы

- ара траекториясын сипаттайды;

- араның орын ауыстыруын сызады;

- араның жолы мен орын ауыстыруын салыстырады;

- материялық нүктені сипаттайды.



Оқулық, жұмыс дәптері

Оқулық, жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Рефлекция

Оқушылар «Ақша қар» әдісі арқылы ақ параққа сұрақ жазып, қасындағы оқушыға береді. Екінші оқушы ол сұрақтарға жауап жазып қайта өзіне беру арқылы бірін бірі бағалайды.

Бағдаршам әдісі











Стикер






Қосымша

1) Жаңа сабаққа кіріспе жасау мақсатында оқушылар назарына тақырыпта кездесетін ұғымдар алдын-ала жазылады.

2 . Қозғалыс барысында дене сызық түрінде із қалдыратынын демонстрациялау үшін мынадай сурет көрсетіледі.
Қазақстан картасында қандай сызықтар бейнеленген?

Жұптық жұмыс: №1тапсырма: Қалай қозғалады?

а)Әр жұпқа түрлі қозғалыстағы денелердің траекториясын сызу үшін суреттер беріледі





№2 тапсырма:Лабиринт ойыны

а)Лабиринттен шығу:Топтардың әрқайсысына лабиринт суреті беріледі.Оқушылар түзу сызықтар сызу арқылы жылдам лабиринттен шығу жолын табады.

ә) Траекторияны өлшеу: Сызған сызықтарының дене траекториясы екенін еске сала отырып,осы сызықтарды сызғышпен өлшеу тапсырмасы беріледі.

б) Оқушылар жүрілген жол анықтамасын,

белгіленуі, өлшем бірлігі мен скаляр шама екенін тұжырымдап, дәптерге жазады.

Қозғалыс траекториясының ұзындығы жүрілген жол деп аталады.

Белгіленуі: S

ХБЖ өлшем бірлігі: [м]

Жүрілген жол - скаляр шама

в) Ең қысқа жол: Лабиринттегі дене аз ғана уақытта өз мақсатына жету үшін қандай траектория сызу керек?

Оқушылар бастапқы нүкте мен соңғы нүктенің арасындағы ең қысқа жолды сызғышпен өлшеп, бағытталған кесінді арқылы көрсетеді.Сонымен қатар екі нүкте арасын қосатын қарама-қарсы бағытталған екі кесіндінің әртүрлі векторлар екеніне назар аудартылады.

г) Орын ауыстырудың анықтамасын, белгіленуін,формуласын, өлшем бірлігі және векторлық шама екенін тұжырымдап, дәптерге жазады.

Орын ауыстыру векторы – қозғалыстағы дененіңбастапқы орнын оның келесі орнымен қосатын бағытталған кесінді.

Белгіленуі: S

ХБЖ өлшем бірлігі:[м]

Орын ауыстыру – векторлық шама

Формуласы: S=x-x0

Тапсырма 2



Гүл арасы бал жинау кезіндегі өз қозғалысын А гүлінен бастады. Содан кейін В гүлінде аялдама жасады. Ең соңында өз С ұясына ұшып келді.

Тапсырмалар:

a) ара траекториясына сипаттама беріңіз.

b) араның орын ауыстыруын суретте сызып көрсетіңіз.

c) араның жүрген жолы мен орын ауыстыруының модулдері тең бе? Өз жауабыңызды

дәлелдеңіз.

d) араны материялық нүкте ретінде қарастыруға болады ма? Неліктен?

Тапсырма 3

Ә скери-патриоттық ойын кезінде оқушылар тобы келесі арақашықтықты өтіп шығуға тапсырма алды: солтүстікке қарай 400 м, шығысқа 500 м, 600 м оңтүстікке, 200 м батысқа, 200 м солтүстікке және 300 м батысқа. Топтың қозғалыс траекториясын сызып, олардың барлық жүрген жолы мен орын ауыстыруын анықтаңыз. Масштабты өзіңіз таңдап алыңыз.