Файл: 8 16арапайым оптикалы ралдарды (перископ, Обскура камерасы)растыру.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 59

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Оптикалық аспаптар-41.







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.5.1.16-қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, Обскура камерасы)құрастыру.

Сабақтың мақсаты

1.Оптикалық құралдардың құрылысын білу.

2.Кескіндер алуда жарықтың таралу және шағылу заңын пайдалану

3.Қажетті кескіндерді алу үшін жазық айналарды перископта орналастыруды,құрастыру арқылы көз жеткізу

4.Обскура камерасын құрастыру және оның көмегімен нәрсенің кескінін алуды көрсету

Бағалау критерийі

1.Оптикалық құралдардың құрылысын біледі.

2.Кескіндер алуда жарықтың таралу және шағылу заңын пайдалана алады.

3.Қажетті кескіндерді алу үшін жазық айналарды перископта орналастырады,құрастыра алады.

4. Обскура камерасын құрастырып және оның көмегімен нәрсенің кескінін алуды көрсете алады.

Тілдік мақсаттар


Оптикалық аспаптарға ауызша анықтама береді терминға телескоп ,микроскоп,лупа, проекциялық аппарат,фотоаппарат,Обскура камерасы ,перископ.


Құндылықтарға баулу


Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.Елімізде ғылым саласының шешуші реформалары,білім беру жүйесін жаңғырту жүргізілуде,техникалық және кәсіби мамандарды даярлаудың жаңа тиімді жүйесі жасалды



Пәнаралық байланыс

технология, биология


Тақырып бойынша алдыңғы білім


линзалар, айналар, жарықтын шағылу заны, жарықтын таралуы





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Слайд,суреттер,оқулық

Сабақтың басы


1.Ұйымдастыру: Жaғымды aхyaл орнату мақсатында

оқyшылap «Шaттық шeңбepiнe» жинaлып бүгiнгi caбaққa бip-бipiнe cәттiлiк тiлeйдi.

2.Үй тапсырмасын тексеру. «Семантикалық карта»
Семантикалық карта.

Сұрақ пен дұрыс жауаптың қилысына «+» таңбасын қойыңыз.



Сұрақ

Дисперсия

Склера

Шын, кішірейтілген

0,5 м

25 см

1

Көз алмасының сыртқы қабықшасы




+










2

Ең жақсы көру қашықтығы













+

3

Жауыннан кейін аспанда пайда болатын кемпірқосақ қандай құбылысқа жатады?


+
















Көз бұршағы көмегімен көз торында алынатын кескін қандай болады?









+







5

Линзаның оптикалық күші 2 дптр.Фокус аралығы неге тең?











+



ҚБ. «Бac бapмaқ» әдici.


Бағалау критерийлері

Дескриптор

- Көз алмасының сыртқы қабықшасы біледі;

- Ең жақсы көру қашықтығын біледі;

- Жауыннан кейін аспанда пайда болатын кемпірқосақ қандай құбылысқа жататынын түсіндіреді.

- Көз бұршағы көмегімен көз торында алынатын кескін қандай болатынын біледі;

- Линзаның оптикалық күші 2 дптр.Фокус аралығы неге тең?

Фокус аралығын біледі..

Көз алмасының сыртқы қабықшасы біледі;

- Ең жақсы көру қашықтығы анықтайды;

- Жауыннан кейін аспанда пайда болатын кемпірқосақ қандай құбылысқа жататынын түсіндіреді.

- Көз бұршағы көмегімен көз торында алынатын кескін қандай болатыны анықтады;

- Линзаның оптикалық күші 2 дптр.Фокус аралығы неге тең?

  • Фокус аралыған анықтайды.

«Мозайка»әдісі арқылы суреттер үлестіріледі,оқушылар сол суретті құрастырып, жаңа тақырыпқа қатысын айтады.
Сонымен балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы...? мақсатты анықтайды.

3.Мақсатты болжау. Оқушылармен бірге талқыланады



Сабақтың ортасы



«Оптикалық аспаптар»

«Еркін микрофон» әдісі. ( Мәтінді оқи отырып, жұптасып өз ұстанымдарын түсіндіреді.)

Көзілдірік.Көзі қалыпты көретін адам үшін (д-25см)

4,65

Жақыннан көргіштік және алыстан көргіштік болып екіге бөлінеді.

Жақыннан линза, -

Алыстан көргіштік линза +

Лупа: нәрсенің ұсақ белгілерін ажырату үшін көру бұрышы үлкен болу керек

Аспаптың бұрыштық ұлғайтуы:

Ұсақ денелерде линза пайдаланады ( )

Лупа сағат жөндеуші,геологтар,ботаниктер, криминалистер т.б қолданады.

Микроскоп: өте ұсақ денелерді көру үшін қолданады.

Микроскоп-шын, үлкейтілген кескін береді

Телескоп- аспан денелерін бақылау үшін пайдаланады.

Т: болып екіге бөлінеді. рефрактор (сындыру), рефлектор (шағылдыру)

«Сиқырлы сандық» ойыны қолданылады.

Мұнда әр оқушы сиқырлы сандықтағы сұрақтарды алып, жауаптарын сол мезетте беріп отырды. Әрбір дұрыс жауапқа мадақтау, мақтау сөздері айтылып, ал сыныптастары қол шапалақтап , қошеметтеп отырды.

2-тапсырма

1.Лупа не үшін қажет аспап? нәрсенің ұсақ белгілерін ажырату үшін көру бұрышы үлкен болу керек

2. Фотоаппарат қандай аспап?
3.Камера-обскура қандай құрал?

4.Кинокамера не үшін қолданылады? Қай жерде пайдаланылады?

5.Бейнекамера не үшін қолданылады?

6.Оптикалық аспаптар деп қандай құрылғыны атайды және олар қалай

ҚБ: «Екі жұлдыз біp тілeк» арқылы apқылы біp –біpін бaғaлaйды аталады?

Бағалау критерийлері

Дескриптор

- лупаның қандай аспап екенін біледі;

- фотоаппарат қандай аспап екенін айтады;

-камере-обскура құрал туралы біледі;

-кинокамераны түсіндіреді,

- бейнекамераны түсіндіреді;

-оптикаылық аспапты атайды.


- лупаның қандай аспап екенін анықтайды;

- фотоаппарат қандай аспап екенін айтайды;

-камере-обскура құрал туралы біледі;

-кинокамераны түсіндіреді,

- бейнекамераны түсіндіреді;

-оптикаылық аспапты атайды.



3-тапсырма Сын тұрғысынан ойлау «Иә,жоқ»

1.Проекциялық аппараттар экранда нәрсенің шын, үлкейтілген және кері кескін береді

А. Ия Ә. Жоқ

2. Мөлдір денелерді үлкейтетін проекциялық аппаратты эпидаскоп, ал мөлдір емес денелерді үлкейтетін аппаратты диаскоп дейміз.

А. Ия Ә. Жоқ

3. Фотоаппараттың негізгі бөлігіне мыналар жатады: камера және кассета

А. Ия Ә. Жоқ

4. Көз – «тірі» оптикалық аспап

А. Ия Ә жоқ

5. Ұсақ денелерді кішірейтіп көрсету үшін қолданылатын жинағыш линза лупа деп аталады.

А. Ия Ә. Жоқ

6. Ең жақсы көру қашықтығы 20 см

А. Ия Ә. Жоқ

7. Өте ұсақ денелерді көру үшін микроскопты пайдаланады

А. Ия Ә. Жоқ

8. Қарапайым микроскоп бес линзаның комбинациясы болып табылады.

А. Ия Ә. Жоқ

ҚБ.«Қол шапалақтау» арқылы.

Сергіту сәті. «Қара жорға»

«Кім жүйрік» сөзжұмбақ шешу
Оптикалық аспаптар тақырыбына тест

1. Оптикалық аспаптарға жатады:

А. Телевизор, фотоаппарат В. Проекциялық аппарат, лупа С. Компьютер, микроскоп

Д. Телескоп, радио

2. Микроскоп неше есе үлкейтуге көмектеседі?

А. 200-300 В. 350-400 С. 700-800 Д. 500-600

3. Құрылысы бірдей проекциялық аппараттар:

А. диапроектор, телевизор В. Диапроектор, кинопроектор, фотоүлкейткіш

С. Фотоаппарат, лупа Д. Фотоаппарат, лупа, диапроектор

4. Фотоаппараттың негізгі бөлшегі:

А. Объектив В. Линза С. Диафрагма Д. Фотокамера

5. Лупа қандай линзадан жасалған?

А. Қосойыс В. Жазықойыс С. Жазықдөңес Д. Қосдөңес

6. Бірінші рефлектор-телескопты тауып шығарған қай ғалым?

А. Паскаль В. Ньютон С. Эйнштейн Д. Фарадей Е. Ампер

7. Телескоптың басты және негізгі бөліктері:

А. Объектив В. Окуляр С. Объектив, окуляр Д. Линза

8.Көздің диаметрі

А) 20-23 мм В) 23-25мм С) 18-20мм Д) 25-27 мм

Жауабы: 1.В, 2.Д, 3.В, 4.А, 5. Д, 6.В, 7. А, 8.В

Презентация



Сабақтың соңы


8. Рефлексия: «Керемет алма ағашы» тәсілі.

Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:



9.Үйге тапсырма:

Параграф-41 оқып келу. Реферат «Телескоп»
Бағасы 
12-13 балл «5» 
9 – 11 балл «4» 
6-8 балл «3» 


слайд





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.