Файл: Сабаты таырыбы Электрозалтыш жне траты токты электргенераторы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 47

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электргенераторы


Бөлімі:

Электромагниттік индукция

Мұғалімнің аты-жөні:

С.С.Құлмахамбетова

Күні:

15.05.2023

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электргенераторы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.4.5.4 - қолданыстағы электрқозғалтқыштың моделін зерттеу және Фарадей заңы мен Ленц ережесі арқылы,ЭҚК-нің пайда болуын дәлел келтіре отырып түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Электрқозғалтқыш және генератордың құрылысы мен жұмыс істеу принципін түсіну

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Сәлемдесу.

«Word wool» әдісі арқылы топқа бөлу

Жеке жұмыс «fillippity» әдісі

1.Электромагниттік аспаптардың жұмыс істеу принципін түсіндір.

2.Ампер күшінің жұмысы неге тең?

3.Мағнит ағыны дегеніміз не?

4. электромагниттік индукция құбылысын кім ашты? 1831ж

5.Максвелл гипотезасы.

6.Ленц ережесі.

7. Өздік индукция құбылысы.

8.Шарғының мағнит өрісінің энергиясын есептеу формуласы.

Дескриптор:

-.Электромагниттік аспаптардың жұмыс істеу принципін біледі.

- Ампер күшінің жұмысын бідеді.

-Мағнит ағыны мен электромагниттік индукция құбылысын біледі

- Максвелл гипотезасы мен Ленц ережесін біледі.

Қ.Б «Ауызша кері байланыс»

Тотық жұмыс «Сәйкестендіру» әдісі.



Портреттер бойынша қай елдің ғалымы, ашылған жаңалықтар мен құбылыстарды сәйкестендіру

Қ.Б «Ауызша кері байланыс»

Сұрақтар арқылы тапсырмаларын орындау өткен білімдерін еске түсіреді

Портреттер мен жазбаларды сәйкестендіреді мәліметтер қима қағазға жазылады


жауаптары бойынша бағаланады

Бағалау парағы беріледі


Бағалау парағына топ басшы балл қояды


Оқулықтағы мәліміеттер бойынша сұрақтар


Сабақтың ортасы
10 минут

5минут

10 минут


Мұғалім жаңа сабақты «Электр қозғалтқыш және тұрақты токтың электр генераторы» тақырыбына видео көрсетумен бастайды.

Видеоны екі үш сөйлем мен қорытын дылайық

Қалыптастырушы бағалау

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=tD0ZUqZubDg

Тапсырма

1-топ. Электромагниттік индукция заңы. Ленц ережесі.

2-топ. Өздік индукция индуктивтілік

3-топ.Электрқозғалтқыш және генератордың құрылысы және жұмыс істеу принципі

Осы тақырыпшалар бойынша оқушылар постер дайындайды және оны қорғайды.

Бағалау критерийлері: нақты және дұрыс мәліметтер, ғылымилығы.Постердің безендірілуі және түсіндіру барысындағы ораторлығы.

Постерді бағалау түрлі түсті стикер көмегімен жүргізіледі.

Әртопты қалған екі топ бағалап отырады.

Дескриптор:

-Электромагниттік индукция заңы. Ленц ережесін сипаттайды

- Өздік индукция индуктивтілік құбылысын түсіндіреді.

-Электрқозғалтқыш және генератордың құрылысы және жұмыс істеу принципін дәлелдейді.

Қ.Б «DEAL» – әдісі арқылы

D - Describe (Баяндау, суреттеу )

E- Explane ( түсіндіру)

A – Anallyse (талдау)

L – Links (Байланыс)

«Сыйқырлы қобдиша» әдісі арқылы әр оқушы стикерге сұрақтар жазып қобдишаға салады.Оқушылыр ортаға шығып дөңгелене тұрады. Музыка ойнайды.Музыка тоқтағанда қобдиша кімнің қолында болады сол оқушы қобдишадан сұрақ алып жауап береді. Сұрақтар тақырыпқа сәйкес физикалық шамалар, өлшем бірліктер, белгіленуі,хбж-ға айналдыру сияқты қысқа және нақты сұрақтар болуы тиіс. жылдам жауап береді.Ойын әрі қарай жалғаса береді.

Тапсырма. Оқушылар топта және тақтада есептер шығарады

І топ 1. Актив бөлігінің ұзындығы 5 см болатын өткзгішке 50 мН күшпен әсер ететін магнит өрісінің индукциясы қандай? Өткізгіштегі ток күші 25 А. Өткізгіш магнит өрісінің индукциясына перпендикуляр орналасқан.

2.Ұзын соленойд арқылы энергиясы 0,5 Дж магнит ағынын тудыратын 10А ток күші өтеді. Соленоид орамдарын тесіп өтетін магнит ағынын анықтаңдар.

ІІ топ 1. Біртекті магнит өрісінде индукция сызықтарына 300 бұрыш жасай орналасқан ұзындығы 0,5 м бойымен 3 А ток өтіп жатқан өткізгішке 9 Н күш әсер еткендегі магнит өрісі индукциясы

2. Контурдың индуктивтілігі 25мГн Егер 0,02секунд ішінде ондағы ток күші 0,05Ашамаға кемісе, контурдағы өздік индукцияның орташа ЭҚК-і неге тең.

ІІІ топ 1.Индукциясы 0,4 Тл біртекті магнит өрісіне перпендикуляр орналасқан актив ұзындығы 0,5м өткізгішке 2Н күш әсер еткенде, ондағы ток күші

2. Үстелдің үстінде жатқан метал сақинаны аударады. Сақинаның радиусы 10см. Кедергісі 2 Ом, егер жердің магнит өрісі индукциясының вертикаль құраушысы 5*10-5 Тл болса, онда сақина арқылы қандай заряд өтеді.

Бағалау критерий

  • Тапсырманы толық орындады – 3 ұпай

  • Қателіктері болды – 2 ұпай

  • Берілгенін жазады, бірақ мүлдем орындай алмады – 1 ұпай

Кері байланыс:

«Екі жұлдыз, бір тілек»
Тапсырма


  1. сурет
Электромагниттік индукция тақырыбы бойынша

тест тапсырмасы

1. Біртекті магнит өрісінде тогы бар рама орналасқан (1-суретте). Раманың жоғары қабырғасына әрекет етуші күш бағытын анықтаңыз:

A. төмен ↓ B. жоғары ↑

C. парақ бетіндегі жазықтықта бізге қарай

D. парақ бетіндегі жазықтықта бізден әрі қарай

2. Суретте көрсетілген бағыт бойымен ток жүріп жатқан сым рама берілген. Орам вертикаль жазықтықта орналасқан. Орам ортасындағы токтың магнит өрісінің индукциясы қайда бағытталған?

A. вертикаль жоғары ↑

B. вертикаль төмен ↓

C. оңға →

D. солға ←

3. Төмендегі өрнектің қайсысы электромагниттік индукция заңының өрнегі болып табылады?

  1. E=I(R+r)

  2. E=

  3. E= -LI

  4. E=vBIsina

4. Катушка ішіне темір өзекше енгізгенде ондағы магнит индукциясы қалай өзгереді?

  1. артад

  2. Азаяды

  3. Өзгермейді

  4. Аз ғана азаяды

5. Магнит ағынының өлшем бірлігі ..

А. Тл

B. Вб

C. Вт

Д . В

6. Магнит өрісіндетогы бар рамканың айналу эффектісі көрсетілген. Айналу эффектісін қалай күшейтуге болады?

А Орамдардың санын арттыру

В Ормадағы ток күшіназайту

С Магнит өрісініңбағытын өзгерту

D Орама ретінде жіңішке сымды қолдану

7. Суретте бірінші реттік орамасының кернеуі 100 В болатын трансформатор көрсетілген.

Трансформатордың екінші реттік орамасындағы кернеу қаңдай болады?

А 50 В

В 100В

С 200 В

D 8000 В

Тест тапсырмасының жауаптары

  1. С

  2. С

  3. В

  4. А

  5. В

  6. А

  7. С





Таратпа материал
Қажетті құрал- жабдықта:

Планшет, индукциялық ток тудыратын аспап, кернеу датчигі,маг нит, жалғағыш сымдар электрқозғалтқыш, генератор макеті

Стикерге жазылған сұрақтар


Сабақтың соңы.

10мин


Рефлексия

Бағалау

Үй тапсырмасы

«Таңдау» рефлексиясы Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, «Таңдау» парақшасын толықтыр:

Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау


Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.



Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер

Дескриптор


Оқулық



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?


Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға жеке қолдау көрсету, оқу материалдары мен дереккөздерді оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып,

Мотивациясы жоғары оқушылар:

Көмек қажет ететін оқушыларға «Сәйкестендіру» тәсілі оқушының ынталану қабілетін арттыруға көпірше болып қызмет атқарады.

Тапсырмалар бере отырып, күтілетін нәтижеге жетелеймін.

«Рефлексия пирамидасы» әдісі арқылы кері байланыс береді

Әрбір кезең бойынша оқушыларға ауызша және бас бармақ, смайликтермен кері байланыс беріп отырамын, сол арқылы оқушыларды ынталандыруға бағыттап отырамын, қолдау көрсетемін.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы, топтардағы бағалау жүріп отырады


Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:






  1. Лежащее на столе металлическое кольцо перевернули. Радиус кольца r = 10 см, его сопротивление R = 2 Ом. Какой заряд прошел при этом через кольцо, если вертикальная составляющая индукции магнитного поля Земли B = 5·10–5 Тл?

ЭДС = ΔФ / Δt

Изменение магнитного потока:

ΔФ = S·ΔB

Площадь кольца:

S = π·r² = 3,14·(0,10)² = 31,4·10⁻³ м²

Изменение магнитного поля:

ΔB = B₁ - B₂ = 5·10⁻⁵ Тл

Тогда:

ЭДС = ΔФ / Δt = S·ΔB / Δt = 31,4·10⁻³·5·10⁻⁵ / Δt = 1,57·10⁻⁶ / Δt

Сила тока:

I = ЭДС / R        (1)

Но:

I = Δq / Δt          (2)

Приравнивая правые части (2) и (1), получаем:

Δq / Δt = ЭДС / 2

Δq / Δt = 1,57·10⁻⁶  / (2·Δt)

Δq = 1,57·10⁻⁶  / 2 ≈ 0,79·10⁻⁶ Кл   или    790 000 Кл