ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 44
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
9 сынып Бөлім : « Мәңгілік Ел-мәңгілік мұрат» Сабақтың тақырыбы: Қ.Мұханбетқалиев «Тар кезең» романы.Генерал-поручок барон Игельстром. | Мектеп: «Б.Майлин атындағы 52 мектеп-гимназиясы» | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Адилбекова Гульнур Кабдешовна | |||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 9.3.2.1. Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып,жаңашылдығына баға беру. | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Шығарма бөліміндегі тірек сөздердің мағынасын ашады; Көркем шығарманың идеясын түсінеді; | |||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығын заманауи тұрғыда салыстыра алады; . | ||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Оның жаңашылдығы жайында пікір білдіріп, баға береді; | ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | -берілген тірек сөздердің мағынасын ашып,қолданылу сипатын анықтайды; - Көркем шығарманың идеясын түсінеді; - Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығын заманауи тұрғыда салыстыра алады; Салыстыра отырып,оның жаңашылдығына баға береді; | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады:Мәтін мазмұнын түсінеді, көтерілген мәселелерге өз көзқарасын білдіреді.Бағалау пікірін жаза алады. | |||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: | ||||||||||||||||
Ұлттық болмыс,құндылық,ұлтжандылық сипат,тәуелсіздік | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Оқушылардың ұлтжандылығын ояту.Ұлттық құндылықтарға деген құрметін арттыру. | |||||||||||||||
Ойлау деңгейлері | қолдану, талдау, жинақтау, бағалау | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ тілі,бейнелеу,өзін-өзі тану | |||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Сырым батыр жайында біледі | |||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы. Қызығушылықты ояту. | 1-тапсырма. «Бейтаныс сөздер әлемі». Мәтінді шолып оқу әрекеті арқылы таныс емес сөздерді қос бағанды кестеге салады.
Дескриптор: - Мәтіннен таныс емес сөздерді іріктейді; - Лексикалық мағынасын анықтады; | Сөздердің семантикалық сипаты | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы. Мағынаны тану. | 2-тапсырма. «Идеялық байланыс шеңбері» Шығарманың идеясын ашудағы бейтаныс сөздердің байланысын мәтін негізінде табады Дескриптор:
Өзіңді тексер! -Уфа және Сіңбір әкімшілік аймағына жаңадан тағайындалған наместник-генерал-поручик барон Игельстром. -Қырғыз-қайсақтар мен Урал казак әскерлерінің арасы өте жаман деседі.Дәл осындай хат-хабарлар Мемлекеттік Әскери Коллегияға да көптеп түсуде. -Бодандарымыздың бір-біріне толассыз шапқыншылық жасауына жол бермеу үшін,форпосттардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шеп күзетінде иррегуляр әскер тұр. -Бұл бұратаналардың ханына да, сұлтандарына да хат жазудан кенде емеспіз! 3-тапсырма «Суреттік сауал» әдісі. Суретке зер салып қарап , ұрпақтар сабақтастығы жайлы пікір айта аласыз ба? Оның құндылығы неде деп ойлайсыз? Бүгінгі сабақта осы тақырыптың маңыздылығын сезінесіз бе? Дескриптор: - Сурет жайында пікір білдіреді; - Ұрпақ сабақтастығы жайында ой өрбітеді; - Шығарма мазмұнымен байланыстыра алады; Өзіңді тексер! 1.Иә,айта аламын. Дана бабамыз Қаз дауысты Қазыбек би «Біз қазақ деген –мал баққан елміз.Ешкімге соқтықпай,жай жатқан елміз.Елімізден құт-береке қашпасын деп,Жеріміздің шетін жау баспасын деп,Найзаға үкі таққан елміз» деген болатын. 2. ... Ата-бабадан қалған құйқалы қоныс,қара жұртты тастай қашқанда,қайда барып ұшпаққа шығамыз?!Басымызға зауал төнген екен деп, бір қатты қайырымға да келмей кете береміз бе,осылай?! 3.... Қырғыз-қайсақ секілді тарпаң мінезді, тағы ел мұндай қорлыққа өлсе көне ме? Көнбейді!Кек қайтаруға қайта шығады. 4-тапсырма. “МСК”- Мәтіндік сауал кестесі әдісі. Кесте бойынша жұмыс жасайды.Сауалдарға жауап жаза отырып,оның заманауи өміршеңдігін сипаттайтын құндылығын түсіндіреді.
Дескриптор: - Сауалдарға мәтін көмегімен жауап береді; - Оның құндылығын анықтайды; - Ол жайында өзіндік пікір білдіреді; Өзіңді тексер! 1. Қазақ халқының би-шешен,батырлары осы тәуелсіздік жолында қасық қандары қалғанша күресті. Қазақ -өр намысты, ұлтжанды халық. Еліміздің өткен тарихы –бұған куә. Пеутлинг пен барон Игельстром диалогінен қазақ халқының осы мінезін байқағанын көруге болады. 2. Оларды бір-біріне айдап салу, бір-біріне барымталаттыру - оларды өз-өздеріне өшіктіріп қою, зәбір көрген әлсіздеріне пана болу - оларды жуасытудың амалы. Құндылық өлшемі: бірбеткейлік, намысшыл, тәкаппар өр мінезді, ұлтжанды. | Мәтін Кесте | ||||||||||||||
Сабақтың соңы. Ой-толғаныс. Қосымша тапсырма | 5-тапсырма «Таңда-Ортаға сал-Бағала» әдісі. Оқушылар берілген пікірлердің бірін таңдап,ойларын білдіріп, баға береді.
Титыққа орыс жетпесін. Туған жердің намысы, Бөтен қолда кетпесін! / Қайрат Рысқұлбеков/ Дескриптор: - Берілген үзінділермен танысады; - Мәтін үлгілерінің бірін таңдайды; - Пікір білдіріп,баға береді; Өзіңді тексер!
Қ.Мұханбетқалиұлының «Тар кезең» романы мен І.Есенберлиннің «Қаһар» романдарын салыстырып, тарихи-танымдық тұрғыдан баға беріңіз. | | ||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Саралауды қалай ұйымдастырдыңыз? Мақсатты қалай сараладыңыз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. АКТ тек технологиямен жұмыс емес, ақпаратпен жұмыс та болуы мүмкін? Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | ||||||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | | |||||||||||||||
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) ? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? | ||||||||||||||||
| | | ||||||||||||||
| | | ||||||||||||||
| | |