ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 17
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: Ерікті орта мектебі | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Өтеулі Ильяс | ||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | | |||||
Сабақ тақырыбы | Ядролық реакциялар. Радиактивті ыдырау заңы | ||||||
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 9.4.1.11 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану; 9.4.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру; 9.4.2.3 радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолдану | ||||||
Сабақ мақсаттары | - Ыдырау заңының графигімен танысу - Жартылай ыдырау периоды ұғымын енгізу - Радиоактивті ыдырау процессінің кездейсоқтық және спонтандылық қасиетін анықтау - Радиоактивті ыдырау заңының математикалық өрнегін қорыту - Ыдырау заңына арналған сандық және графикалық есептер шығару | ||||||
Сабақбарысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 4мин | 1)Ұйымдастыру кезеңі: 2)Оқушылармен сабақтың мақсатын қойып алу және күтілетін нәтижені нақтылау. 3)Терминологиямен жұмыс Нуклидтердің, аттары мен Z, A, N жазылған және толықтыруды қажет ететін бос торкөздері бар кестелерді таратып, оқушылардың бұл терминдермен таныс екендігіне көз жеткізу керек. | Слайд 1 Слайд 2 Қосымша1 Слайд 3 Слайд4 Кесте (таратпа материал) Попкорн http://www.youtube.com/watch?v=Gi-ItrJISQE Ядролық реакциялардың түрлері: https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=jadro_reakce&l=ru немесе: https://bilimland.kz/ru/courses/physics-ru/kvantovaya-fizika/fizika-atomnogo-yadra/lesson/zakon-radioaktivnogo-raspada https://twig-bilim.kz/ru/film/radioactive-half-life https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=jadro_rozpad&l=ru | |||||
Сабақтың ортасы 10мин 12 мин 14мин 2-сабақ 10 мин 8 мин 8 мин 10 мин | (W) Ядролық раекцияларда жұмыс парағымен жұмыс жүргізу кезінде барлық ядролық реакцияларды типтеріне байланысты классификациялауға болады – бөліну реакциясы, бірігу реакциясы немесе ядролық синтез, жасанды түрленулер, электронды қармап алу, альфа-ыдырау, бета-ыдырау, және т.б. 1)Өткен сабақтың материалын қайталау мақсатында, оқытуды бағалау үшін қалыптастырушы бағалау 2) Радиоактивті ыдыраудың негізгі заңының шынайылығын тексеру тексеру мақсатында кеңсе кнопкаларымен эксперименттік тапсырма орындалады Жұмыстың орындалу реті: 1. Лотоктың табанына қағаз орамал жайып салады. 2. Кеңсе кнопкаларының белгілі бір санын (50-60 дана) қартон үстіне біркелкі орналастырады. 3. Үстінде кеңсе кнопкалары бар картонды лоток үстінен 15-20 см биіктікте ұстап тұрып, ауаға лақтырып қалып картонды жылдам ала қойады. (Кнопкалар лоток табанында екі жағдайда құлап түсуі мүмкін: 1-тегіс қалпақшасымен немесе 2-үшкір жағымен төмен) 4. Әрбір лақтыру сайын, үшкір жағымен төмен қарап түскен кнопкаларды алып тастап отырып, тәжірибені кнопкалар таусылғанша қайталайды. 5. Нәтижені кестеге толтырады 6.Кнопкаларды лақтыру санының тегіс қалпақшасымен түскен кнопкалар санына тәуелділік графигін тұрғызады. (У-осіне – кнопкалар саны, Х-осіне лақтырулар саны) 7.Интерполяция қолданып, график бойынша неше лақтырулардан кейін кнопкалар саны 2 есе және 4 есе азаятынын анықтайды. Немесе оқу жоспарында ұсынған әдістемелік нұсқаны орындауға болады. (E/G) Әр топқа 100 ойын текшесін таратыңыз. Әр текше тұрақсыз ядро болып табылады. Барлық 100 текшені бірге қозғайды. Әрбір «алтыншы» болатын текше ыдырайды және сол текшені алып тастаймыз. Процесс «ыдырамаған» ядролармен жалғаса береді. Оқушылар қалған санны N, барлығы ыдырап кеткенге дейін, айналымның бірнеше санымен өзгеретіндігін жазып алады. N айналым санына (уақыт рөлін атқарып отырған) тәуелділігі экспоненциалдық ыдырау мағынасына орынды жуықтатуы тиіс және жартылай ыдыраудың тұрақты (дерлік) кезеңінің болуын көрсету үшін пайдаланылуы керек. 3) Қажетті график сызылып, графикке сәйкес тапсырмалар орындалғаннан кейін радиоактивті ядролардың жартылай ыдырау периоды ұғымы енгізіліп, оған анықтама беріледі Радиоактивті ядролардың жартылай ыдырау периодының кестемен жұмыс 4)Оқушыларды радиоактивті ядролардың ыдырау сипатының кездейсоқтығы мен спонтандылығы жөнінде хабардар ету мақсатында «Попкорн пісіру» активити өткізіледі Тәжірибе оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабылетін дамытады және олар ыдырау процессі спонтанды және кездейсоқ процесс екеніне көз жеткізеді Оқушылар ыдыраудың сандары тәжірибенің басында, ойнау текшелерінің санының түсетіндей болатындығын байқайды. Бұл радиоактивті заттардың белсенділігі, қатысушы ядролардың санына тең екендігінің дәлелі және жартылай ыдырау периоды экспоненциалды түседі. Негізгі идеялар болып табылатындар:
5)Ыдырау заңын қорыту: Мұғалім жартылай ыдырау периоды ұғымының физикалық мағынасы негізінде ыдырау заңын оқушылардың өзіне қорытуды ұсынады. t = 0 → N=N0 t = T → N=N0 /2 t = 2T → N=N0 /4 t = 3T → N=N0 /8 t = 4T → N=N0/16 t = 5T → N=N0/32 ………………… t=nT → N=N0/2n Осыдан: 6) Ыдырау заңының дұрыстығы мен эксперимент барысында алынған графиктің осы формулаға сәйкестігін анықтау үшін MS Excel-де график орындалады және сол арқылы дәлел келтіріледі. 7) Оқушылардың жаңа материалдың меңгерілуін тексеру мақсатында графикалық және сандық есептер шығарылады (қосымшада) | ||||||
Сабақтың соңы 4 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады | | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||
Оқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыптапсырмалардыдеңгейлеп дайындадым және оқушылардың жеке қабылеттеріне қарай теориялық білімді түсіндіргенде модельдеу көмегімен жасалған қондырғыны пайдаланамын Сабақтың кез-келген кезеңінде уақытты ұтымды пайдалануды есепке алдым. | Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: Марапаттау Жетістік критеррий бойынша бағалау | Денсаулықсақтаутехнологиялары: Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау: | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |