ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 17
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қазақстан тарихы
Қысқа мерзімді жоспар - 7
Бөлім: | 5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | Тәңірберген Досхан | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі. Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: табиғаттағы өзгерістер ежелгі адамдардың шаруашылық өмірін қалай өзгерткендігін сипаттайды; Көпшілігі: адамдардың еңбек құралдары, қару-жарақтары, ыдыс- аяқтарының басты ерекшеліктерін ажыратады; Кейбірі: табиғаттағы өзгерістердің ауқымдылығын өз сөзімен тұжырымдайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Тас дәуірінің кәсіп түрлерін анықтайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | | | Тақырыптық суреттер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы Жаңа сабақ | Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Нейро жаттығу» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, сергектік, еркіндікті дамыту. «Ақиқат, жалған» Үй тапсырмасын тексере отырып, өткенді қайталау.
Пазл арқылы тақырыпты ашады. Біз бүгін с Неолит (б.з.б. 5- 3 м.ж.) Ерекшеліктері:
Ескерткіштері: Солтүстік Қазақстанда: Пеньки селосы маңы (тас шапқылар, жалпақ пышақтар, жаңқадан жасалған қырғыштар) Балқаштың солтүстігінде ( шақпақ (кремний) тастан жасалған ұсақ құралдар, тілікшелер, жаңқалар, нуклеустар, жебе ұштары). Шығыс Қазақстандағы : Усть-Нарын ( ұсақ сынтастар көп табылған. Сынтас- ұсақ тастардан үшкірленіп жасалған ұштар. Құрамалы құралдар- екі түрлі материалдан құралған, яғни ұшы ұсақ өткір тастардан сабы ағаш немесе сүйектен жасалған. Орталық Қазақстан: Зеленая Балка Жезқазған өңірінен 150-ге жуық тұрақ, кен шығару, жерлеу орындары табылды. Қабірдің қабырғасы тас плиталармен қоршалған. Адамдардың басы солтүстік-батысқа қаратып шалқасынан жерлеген. Қызылорда облысы: Сексеуіл ( су қоймасы болған, 80% қой мен сиырдың, қалғандары жабайы жылқының қаңқалары табылған). Арал өңірі ( найзаның тас ұштары, жалпақ пышақтар, екі жүзі де өңделген жебе ұштары табылды). Жалпы алғанда Қазақстан аумағынан неолит дәуіріндегі 500-ден астам (800) тұрақ. 1-тапсырма. Аңшылық, терімшілік, теселі егіншілік, балық аулау, мал шаруашылығы, Керамика, көзе, тоқымашылық. Берілген суреттер мен кілт сөздер арқылы «Неолит дәуіріндегі адамдар өміріндегі өзгерістер» тақырыбында әңгіме құрастырыңыз. 2-тапсырма.
| Тақтадағы ілінген түрлі саусақ қимылдарын қайталап жасау. 1-тапсырма Берілген суреттер мен кілт сөздер арқылы «Неолит дәуіріндегі адамдар өміріндегі өзгерістер» тақырыбында әңгіме құрастырыңыз. 2-тапсырма. Берілген мезолит және неолит дәуірінің жаңалықтарын әр дәуірге бөліп жазыңыз. | «Парашют» әдісі «Парашют» әдісі | Ақпараттық мәтіндер Карта https//www googl.kz /serchy? Кескін карта https//www googl.kz /serchy? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды | Неолит дәуіріндегі ежелгі адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістермен, еңбек құралдарының басты ерекшеліктерімен, қыш ыдыстар жасауды үйренгендерімен таныстық. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. | Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды. | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Оқулықтағы мәтінді оқу, мазмұндау. | | | |