Файл: за мерзімді жоспар блімі Тригонометрия Мектеп51 жоббм педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.12.2023

Просмотров: 23

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тригонометрия

Мектеп:№51 ЖОББМ

Педагогтің аты-жөні:

Аметбаева З.А.

Күні:

27.03.2023 ж.

Сыныбы: 9А,Ә

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тригонометрия формулалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4.7. тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын біледі;

Оқушылардың басым бөлігі: тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын қорытады;

Кейбір оқушылар: тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын есептер шығаруда қолданады.

Бағалау критерийлері


- тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын білу;

- тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын қорыту;

- тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын есептер шығаруда қолдану.

Құндылықтарға баулу

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тригонометрия, функция, косинус, синус, тангенс, котангенс, формула, көбейтінді, қосынды, айырым, түрлендіру;

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

- қандай формулаларды қосу формулалары деп атайды?

- тригонометриялық функциялардың қосындысын көбейтіндіге түрлендіру ...

- тригонометриялық функциялардың айырымын көбейтіндіге түрлендіру…

- sin α + cos β қосындысын көбейтіндіге қалай түрлендіруге болады?

Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Ұжымдық жұмыс.

5 мин.


I.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.

Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін.

1-топ 2-топ 3-топ

Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.

Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.

Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

«Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»





ДК экраны


Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі.
2 мин.

«Джиксо» әдісі
8мин

Көптеген есептеулер мен түрлендірулерде тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырмасын көбейтіндіге түрлендіру қажеттігі туындайды. Сондықтан sinα + sinβ,

sinα – sinβ, cosα + cosβ, cosα – cosβ өрнектерін көбейтіндіге түрлендірейік: α = х + у, β = х – у деп алып, қосу формулаларын қолдану арқылы

sin α + sin β = sin( x+y) + sin (x – y) =

sinx · cosy + siny · cosx + sinx · cosy – siny · cosx = 2sinxcosy

теңдігін аламыз.Ал α = х + у, β = х – у
теңдіктерінен x = , y = теңдіктері шығады. Сондықтан

sin α + sin β = 2sin cos

формуласын аламыз. Осы сияқты
sin α - sin β = 2sin cos

cos α +cos β = 2cos cos

cos α - cos β = - 2sin sin

формулаларын қорытып шығаруға болады.

Сұрактар:



Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.

Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.



Дескриптор:

-1-ші сұраққа жауап береді.
-2-ші сұраққа жауап береді.
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»



Сұрақтар топтамасы.
9 сынып,

Алгебра

А.Әбілқасымова,

В.Корчевский,

З.Жұмағұлова

Алматы «Мектеп» 2019




Сабақтың ортасы
10 мин.


Жеке жұмыс.





Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын» тәсілі көрініс табады.

Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету.



Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. .

Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады.




Дескриптор:

-формуланы тұжырымдайды;

-косынды түрінде жазады.

-айырым түрінде жазады
Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады




9 сынып,

Алгебра

А.Әбілқасымова,

В.Корчевский,

З.Жұмағұлова

Алматы «Мектеп» 2019


Жеке жұмыс жұмыс.

10 мин.
Жазылым.

Есептер шығару

1) ; 2)

3) 4)

5) 6)

Мақсаты: Берілген сөздердің ережесі мен мысалын жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады.

Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады.

Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады.

Дескриптор:

-формуланы тұжырымдайды;

-көбейтіндіге түрлендіреді.
Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


.

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Шыныбеков

«Атамұра» 2019
.




Сабақтың соңы.


Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.


Сабақты қорытындылау:

«Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын:
cos α +cos β = ...
cos α - cos β = ...

Үйге тапсырма беру: №

Рефлексия. «Алма ағашы» әдісі

«Жасыл түсті алма» – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл - күйім көтеріңкі;

«Қызыл түсті алма» - мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл - күйім жоқ.


кері байланыс парағы таратылады.

Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.

Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады.

Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.



ДК экраны
слайд



Тексерілді ______________________________

27.03.2023 ж.