Файл: за мерзімді жоспар тарауы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.12.2023

Просмотров: 15

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

6.4С Екі айныалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Мектеп: Подхоз ЖББНМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мухтарова Айтканым Булатовна

Сынып: 6

Қатысқан оқушы саны: 8

Қатыспаған оқушы саны: 0

Сабақ тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу (3 сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.2.19 теңдеулер жүйелерін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу

Сабақтың мақсаты

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелерін қосу және алмастыру тәсілімен шеше алады.

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің тиімді тәсілдерін анықтайды, есептер шығаруда қолдана алады;

Қиындығы жоғары есептерді шығаруда екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерін қолдана алады

Бағалау критерийі

  • Екі айнымалысы бар сызықтық теідеулер жүйесін қосу және алмастыру тәсілімен шешеді.

  • Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің тиімді тәсілдерін анықтайды, есептер шығаруда қолданады;

  • Қиындығы жоғары есептерді шығаруда екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерін қолданады.

Тілдік мақсат

Оқушылар қажетті ережелер мен терминдерді қолданып тұжырымдар жасайды, талдайды

Пәнге тән лексика мен терминология: Айнымалы, сызықтық теңдеу, коэффициент

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Теңдеу, екі айнымалысы бар теңдеу деген не?

  • Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі деген не?

  • Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі деген не?

  • Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен қалай шешеіз?

  • Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу жүйесін қосу тәсілімен шешудің неше жағдайы бар?

  • Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен қалай шешеміз?

  • Өмірде теңдеулер жүйесі қолданыла ма?

Құндылықтарды дамыту

«Мəңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының «Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана» құндылықтарының негізінде оқушылардың бойында жоғары патриоттық сезім, жоғары белсенділік, жоғары деңгейлі зият және бəсекеге қабілетті тұлғаға тəн қасиет - сапаларды жетілдіру.

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, геометрия

Бастапқы білім

Екі айныалысы бар сызықтық теңдеу. Екі айныалысы бар сызықтық теңдеудің графигі. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу.

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары










Сабақтың басы

5мин


Ұйымдастыру сәті. Сыныппен амандасып, түгендеу.

Саралау тәсілі "Жіктеу" арқылы 2 топқа бөлу (аралас гендерлік топ). Қағаз қиындыларын суырып, ондағы мысалды шығарып шыққан бірдей жауаптар арқылы 2 топқа бөлінеді. 1-ші топ «Теңдеу» тобы, 2-ші топ «Функция» тобы болады.

; ; (1;3) ; ; ; ;

Үй тапсырмасын тексеру:

Белсенді оқыту әдісі: "Өзара тексеріс" Оқушылар дәптерлерін сағат тілі бағытымен алмастырып, үй тапсырмасын интербелсенді тақтада көрсетілген жауаптар арқылы тексереді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін-бірін бағалайды. оқушыларға геометриялық үшбұрыш, төртбұрыш,бесбұрыш фигуралары арқылы бірін-бірі бағалайды )

1.Тапсырма қатесіз орындалды,тұжырым дұрыс

жасалды;

2. Тапсырма қатесіз орындалды,тұжырым дұрыс емес;

3. Тапсырма қатесіз орындалды,тұжырым жасалмады.

Мұғалінің мадақтамасы: Жарайсындар!


В.Е. Корчевский

З.Ә. Жұмағұлова

Я.С. Белошистова

Есептер жинағы

Интербелсенді тақта




Слайд 2

Сабақтың ортасы

25 мин


Белсенді оқу әдісі. Топтық жұмыс

- оқушылардың «жақын арадағы даму аймағын» анықтау мақсатында

«Миға шабуыл» стратегиясы бойынша әр топқа өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтарынан беремін.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу. Түсіну

Бүкіл сыныппен жұыс.

Белсенді оқыту әдісі: «Сұрақты қағып ал», бұл әдісті командамен шешуге де болады. Мұғалім кезек-кезекпен фасольды қапшықты әр командаға лақтырады. Егер де қапшықты қағып алған адам сұраққа жауап берсе, онда команда 3 балл алады. Егер де ол жауабын білмесе, қапшықты басқа командаға 2 балға лақтырады. Егер де қапшық тағы да кері лақтырылатын болса, онда дұрыс жауаптың құны 1 балға дейін төмендейді

-Теңдеу, екі айнымалысы бар теңдеу деген не?

-Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі деген не?

-Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі деген не?

-Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен қалай шешеіз?

-Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу жүйесін қосу тәсілімен шешудің неше жағдайы бар?

-Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен қалай шешеміз?

Қалыптастырушы бағалау : Шапалақ Топпен жұмыс: Оқулықпен жұыс:

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану

Саралаудың: «Тапсырма» тәсілі бойынша деңгейлік тапсырмалар орындайды. А- деңгейі тапсырмасын «Ойлан- жұптас – бөліс» әдісі бойынша орындайды. Топтарға тапсырмалар таратып беріледі оқушылар жеке ойланады, содан кейін жұпта талқылайды, шығарады сосын есептерін тақтаға жазады. Топ мүшелері 1-2 номерлі оқушы 1-ші жұп 3-4 оқушы 2-ші жұп болады.

1 топтың №1 жұптар №1248, 2-топтың №1 жұптар №1249 орындайды,

1248.

Шарты:Теңдеулер жүйесін шешіп,құрлықтағы ең үлкен жануар бегомот туралы мағлұматтар аласыздар.

x- тің мәні бегемоттың аузының қанша градусқа ашылатынын;

y-тің мәні бегемоттың ауыз жақтарының қанша сантиметрге ашылатынын береді.

Шешуі:



+

x ,

y 300-180

y 120

Жауабы: x 1800 , бегемоттың аузы 1800 ашылады, y 1200,бегемоттың ауыз жақтары 1200 ашылады

1249.

Шарты: Теңдеулер жүйесін шешіп, Қостанай облысында орналасқан Наурызым қорығы туралы мағұлматтар аласындар.теңдеулер жүйесіндегі x-тің мәні Наурызым қорығындағы құстардың түрін; y-тің мәні Наурызым қорығындағы өсімдіктердің түрін береді.

Шешуі:



+

0,8y

y

2x 1200-700

2x 500

x

Жауабы: x 250, Наурызым қорығындағы құстардың түрінің саны; y , Наурызым қорығындағы өсімдіктердің түрінің саны Дескриптор: Білім алушы

-теңдеу жүйесін шешуде қосу тәсілін қолданады

- бір айнымалысы бар теңдеу алады

-теңдеуді шешеді

-екінші айнымалыны табады

-жүйенің шешімін қолданып берілген мағұлматтарды анықтайды

Топтардың №2 жұптары

Белсенді оқу әдісі: «Пилот және штурман» (Штурман бағыт беріп отырады, ал пилот жазып отырады) әдісі бойынша есептер шығарады №1252(1,2), №1254(1,2) 1-ші топтың №2 жұбы

Шарты: Теңдеулер жүйесін шешіңдер.

Шешуі:

1)

y+1

y -1

-2x+0,2|*(-1) 0

-2x 0,2

x -0,1

Жауабы: (-0,1; -1)

2-ші топтың №2 жұбы №1254

1) жауабы: (-9;-15)

2)


Жауабы: (65,6; 29,4)

Дескриптор: Білім алушы

- қосу және аластыру тәсілін қолданады;

- бір айнымалысы бар теңдеу алады;

- теңдеуді шешеді;

- теңдеудің шешімін қолданады;

- екінші айнымалыны табады;

- жүйенің шешімін жазады.

ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты

Бүкіл сыныппен жұмыс

«Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша есептер шығарады.

Мақсаты: Идеялар мен ойларды дамытудың құрылымдық әдісі

Төртеуден топтарды жұптарға бөліңіздер: А және Б, В және Г. 1 қадам А сұхбаттайды Б, ал В сұхбаттайды Г. 2 қадам керісінше. 3 қадам әр оқушы өз жұбы туралы ақпаратпен төрт адамдық топта бөліседі.

В- деңгейі: №1279, №1281 топтық жұмыс

№1279

1)

Жауабы: , 1 )

№1281





Жауабы: (18;18)

Дескриптор: Білім алушы

-түрлендіруді орындайды

- бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектейді;

-бір айнымалысы бар теңдеу алады

-теңдеуді шешеді

-екінші айныалыны табады

-теңдеулер жүйесінің шешімін жазады

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы

С-деңгейі:

№1265, №1285

№1265

Егер x0 және y0 теңдеулер жүйесінің шешімі болса, онда 3x0-5y0 өрнегінің мәнін табыңдар

+

-8x -48

x 6

-30+6y -12

6y 18

y 3

3*6-5*3 3 Жауабы: (3)

Дескриптор: Білім алушы

-теңдеу жүйесін шешуде қосу тәсіліен қолданады

-бір айнымалысы бар теңдеу алады

-теңдеуді шешеді

-екінші айнымалыны табады

-өрнектің мәнін табады

№1284

1)

Жауабы: (2;0)

Дескриптор: Білім алушы

--түрлендіруді орындайды

- бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектейді;

-бір айнымалысы бар теңдеу алады

-теңдеуді шешеді

-екінші айныалыны табады

-теңдеулер жүйесінің шешімінжазады

ҚБ: Мұғалімнің бағалауы: Марапаттау «Жақсы, өте жақсы»

Саралау «Қарқын» тәсілі бойынша қосымша тапсыра беріледі. Логикалық ойлауға карточкамен есеп беріледі.

Асхат қорадағы жайылып жүрген лақтардың және тауықтардың аяқтарын санағанда, барлығы 46 аяқ болды. Олардың бастарын санағанда, барлығы 17 болды. Асхаттың қорасында неше лақ, неше тауық жайылып жүр.

Шарты:



+

2x 12

x

y 17-6

y

Жауабы: 6 лақ, 11 тауық

Дескриптор: Білім алушы

-теңдеу жүйесін құрады

-қандай тәсілмен шығаратынын анықтайды

-жүйені шешеді

-жауабын жазады

ҚБ: «Отшашу»








Математика 6, 2 –бөлім

Авторлары:

А.Е.Әбілқасыова

Т.П. Кучер

З.Ә. Жұмағұлова

Алматы «Мектеп»

(жоба)








7мин


Саралаудың «Бағалау» тәсілі бойынша Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі.

Оқу мақсаты : 6.2.2.19 теңдеулер жүйелесін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу

Бағалау критерийі: Білім алушы

-Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешеді

-Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешеді

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану

1-тапсырма Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:

Жауабы: (12; 8)

2-тапсырма Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:

Жауабы: (319; -244)

Дескриптор: Білім алушы

- қосу тәсілін қолданады;

- бір айнымалысы бар теңдеу алады;

- теңдеуді шешеді;

- теңдеудің шешімін қолданады;

- екінші айнымалыны табады;

- жүйенің шешімін жазады.

3-тапсырма

Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешіңіз:



Жауабы: (300;200)

4-тапсырма

Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешіңіз:



Жауабы: (-1 ; 6 )

Дескриптор: Білім алушы

- түрлендіруді орындайды;

- бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектейді;

- бір айнымалысы бар теңдеу алады;

- теңдеуді шешеді;

- теңдеудің шешімін қолданады;

- екінші айнымалыны табады;

- жүйенің шешімін жазады.

«Бағдаршам» әдісі бойынша оқушылар өз-өзін бағалайды.

Жасыл- мен толық түсіндім.

Сары –сұрақтарым бар.

Қызыл-түсінбедім.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы (жоба)



Сабақтың соңы

3 мин

Үйге тапсырма: №1260 А деңгейі,1282 В деңгейі;

№1284 С деңгейі

«Борт журналы» Тақырып бойынша оқушылар кесте толтырады.

Бұрыннан білетінім

Жаңадан білгенім

Болжамдар

Тың ақпараттар













Кері байланыс: «Блоб» ағашы арқылы әр оқушы сабақтан алған әсеріне байланысты ағаштын қай жерде орналасқанын стикер іліп көрсетеді.Оқушы өз стикерлеріне тоқталып отыр.



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Нұсқаулықты (алгоритмді) қолданады, сабақтың өн бойында ауызша деңгейлік сұрақтарға жауап беріп, тиімді диалогқа түседі.

Оқушылардың əртүрлі қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған қиындық деңгейі әр түрлі, күрделігіне қарай алға ілгерілеп отыратын сараланған тапсырмалар беріледі. Бұл тапсырмалар «Үш қадамды сұхбат» әдісінде көрініс тауып, оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

Қарқын - басқаларына қарағанда жұмысты жылдам орындайтын оқушылар үшін қосымша тапсырма беріледі.

Сараланған қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы жеке жұмыс жүргізіледі.

Қорытынды - барлық оқушылардың тапсырмаларды орындау нәтижелеріне қарай әрқайсысының не түсінгендеріне, не білгендеріне көз жеткізіліп отырады.

Барынша қолдау көрсету:Анықтамалар мен ережелерді қолданып шығаратын тапсырмаларды орындауға мүмкіндік беріледі.

Орташа қолдау: Амалдарды орындау, теңдеулер жүйесін шешуге есептері беріледі.

Қолдау көрсету аз: Оқушыларға логикалық ойлауды қажет ететін тапсырмалары беріледі.

Бағалау – оқушылар қажеттіліктері үнемі тексеріліп, түзетіліп, бағаланып отырады. Жіктеу - топ құруда аралас гендерлік топ құрылады.

Топқа бөлініп, топтың атын анықтағанда «Қошемет» қөрсетіледі. Үй тапсырмасын тексеруде бірін-бірі геометриялық фигуралар арқылы бағалайды. Топтық жұмыста «Өте жақсы, жақсы» және оқулықпен жұмыста «Шапалақ» арқылы бағаланады. Үштік жұмыс барысында дескриптор арқылы тексеріліп, дұрыс және 1-ші болғандарға «Озат үштіктер», 2- ші болғандарға «Белсенді үштіктер», 3- ші болғандарға «Талапты үштіктер», қатар болғандарға «Тату үштіктер» номинацияларын береді.

Жеке «Қарқын» тапсырмаларына «Жарайсың» десем, қалыптастырушы бағалауда «Бағдаршам» арқылы бағаланады.

Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау мақсатында «Борт журналы» және «Блоб» ағашы кері байланыс түрлері қолданылды.


Өмір қауіпсіздігінің алдын алу шаралары сақталып, оқушылардың партаға дұрыс отыруы, сынып бөлмесінің тазалығы қадағаланып отырады. «Мəңгілік Ел» идеясын жүзеге асыруда оқушылардың бойында құндылықтарды дарыту мақсатында өзіне деген сенімділік, азаматтылығы мен əлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер, бəсекеге қабілетті тұлғаға тəн қасиет-сапалары жетілдіріледі