Файл: Ашы саба Таырыбы Аллельді гендерді рекеттесуі толы жне толымсыз. Доминанттылы белгілерді пайда болуы. Талдаушы шаылыстыру ымы мен оны практикалы маызы.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 82
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қ. Сыпатаев атындағы №7 IT мектеп-лицейі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Аллельді гендердің әрекеттесуі: толық және толымсыз. Доминанттылық белгілердің пайда болуы. Талдаушы шағылыстыру ұғымы мен оның практикалық маңызы»
9 «Ғ» сынып
Студент - практикант: Анар Арай
2022-2023 оқу жылы
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Аллельді гендердің әрекеттесуі: толық және толымсыз. Доминанттылық белгілердің пайда болуы. Талдаушы шағылыстыру ұғымы мен оның практикалық маңызы.».
Бөлім: | 9.3D Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
Студент-практикант: | Анар Арай |
Күні: 24.02.23 | |
Сыныбы: 9«Ғ» | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Аллельді гендердің әрекеттесуі: толық және толымсыз. Доминанттылық белгілердің пайда болуы. Талдаушы шағылыстыру ұғымы мен оның практикалық маңызы. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.2.4.4 - толық және толымсыз доминаттылықты салыстыру; |
Сабақтың мақсаты: | Толық және толық емес доминантылықты салыстырып айырмашылығын анықтайды Аллельді гендердің әрекеттесу типтерін атайды Будандастырылған ағзалардың генотиптерін анықтайды |
| |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Адасқан сандар арқылы топқа бөлінеді | | |||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе | «Ой қозғау» 1.Сары бұршақ өсімдігінң генотипін анықтауға бола ма? 2. Аллелді гендердің өзара әрекеттесуі дегеніміз не? 3. Доминаттылықтың қандай типтері бар? | Сұрақтарға қышқаша жауап береді | | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. | Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді | Оқулықты оқып танысып шығады. | Дескриптор: Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады | | | ||||||||||||||||||
| Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 1-Тапсырма «Венн диаграммасы» Толық және толық емес доминанттылықты салыстырыңыз.Кестені толтыру
| Дескриптор: 1. Толық және толық емес доминантылықты салыстырып айырмашылығын анықтайды. | ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. | | ||||||||||||||||||
| Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 2-тапсырма «Танып біл әдісі» 1. 3:1 немесе 1:2:1 арақатынасына қарағанда басқа сандық арақатынас болуы мүмкін бе? Талқылайды. 2. ХХ ғасырдың басында ғалымдар барлық белгіні «мендельдік» және « мендельдік емес» деп бөлу рөлін бағалайды. 3. Терминологияны білуге арналған типтік есептермен танысады. Моногибридті будандастыруға типтік есептер, толық доминанттылық. 3-тапсырма «Мына есепті шығарыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз» Қызыл бүлдіргенді бір –бірімен будандастырғанда , қызыл жеміс береді ,ал ақ бүлдіргенді бір-бірімен будандастырса, ақ жеміс береді .ал егер ақ бүлдіргенмен, қызыл бүлдіргенді бір-бірімен будандастырсақ, олар қызғылт бүлдірген береді. Ал егер қызылжемісті бүлдіргенді ,қызғылт жемісті бүлдіргенмен будандастырсақ, ұрпақтары қандай болады ?Қызылжемісті және ақжемісті бүлдіргендердің генотипін анықтаңыздар | Дескриптор: Аллельді гендердің әрекеттесу типтерін атайды Дескриптор: Будандастырылған ағзалардың генотиптерін анықтайды | ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. | | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | | Кері байланыс Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! | . | | |