Файл: ысамерзімді жоспар Сабаты таырыбы Моногибридті жне дигибридті будандастыру. Басымдылы заы. Ажырау заы.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 20
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы.
Бөлім: | 9.3D Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
Педагогтің аты-жөні: | Оңғарбай Б.А. |
Күні: | |
Сыныбы: 9 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару; 9.2.4.3 - дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Дигибридті будандастыру жайлы біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Дигибридті будандастыру, Белгілердің ажырау заңына сипаттама бере алады. Кейбір оқушылар: Дигибридті будандастыру, Белгілердің ажырау заңына мысалдар келтіре алады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||
Психологиялық ахуал (2 мин) | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Критерий: оқушылар сабаққа дайын | Пәндік білімді қабылдау үшін ұйымдасады | ҚБ, мұғалім бағалауы | слайд | ||||||||||||
Қайталау ( 8мин) | Жаңа тақырыпты қабылдау үшін қалпына келтірілуі керек ақпарат (сұрақтар жүйесі, суреттер, схемалар және т.б.) "ми шабуылына"белсенді қатысу. Кумулятивтік әңгімелер 1.Г.Мендельдің қандай заңдарын білесіңдер? 2. Моногибридті будандастыру кезінде алллельді гендер қайда орналасады? 3. Неге бірінші ұрпақта біркелкілік, ал екінші ұрпақта 3:1 арақатынасында белгілердің ажырауы жүреді? | Критерий: Сұрақтарға жауап бере алады; Белсенді қатсады; | Дескриптор:
Сызбаны талдайды; | ҚБ, ауызша бағалау | Слайд | ||||||||||||
Тақырыпты өзектендіру (2-3 мин) | Белгілердің қосарланып тұқым қуалауы суреттер, сызба, пеннет торы | Дескриптор: Менельдің үшіншізаңы туралы айтады; | Өзара бағалау | Асанов Н.Г. Биология 9сынып | |||||||||||||
Жаңа білімді игеру (22-23 мин) | 1.Тақырыпты жазып, жетістік критерийлерін қояды | Дескриптор:
Жетістік критерийлерін анықтайды; | Өзін – өзі бағалау | Оқу мақсаты | |||||||||||||
2. Барлығы: дигибридті будандасуды анықтайды Тапсырма 1. Оқулықтың 156+157 беттеріндегі терминдерді оқып, зерделеу. Жеке жұмыс. Тақырыпты оқып, зерделеп, айналым түрлерін жазыңдар | Дескриптор:
Сызбаны қарастырады 58-сурет | Өзара бағалау | Асанов Н.Г. Биология 9сынып П:35 | ||||||||||||||
3. Көпшілігі: дигибридті будандастыруға мысалдар келтіру Тапсырма 2.Пеннет торын дәптерге түсіріп алу 9:3:3:1 Қарбыздың сырты жасыл және жолақ-жолақ болады, ал формасы жағынан – сопақша және домалақ болып келеді. Сопақша келген жасыл гомозиготалы қарбызды, домалақ жолақ – жолақ гомозиготалы қарбызбен будандастырған. F1 – та домалақ жасыл қарбыздар пайда болған. F2 қандай? Шығарылуы: Есептің мазмұнына қарай түсі жағынан жасыл, ал формасы жағынан домалақ белгілердің доминантты екенін байқадық. Жұптық жұмыс | Дескриптор:
Жұпта жұмыс жасайды; | Жұптық бағалау | Асанов Н.Г. Биология 9сынып П:35 | ||||||||||||||
4. Кейбіреуі: есептер шығарады, белгілерді тәуелсіз ажырауын түсіндіреді. Суретпен жұмыс. Сұрақтар. Қосымша ақпараттар. Топтық жұмыс | Дескриптор:
Топта жұмыс жасайды; | Сындарлы кері байланыс | Асанов Н.Г. Биология 9сынып П:35 | ||||||||||||||
Өзіндік тексеру (7 мин) | 1-тап Сәйкесін тап
2-тап.Есепті шығарыңыз Теңіз шошқасында қара түс ақ түске қарағанда басым. Қара және ақ түсті гомозиготадан қандай ұрпақ күтуге болады? 3-тап. Есепті шығарыңыз Қарбыздың сырты жасыл және жолақ болады, ал формасы жағынан – сопақша және домалақ болып келеді. Сопақша келген жасыл гомозиготалы қарбызды, домалақ жолақ – жолақ гомозиготалы қарбызбен будандастырған. F1 – та домалақ жасыл қарбыздар пайда болған. F2 қандай? | Дескриптор:
Түсіндіреді Есептерді шығарады | Үлгі бойынша өзін – өзі тексеру | Жауап 1-тап 1 – г 2-б 3-ғ 4-а 5-ә 6--в | |||||||||||||
Рефлексия (2 мин) | Критерий бойынша: | Рефлексия жасайды | Өзін-өзі бағалау СКБ | Бағалау техникасы | |||||||||||||
Үй тапсырмасы (1 мин) |
| Тапсырманы жазып алады | | |