ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 329
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
7-СЫНЫП 3-ТОҚСАН
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері. Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері: тыныс алу мен фотосинтездің бастапқы және соңғы өнімдері.
(Сабақ тақырыбы)
Бөлім: | «Бөліп шығару» |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 7 «а,ә,б» | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері. Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері: тыныс алу мен фотосинтездің бастапқы және соңғы өнімдері. § 33. Организмнің тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығы. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.5.1 - ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіру. |
Сабақтың мақсаты: | ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіреді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. | Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. | Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | Мотивациялық сөздер | ||||
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу | «Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. | Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; | Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | презентация | ||||
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну | Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Ағзадағы зиянды заттар деп қандай заттарды айтады? Ағза үшін зиянды артық заттарды бөліп шығарудың маңызы қандай? Ағза үшін зәр шығарудың маңызы қандай? Ағзада шлактар қайдан пайда болады? Барлық жер бетіндегі тірі ағзалардың бөліп шығару мүшелерін атаңдар? | (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | п резентация | ||||
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану | Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Суретке қараңыз. (а) Бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атаңыз. (b) Әр мүшелер арқылы бөлінетін өнімдерді анықтаңыз. (с) Адамның бөліп шығару жүйесі қызметін тоқтатса не болатыны туралы өз ойыңызды жазыңыз. | Бағалау критерийі: -Жануарларда бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атайды; - Жануарларда бөліп шығарылатын өнімдерді анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: -сурет арқылы жануарларда бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атайды– 1 балл; - жануарларда бөліп шығарылатын өнімдерді анықтайды– 1 балл; - бөліп шығаруға қатысатын мүшелер жұмысының бұзылу салдарын сипаттайды– 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері | ||||
Сабақтың ортасы мағынаны талдау | Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Термин сөздерден биологиялық диктант құрастыр! Аммияк Несепнәр Зәр қышқылы Көмірқышқыл газы Эфир майы Зиянды заттар (шлактар) | Бағалау критерийі: -термин сөздерді сипаттайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: -биологиялық диктант құрастырады– 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері | ||||
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау тапсырмасы беріледі. Венн диаграммасы әдісі арқылы «Өсімдік пен жануарлардың бөліп шығару үдерістері». Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтаңдар. | Бағалау критерийі: - Өсімдік пен жануарлардың бөліп шығару үдерісін зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - Өсімдік пен жануарлардың бөліп шығару үдерісіндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарын ұсынады– 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері | ||||
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. Мүшелер мен зат алмасудың соңғы өнімдерін сәйкестендіріңіз.
| Бағалау критерийі: -Ағзалардың бөліп шығару үдерісін зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: -өкпенің соңғы өнімін анықтайды– 1 балл; -бауырдың соңғы өнімін анықтайды– 1 балл; -бүйректің соңғы өнімін анықтайды– 1 балл; -терінің соңғы өнімдерін анықтайды– 1 балл; -лептесіктің соңғы өнімін анықтайды – 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | ||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс | «Жетістік баспалдағы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». | |
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Зертханалық жұмыс №8 «Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттеу»
(Сабақ тақырыбы)
Бөлім: | «Бөліп шығару» |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 7 «а,ә,б» | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Зертханалық жұмыс №8 «Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттеу» § 34. Өсімдік бөлінділерінің ерекшеліктері |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.5.2 - өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу. |
Сабақтың мақсаты: | Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттейді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту | І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Көңіл күй» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- бірінен көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал туғызады. | Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды; | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-бірінің көңілдерін сұрау арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. | |
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу | «Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. | Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; | Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | презентация |
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну | Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Өсімдік фотосинтездің бастапқы және соңғы үдерісінде не түзеді? Өсімдік тыныс алған кезде бастапқы кезде және соңғы кезде нені түзеді? | (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | п резентация |
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану | Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Суретке қараңыз. (а) Өсімдік пайдаланатын және бөліп шығаратын өнімдерін анықтаңыз. (b) Өсімдік бөліп шығаратын өнім қандай үдеріс нәтижесінде пайда болатынын түсіндіріңіз. | Бағалау критерийі: -Өсімдіктерде бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: -өсімдік пайдаланатын және бөліп шығаратын өнімдерін атайды– 1 балл; - өсімдік бөліп шығаратын өнім қандай үдеріс нәтижесінде пайда болатынын түсіндіреді– 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы мағынаны талдау | Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Суретте қарағай сүрегінің микроскоп астынан қарағандағы схизогенді шайыр (смола) жолдары көрсетілген. (а) Фотосинтез бен тыныс алудың химиялық реакцияларын жазыңыз; (b) Фотосинтез бен тыныс алудың химиялық реакцияларының бастапқы және соңғы өнімдерін салыстырыңыз; | Бағалау критерийі: - Өсімдіктерде бөліп шығарылатын өнімдерді анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - фотосинтездің химиялық реакцияларын құрастырады– 1 балл; - фотосинтездің химиялық реакцияларының бастапқы өнімдерін салыстырады– 1 балл; - фотосинтездің химиялық реакцияларының соңғы өнімдерін салыстырады– 1 балл; - тыныс алудың химиялық реакцияларын құрастырады– 1 балл; - тыныс алудың химиялық реакцияларының бастапқы өнімдерін салыстырады– 1 балл; - тыныс алудың химиялық реакцияларының соңғы өнімдерін салыстырады– 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау тапсырмасы беріледі. «Суреттегі үдерісті сөйлет» әдісі арқылы оқушылардың танымдық қабылетін бағалау; «Ситуациялық сұрақтар» әдісі арқылы оқушыларды бағалау; Өсімдіктер не бөліп шығарады? Мысал келтір. Жапырақтардан судың бөлінуі … . «Өсімдіктер жылауы»................... | Бағалау критерийі: -өсімдіктің фотосинтез және тыныс алу үдерісіндегі бөліп шығарған өнімді зерделейді; -берілген сұрақтардың жауабын бағалайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - өсімдіктің фотосинтез және тыныс алу үдерісіндегі бөліп шығарған өнімді сипаттайды және сұрақтарға жауап береді– 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. №8 зертханалық жұмыс «Өскін мысалында өсімдіктердің бөліп шығару ерекшелігін зерттеу» Мақсаты: өскіндердің заттар бөліп шығаратынының анықтау. Құрал-жабдықтар: мәдени өсімдіктердің 50 тұқымы( астық тұқымдас өсімдіктер; сұлы; бидай, арпа немесе бұршақ тұқымдас өсімдіктер – бұршақ, үрмебұршақ және т.б.) Петри табақшасы, 2 пластикалық стакан. Мақта немесе сүлгі қағазы, 2 жарты литрлік банка, әк суы бар 2 сынауық. Орындауға арналған тапсырмалар Бұл жұмысты жасау үшін 50 тұқымды 25-тен екі бөлікке бөледі. Тұқымның бір бөлігін ылғал мақта немесе сүзгі қағазы салынған Петри табақшасына салып қояды. Сөйтіп, өскін көктей бастағанша 1-3 күн күту керек. Содан кейін кесілген пластикалық стақанның біреуіне өнген тұқымдарды салып, бетін жауып қалмайтындай етіп су құяды. Екінші стақанға құрғақ тұқымдарды салады. Стақандарды әк суы бар тұрғыдағы сынауықтармен (пробирка) бірге жарты литрлік банканың астына қояды. 5-7 күннен кейін бақылау жүргізуге болады. Әк суының түрі қалай өзгергенін бақылаңдар. Берілген сұрақтарға жауап беріңдер. Неліктен тәжірибе нәтижелерінде айырмашылық бар? А) Ол өскіннің өсу үдерісіне қалай байланысты? Б) Бөлінген қандай заттан әк суы лайланады С) Бұл өсіп жатқан өскінде қарқынды жүріп жатқан қандай үдерісті дәлелдейді? Зертханалық жұмыс нәтижелері бойынша жалпы қорытынды жасаңдар. | Бағалау критерийі: - Өскін мысалында өсімдіктердің бөліп шығару ерекшелігін зерттейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: -зертханалық жұмысты жасайды және қорытындысын жазады– 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс | «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. | Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. | Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. | |
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
« » КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру.
(Сабақ тақырыбы)
Бөлім: | «Бөліп шығару» |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 7 «а,ә,б» | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру. § 35. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысы. БЖБ(20 мин) |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.5.3 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру; |
Сабақтың мақсаты: | омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстырады; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту | І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді; | Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады; | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. | | ||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу | «Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. | Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; | Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | презентация | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну | Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Қарапайымды жәндіктер деп қандай жәндіктерді айтады? Омыртқасыз жәндіктер деп қандай жәндіктерді атайды? Омыртқалы жануарларға қандай жануарлар жатады? Зәр шығару дегеніміз не? | (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | п резентация | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану | Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерін сәйкестендіріңіз.
| Бағалау критерийі: - Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - омыртқасыз жануар түрлері мен бөліп шығару мүшелерін сәйкестендіреді – 2 балл; - омыртқалы жануар түрлері мен бөліп шығару мүшелерін сәйкестендіреді-2 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы мағынаны талдау | Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Суретке қараңыз. (b) Берілген ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімі қандай қосылыс түрінде бөлінетінін сипаттаңыз. (с) Бұл ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімінің әр түрлі болу себебін түсіндіріңіз. | Бағалау критерийі: - Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - жануарларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімін сипаттайды-2 балл; - ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімінің әр түрлі болу себебін түсіндіреді-2 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау тапсырмасы беріледі. Оқулық ... беттеріндегі суреттерді пайдалана отырып, дәптерге кесте сызып толтырыңдар.
| Бағалау критерийі: - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйесінің ерекшеліктерін зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - омыртқасыз жануарлардың зәр шығару жүйесінің мүшелерін анықтайды – 1 балл; -омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйесінің мүшелерін атайды – 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. БЖБ(20 мин) | Бағалау критерийі: - бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: -берілген тапсырмаларды орындайды; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс | «Шульманның үш көмекшісі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». | |
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары).
(Сабақ тақырыбы)
Бөлім: | «Қозғалыс» |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 7 «а,ә,б» | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). § 36. Тірі организмдердің қозғалу себептері (тропизмдер, таксистер). |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.6.1 - өсімдіктердің қозғалысы себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау(тропизмдер, таксистер); |
Сабақтың мақсаты: | өсімдіктердің қозғалысы себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. | І.Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жақсы сөз жарым ырыс…» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтады; | Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне жақсы тілектер айтады; | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. | Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам (Қазіргі жағдайда) ДК экраны |
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу | «Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. | Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; | Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | презентация |
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну | Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Қозғалу дегеніміз не? Өсімдіктер қозғалады ма? Жәндіктер қозғалады ма? Жануарлар қозғалады ма? Таксистер дегеніміз не? Тропизмдер дегеніміз не? Настия дегеніміз не? | (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | п резентация |
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану | Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Суретке қараңыз. (а) Өсімдіктің әр мүшесі үшін қозғалыс түрін анықтаңыз. (b) Сабақтың әр уақытта жоғары ал тамырдың төмен бағытталып өсуінің маңызын түсіндіріңіз. | Бағалау критерийі: - Өсімдіктердің қозғалысы себептерін түсіндіреді - Өсімдіктердегі қозғалыстың маңызын сипаттайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - өсімдіктің әр мүшесі үшін қозғалыс түрін анықтайды – 1 балл; - өсімдіктердегі қозғалыстың маңызын сипаттайды – 1 балл; - мәтінмен танысып шығып, өсімдіктің қозғалысы туралы өз пікірлерін дәлелмен атайды – 1 балл; - өсімдіктің қозғалысы себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызы туралы қорытынды шығарады – 2 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы мағынаны талдау | Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. «Модельді талда!» | Бағалау критерийі: -өсімдіктердің қозғалыс түрлерін зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: -өсімдіктердің қозғалыс түрлерін модельдейді– 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау тапсырмасы беріледі. «Термин сөздердің жалғасын тап!» Таксистер.........дұрыс таксистер........теріс таксистер ................... Тропизмдер...........дұрыс тропизмдер......теріс тропизмдер...........фототропизмдер..............гелиотропизмдер.................. Настия..............гаптонастия....................фотонастия................... Нутация.............................. | Бағалау критерийі: -өсімдік қозғалыс түрлерінің анықтамасын толықтырады; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: -бос орындарға тиісті сөздерді жазады– 2 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. «Суретке қарап шағын эссе жаз!» | Бағалау критерийі: -суреттегі өсімдік қозғалысын бағалайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: -өсімдік қозғалысын сипаттайды және шағын эссе жазады– 2 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс | «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. | Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. | Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! | |
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі.
(Сабақ тақырыбы)
Бөлім: | «Қозғалыс» |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 7 «а,ә,б» | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі. § 36. Тірі организмдердің қозғалу себептері (тропизмдер, таксистер). |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.6.2 - жарықтың өсімдіктердің дамуына әсерін түсіндіру; |
Сабақтың мақсаты: | жарықтың өсімдіктердің дамуына әсерін түсіндіреді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. | Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. | Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | Мотивациялық сөздер | ||||
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу | «Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. | Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; | Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | презентация | ||||
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну | Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Фототропизм дегеніміз не? Геотропизм дегеніміз не? Гидротропизм дегеніміз не? Гелиотропизм дегеніміз не? Хемотропизм дегеніміз не? | (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | п резентация | ||||
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану | Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Суретке қараңыз. Екі түрлі жағдайда өсірілген бақбақ өсімдігі (а) Берілген өсімідіктерге жарық қалай әсер еткенін (өсімдіктің өсу жағдайы) түсіндіріңіз. (b) Өсімдіктердің жарық мөлшеріне байланысты бейімделушіліктерін сипаттаңыз. | Бағалау критерийі: - Жарықтың өсімдіктердің дамуына әсерін түсіндіреді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - сурет бойынша өсімдіктің өсу жағдайын түсіндіреді– 2 балл; - өсімдіктердің жарық мөлшеріне байланысты бейімделушіліктерін сипаттайды – 2 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері | ||||
Сабақтың ортасы мағынаны талдау | Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Төменде берілген сипаттамаларды гелиофиттер мен сциофиттерге жіктеңіз.
A. күннің тікелей түсуінен қорғанады B. ашық күн сәулесі түсетін жерлерде өсетін C. жапырақтары сабаққа көлденең орналасады D. қараңғыда өмір сүруге бейімделген өсімдіктер E. эпидерма жасушалары ірі, бірақ сыртқы қараған жасуша қабығы жұқа F. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бірнеше қабатты G. қалың орман, тоғайлардың төменгі ярустарында өсетін өсімдіктер H. жапырақтарының эпидермисі қалың I. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бір қабатты J. жапырақтарындағы жүйкелену саны аз K. жапырақтарының қалың балауызды қабаты болады L. жапырақ тақтасында көп лептесіктері бар M. жапырақ тақтасында лептесіктер саны аз | Бағалау критерийі: - Өсімдіктердің жарық мөлшеріне байланысты бейімделуін түсіндіреді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - өсімдіктердің сипаттамаларын жарық сүйгіш және көлеңкеге төзімділерге жіктейді– 2 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері | ||||
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау тапсырмасы беріледі. Төмендегі А және В суреттерінен гелиофиттер мен сциофиттерге тән жапырақ құрылысын анықтаңыз, жауабыңызды түсіндіріңіз. | Бағалау критерийі: - Өсімдіктердің жарық мөлшеріне байланысты бейімделуін түсіндіреді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - жапырақтың ішкі құрылысына қарай жарық сүйгіш және көлеңкеге төзімділігін түсіндіреді – 2 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері | ||||
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау | Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. «Ситуациялық жағдай» әдісі арқылы оқушылардың танымдық қабылетін дамыту; Демалыс күні төртінші сынып оқушылары саябақта күз кереметін тамашалап жүр. Күзгі бақ әсемдігін тілмен суреттеп жеткізу мүмкін емес. Оқушылар осы бір табиғат сұлулығына тоймастан бақ ішін аралауда. Кенет, бір оқушы мұғаліміне келіп сұрақ қояды: -апай, бақта бәрі тамаша. Дегенмен, мені мына сұрақ мазалап тұр. Бақта шырша ағашы ғана жапырағының түсін өзгертпей сол қалпында. Ал басқа өсімдіктер жапырақтары қызғылт, сары түске боялған. Сіздерге сұрақ: бақтағы жапырақтар өзгерістері не себептен әр түрлі? | Бағалау критерийі: -Бақтағы жапырақтың өзгерістерін тұжырымдайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) | Дескриптор: - Бақтағы жапырақтар өзгерістері не себептен әр түрлі екендігін сипаттайды – 1 балл; - Ұзақ күндік және қысқа күндік өсімдіктердің бейімделу ерекшелігін түсіндіреді – 1 балл; | Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | ||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс | «Жетістік баспалдағы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». | |