Файл: Excel жмыс паратарында графикалы нысандарды орналастыру.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 19
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың тақырыбы: Excel жұмыс парақтарында графикалық нысандарды орналастыру
Бөлім | Ақпараттық жүйелер |
Педагогтың аты-жөні | |
Күні | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сынып | |
Сабақтың тақырыбы | Excel жұмыс парақтарында басқа қосымшалардан графикалық нысандарды орналастыру |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | Диаграммаларды құру жолдарын үйрену |
Сабақтың мақсаты | Excel-дегі Microsoft диаграмма ұғымы,түрлерін біледі Диаграмма жасау қадамдарын және редакциялауды біледі Excel-дегі диаграмма жасаудың 1-3 түрін жасап көрсетеді |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әректі | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру 2 мин | Сыныпты түгендеу Амандасу, психологиялық ахуалды орнату Гистограмма, дөңгелек, Конустік диаграммаларды құрастыру суреттері арқылы топқа бөлу Мақсаты: Ұйымшылдыққа, бірін-бірі тыңдауға үйрену Жақсы позитивті көңіл-күймен амандасу | Берілген суреттер арқылы топтастыру | | Гистограмма, дөңгелек Конус суреттері |
Білу Миға шабуыл 4 мин | Cұрақтар қояды
Электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындау 1. Тінтуір көмегімен Microsoft Excel бағдарламасының терезесінің элементтерін сәйкестіріңіз 2. Ұяшықтарды біріктіру амалдарын орындаңыз 3. Стандартты құралдардың қолдану қызметтерін көрсетіңіз Мақсаты: Диаграмма жайлы негізгі түсініктерді қалыптастырады | Оқушылар өз жауаптарын айтады. Электронды оқулықтағы тапсырмалар-ды интерактивті тақтада орындайды | Бағалау критериі бойынша | |
Түсіну Жаңа сабақ 10 мин | Әр топ барып олардың сұрақтар бойынша не айтқанын бақылау. Сұрақтан ауытқып бара жатса түрткі сұрақ қою 1-топ Microsoft Excel-дегі диаграмма түрлері 2-топ Диаграмма жасау қадамдары қандай? 3-топ Тақырыптар диаграмманың жеке элементтерін түсіндіру Мақсаты: Әр топта оқушыларын бір-бірімен ақылдасып,бірлесіп тапсырманы орындайды. | Әрбір топ постер арқылы сұрақтарын қорғайды | Бағалау критериі бойынша | А3,маркерлер Сұрақтар жазылған слайд |
Қолдану Компьютерде іс-тәжірибе 15мин | Оқушылардың берілген тапсырмаларды орындауын қадағалау. 1 практикалық жұмыс: Төмендегі функцияға гистограмма типін таңдап диаграмма тұрғыз. Қазақстан-2017 Универсиадаға келген қонақтардың үлттық құрамы(%) 2 практикалық жұмыс Тапсырма: Колледжіміздегі есептеу техникасының мамандығына түскен әр жылдардағы оқушылар саны «Барлық оқушы саны» деген жолды Автосумма арқылы қосып шығарыңыз. 3. практикалық жұмыс Қазақстан халқының ұлттық құрамы (%) Мақсаты: Теориялық білімін практикада қалай қолданылатын тексеру | Компьютерде оқушылар жеке тапсырмалар орындайды | Критерий арқылы бағалау | Ноутбук |
Талдау Өткен сабақты пысықтау 7 мин | Оқушыларға электронды оқулықтан тапсырма беру Электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындау 1. Диаграммалардың атын түрі бойынша сәйкестендіріңіз 2. Өрнектер шеберін пайдаланып қорытынды шығарыңыз 3. Диаграмма шеберін пайдаланып диаграмма құрыңыз Мақсаты: Бүгінгі тақырып бойынша оқушының не түйгенін білу | Оқушылар тақырыпты бекіту мақсатында электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындайды | Критерий арқылы бағалау | Ноутбук |
Жинақтау Білімдерін қорыту. 5 мин | білімдерін қорыту. Тест сұрақтары 1. Жол мен бағанның қиылысуы нені білдіреді? a) ұяшықты; b)сызықтық кестені; c) тіктөртбұрышты кесте;.d) блок 2. Бастапқы деректермен қайсібір операцияларды орындаудың нәтижесі болатын ақпараты: a) алғашқы ақпарат; b) туынды ақпарат; c) формулалық деректер; 3. Қазіргі компьютерлерде қандай кестелік процессор кең тараған? a) SuperCalc b) Microsoft Excel; c)VisiCalc d)Microsoft Word. 4. Электрондықкестедедерексақтауғаарналғанеңкішіэлементі: a)баған; b)ұяшық; c)жол; d)ұяшықтар диапазоны; e)бет. 5. бесіншіжолменүшіншібағанныңқиылысуындатұрғанұяшықтыңадресі: a)5С; b)С5; c)3Е; d) Е3 e) 35; f) 53 6. Электрондық кестедегі іргелес ұяшықтар тобы: a) жол; b) блок; c) баған; d) кесте; e)адрес. 7. Бес жолдан және бес бағаннан тұратын кесте берілген, үшінші жол қандай адреспен анықталады? a)А1:А5 ; b) С1:С5 ; c) А3:Е3 ; d) А3:С3 ; e)А1:Е5; f) С1:С3 ; 8. Бес жолдан және бес бағаннан тұратын кесте берілген, үшінші баған қандай адреспен анықталады? a)А1:А5 ; b) С1:С5 ; c) А3:Е3 ; d) А3:С3 ; e)А1:Е5; f) С1:С3 ; 9. Бес жолдан және бес бағаннан тұратын кесте берілген. Екінші мен үшінші жолдардың және бірінші мен екінші бағандардың қиылысуларында тұрған ұяшықтар диапазоны қандай адреспен анықталады? a)А2:В3 ; b) В2:А2 ; c) А3:В2 ; d) В1:С2 ; e)С2:В1;; 10. А4: Д6 адресімен анықталған блокта неше ұяшық бар? a) 2; b)4; c)6; d)8; e) 10; f) 12. | | | |
Рефлекция Бағалау 2 мин Үйге тапсырма | Дайын бағалау парағына оқушылардың бағаларын жахза отырып, диаграмма арқылы білім нәтижелерін шығару. Стикерлер тарату. Бағалау критериі бойынша студенттер бағаланады, бағалау қорытындысы диаграмма түрінде шығады. Студенттер өз білімдерінің қандай нәтиже бергенін интерактивті тақтадағы диаграммадан көре отырып саралайды Мақсаты: Өздеріне сараптама жасауға,өз ойларын толық жеткізуге үйрету Бүгінгі сабағымыз аяқталды. Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар! Диаграмма құру тақырыбын оқып келу Қосымша тапсырма: практикалық жұмысқа дайындалып келу. | Оқушылар өздерінің ойларын стикерге жазады. Өз пікірлерін білдіреді. | Оқушылар орындаған тапсырмалар деңгейіне байланысты бағаланды. | Стикер |