Файл: Кні Малімні атыжні Иргебаева Гульназира Жалдиевна.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 06.12.2023

Просмотров: 16

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Иргебаева Гульназира Жалдиевна




Сынып: 7

Қатысқандар саны:




Сабақ

тақырыбы

ҚЫСҚАША КӨБЕЙТУ ФОРМУЛАЛАРЫН ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУДА ҚОЛДАНУ







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:

7.2.1.10

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

7.2.1.11

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау.





Сабақ мақсаттары

Оқушыларды

- қысқаша көбейту формулаларын еске түсіру;

- қысқаша көбейту формуласын өрнектерді ықшамдау кезінде қолдануды үйрету.




Сабақ барысы




Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру .

Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару

Әлеуметтік желілер логотиптері бойынша топқа бөліну.Әр топта 4 оқушыдан , ол оқушылар әртүрлі әлеуметтік желіні таңдаған Әр топқа телефон макеті беріледі , сол телефон бетіне топ мүшелері өздерінің жауап беруіне қарай лүпілдерін жапсырып отырады.. Оқушыларға таңдаған желілерінің сәйкес лүпілдері беріледі. Сол лүпілдер арқылы өз жауаптарын сабақ барысында бағалап отырады. Сабақтың соңында өзінің неше лүпіл жинағанын есептейді

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын таныстыру


Оқушылар өз таңдаулары бойынша логотиптерді алып, артында жазылған сандар арқылы топқа бөлінеді.





1-4-слайдтар


Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут



Өткен тақырыптарды еске түсірейік.(әр топ кезек-кезек айтады)

«Сөйлемді аяқта» ережелердің жалғасын кезек-кезек айтады

«Ой қозғау» ауызша тапсырмалар орындайық.






Досыңды сына” «Сәйкестендіру» стратегиясы.

Сол жақтағы өрнектерге оң жақтағы бағандағы өрнектерді сәйкестендіру: болған соң жұмыстарын көршісімен ауыстырады. Көршісі жауап кілті бойынша , тексереді .Дұрыс жауаптар санына қарай өзін бағалайды

Жауаптары:


1

2

3

4

5

6

7

8

Ғ

Б

В

Г

А

Ә

Е

Д




Екі өрнектің квадраттарының айырымы .....( осы өрнектердің айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең)(Барлық ережелерді еске түсіріп айтып шығады)

Дұрыс жауап берген оқушы өзіне лүпіл қойып отырады

Оқушылар берілген өрнектерді оқиды және бірмүшенің дәрежесіне келтіру есептерін ауызша орындайды. Берген жауаптарына қарай өз-өздерін лүпіл қояды
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды


Бағалау:

1-3 дұрыс жауап 1 лүпіл

4-6 дұрыс жауап 2 лүпіл

7-8 дұрыс жауап 3 лүпіл


Лүпіл арқылы (лайк) өз-өздерін бағалау

(кілт арқылы өзара тексеру)

7-13 слайдтар

14-слайд

15-слайд

16-17-слайдтар

15 минут

Ұйымдасқан ұтады” «Ойлан-топтас-бөліс» топтық жұмыс

1-топ жауаптары



















2-,3-,4-,топ тапсырмалары жауаптарымен

4 топқа да осыған ұқсас тапсырмалар дескрипторларымен беріледі. Болған топ тақтаға жазып түсіндіреді.

Сергіту сәті (Жұмбақтар шешу)

1.Бес бұтақты ағашта
Бұтақ сайын бес алма
Біреуін бер алашқа
Қалады сонда қанша алма

2. Он бір түйе, бес жылқы.
Екі сиыр, бес ешкі
Екі қоян үш түлкі
Таба алмайсың бос күлкі

3. Күшіне сенген бір мықты
Жығып алып сегізді
Қайда барайын дегізді

4. Бірдей санды бірнеше рет

Көбейтуден тұрады

Егер оны ықшамдасаң

Қандай атау болады?

5. Тілден ұшып,
Құлаққа қонады.

6, Мұрныннан кеудеге өтеді,

Одан кері кетеді,

Өзі көзге көрінбейді,

Онсыз өмір сүрілмейді.

Деңгейлік есептер А-деңгейі

1-топ 1. Көбейткіштерге жіктеңіз:



2. Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазыңыз:

а )

б) (7х-2)(7х+2) в)   (3х+2)

В-деңгейі

3.Теңдік орындалатындай бос орындарды толтырыңыз.



С-деңгейі

4.. Теңдеуді шешіңіз:


Дескриптор Білім алушы

-қай формуланы қолдану керектігін

анықтайды; -қысқаша көбейту формулаларын

қолданады;

-өрнектерді көбейткіштерге

жіктейді;

-көпмүшеге түрлендіреді;

-бос орындарды толтырады;

-теңдеуді шешеді

Жауаптарын әр топ кезек айтады

1.барлығы: 24

2. барлығы: 28

3. шексіздік

4. дәреже

5. Сөз

6. Ауа


Әр топ бір-бірін бағалайды.

Мұғалім тарапынан мадақтау сөздер айтылады.

19-20-слайдтар

23-слайд

Жеке жұмыс

10 минут

Жеке жұмыс. Тест орындау

1-нұсқа

1. Жақшаны ашыңдар: (x+3у)2

А) х2+6ху+3у2Б)х2+9у2

В) х2+6ху+9у2С)х2+6ху+9у2




2. Жақшаны ашыңдар:(4а-1)3

А) 64а3+1 Б)64а3-48а2+12a-1

В)64а3+48а2+12a+1 С)64а3-1.




3 . Көбейтуді орында:

(а+3) (а2-3а+9)

А) а3+3 Б)а3-27 В)а3+27 С)а3-3а2+27




4. Жақшаны ашыңдар:

(4x-3y2) (4x+3у2)

А) 4x2-3у4 Б)16x2–9y4

В)16х2+9y4 С)4х2-9у2




 5. Көбейтуді орында:

(х-2) (х2+2х+4)

А) x3-8 Б)х3+8 В)х3-2х2+8 С)х3-16

2-нұсқа тапсырмасы да беріледі






Оқушылар жеке жұмыс , яғни тестті орындайды.

Дескриптор Білім алушы

-қай формуланы қолдану керектігін

анықтайды;

-қысқаша көбейту формулаларын

қолданады;

-көпмүшеге түрлендіреді;

Өзіңді тексер . Тест жауаптары

1-нұсқа

1. С 2. Б 3. В 4. Б 5. А

2-нұсқа

1. В 2. В 3. Б 4. А 5. А




Өзіңді тексер

Тақтадағы жауаптармен өз жауаптарын тексереді. Қанша дұрыс жауап болса ,сонша лүпіл қояды


24-слайд

Соңы

5 минут

Қорытынды

Әр топ өз жинаған лүпілдерін санап шығайық.

Қай топ жеңіске жеткенін анықтаймыз.

Енді әркім өз лүпілдерін санап шықсын.

Әр топтан кім жеңімпаз болыпты.

Кері байланыс:

Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады:

  • Бүгін мен білдім...

  • Маған қызықты болды...

  • Маған қиын болды...

  • Мен тапсырманы орындадым...

  • Енді мен істей аламын...

Жинаған ұпайларына қарай оқушылар бағаланады

  • Бүгін сабақта мен ... білдім.

  • Маған қызықты болған жері ...

  • Маған қиын болған тұсы ...

  • Мен тапсырмаларды ... орындадым.

  • Енді мен ... білемін.











Иргебаева Гульназира Жалдиевна

Жамбыл облысы Байзақ ауданы Н.Киікбаев атындағы мектеп-гимназиясының математика пәні мұғалімі

Тел. 87051731696

Эл.почта: irgebaeva69@mail.ru