ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 18
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
"Парасат - ақыл –мінез сұлулығы"
Тәрбиеші:.
Алматы
Тәрбие сағаты жоспары | Мектеп: СПШИ №4 | ||||
Күні: | | ||||
Сынып: 3 ә | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | "Парасат - ақыл –мінез сұлулығы" | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Адамдарға жақсылық ойлау, ондағы адалдық, әділдік, шыншылдық сияқты адами құндылықтардың алтын орны, олардың адамдар үшін маңызы жайлы, адалдық пен шыншылдыққа, парасаттылыққа бағдарлай отырып, әдептілік ережелерін қадағалауды үйрету; | ||||
Құндылықтар дыдарыту | Бұл сабақ ұйымшылдық, ынтымақтастық, жауапкершілік және сыйластық құндылықтарын дарытуға бағытталған. | ||||
Пәнаралық байланыстар | | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 4 мин | Сәлемдесу, түгендеу Сабақ мақсатымен таныстыру Ой шақыру мақсатында «Мандарин» әдісін пайдаланамын. | Таратпа материал | |||
12 мин | "Біздің бойымызға біткен қасиеттердің ішіндегі ең маңыздысы және ең ізгісі - парасат" дейді. Француз философы Г.Мабли: | Таратпа материал | |||
Сабақтың ортасы 15 мин | Тексеру тесті «Адамды парасатты деуге бола ма егер....?» А) сыныптағы балалардың бәрі бір балаға жабылып, ызаландырып тиіссе,.... Ә) Басқалар туралы ешқашан жаман пікір айтпаса,.... Б) Ұстазын сыйлап оған құрмет көрсетпесе... В) Ненің жаман, ненің жақсы екенін айыра білетін болса,... Г) Әлсізді біреу ренжітіп жатқанда, оған ара түспесе,... Д) Әрқашан өзінде барды тең бөліссе,.... 3)Мейірімділік неден көрінеді 3)Мейірімділік неден көрінеді . “Олар біреуге сүйіспеншілік пен жылу сыйлап, мұқтаж болғанға көмекке келіп, әркез жақыныңа мейірімділік жасауды ойлайтын болсын. ІІ. “Өз көңіл – күйіңнің мырзасы бол, құлы болма”. ІІІ. “Өздерің жайлы ұмытыңдар да өз жүздеріңді жақындарына аударыңдар”. | Таратпа материал | |||
Сабақтың соңы 5 мин | Абай айтқандай | Бейне үзілім | |||
| | | |||
Рефлексия. Кері байланыс -Адамгершілікқасиет - жекеадамныңбасындағыемес, жалпықоғамныңқордалыбайлығы. Адамдықборыш ар үшін, Баршаадамзатқамыүшін. Сертбергенеңбекетемдеп, Алдағыатартаңүшін | | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Оқушының жұптағы жұмысын бақылау. Өздік жұмыс нәтижесін қолдану. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасы ның сақталуы | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
|
Тақырыбы: "Парасат - ақыл –мінез сұлулығы"
Тәрбие сағатының мақсаты:
Адамдарға жақсылық ойлау, ондағы адалдық, әділдік, шыншылдық сияқты адами құндылықтардың алтын орны, олардың адамдар үшін маңызы жайлы, адалдық пен шыншылдыққа, парасаттылыққа бағдарлай отырып, әдептілік ережелерін қадағалауды үйрету;
.
Міндеттері:
1. Оқушыларды адалдыққа, шыншылдыққа тәрбиелеу, жат әдеттерден аулақ жүруге үйрету.
2. Оқушылардың адамгершілік қасиетін, бір-біріне деген достық сезімдерін нығайту.
3. Оқушылардың бойына рухани адамгершілік қасиеттерді ұялату үшін мейірбан, ақылды, шыншыл, қайырымды т. б адамдық асыл қасиеттерді игеруге ықпал ету.
Тәрбие сағатының түрі:дамытушылық.
Тәрбие сағатының әдіс-тәсілі: әңгімелеу, сұрақ-жауап,
Тәрбие сағатының формасы: жаппай, дара
Ресурстар: нақыл ұлағатты сөздері, дос туралы мақал - мәтелдер, суреттер
1. Ұйымдастыру
2. Кіріспе
Бүгін біз әдептілік, адалдық, адамгершіліктің асыл қасиет екені туралы пікірлесіп, өз ойларымызды ортаға саламыз. Олайболса АДАМ!
Адам баласыныңбойындажақсы да, жаман да қасиеттерболадыекен. Бізгеақылдылықты, адалдықты, қарапайым - кішіпейілділікті, инабаттылықты, шыншылдықтыүлкендерүйретеді. Ол - біздіңата - анамыз, ақсүтінбереотырып, анатіліменүйретеді. Біз оны түсініп, ата - баба салт, әдеттерінүйренеміз. Адам болатынадамгершілігі бар бала - барлықжақсықасиеттердіүйреніп, жаманмінезәдеттерден, ұнамсызқылықтарданаулақболуғатырысуыкерек. Адамныңадамгершілік, адалдық, саналылықдәрежесі – оныңтәртібі мен іс - әрекетінанықтайтыныәлдеқашандәлелденген.
Адамныңбойынанадамгершілікқасиеттертабылса, әринесымбатты, парасаттыкөрінеді.
Адамгершілік – адамныңасылқасиеті. ЖүсіпБаласағұнадамгершілік пен инабаттылықтыңтөртқасиетін 6600 тармақтан 72 тараудантұратын “Құттыбілік” дастанындакөрсетіпберді.
Шығыстыңұлығалымыәл - Фараби: Жасжеткіншектеріңіздікөрсетіңіз, мен сіздердіңболашақтарыңыздыайтыпберейіндегенекен.
Бүгінгіадамгершілікті, адалдықтысендерқалайтүсінесіңдер, әдеп - нормаларынбілесіңдерме, өзарапікірлесіп ой бөлісеміз.
Балалар, сіздердос болу, адалдықтыңдеген не екенінбілесіздерме? Әрине, білесіздер, досболмайтынешбірадамболмайды, иә?!
Сұрақтар:
Адал достық дегенде нені түсінесіңдер?
Сендердің де адалдостарың бар ма?
Сеніңадалдыққадегенсенімінқандай?
«Адалдық – адамшылықбастауы» дегендіқалайтүсінесіңдер?
«Адалдық, кеңпейілділік, ақкөңілділік, шыншылдық» ұғымдарыменқатаржүреме? Неліктен?
Адалдық – адамбойындағыасылқасиеттердіңбірі.
"Адалдық” дегенсөзшыншылдық, айнымастық, шынберілгендіксияқтыигіқасиеттердіескесалады. Қазақпайымындаадамбойындаадалдық - пәктік, ар - ұждан, жантазалығы. Адалдосдегеніміз - өтірікайтпайтын, шындықтыжақтайтын, досынешқашандаұятқақалдырмайтын, барлықуақыттақандайжағдайболмасынқолұшынберіпкөқмектесетін, қашан да қасынантабылатын, барынбөлісетіннағызжолдас.
Адамгершіліккебайланыстыпроблемалықжағдаяттардышешуүшінсаяхатқашығуойынынойнайық. Сұрақтар:
– 1. Мектептенүйгеқарайжүгіріпкележатқанда, алдыңнанбірүлкенкісішықты. Сен не істередің?
– Үлкенкісіменамандасыпжолберемін.
– 2. Өзіңненүлкенкісілерәңгімелесіпотырғанкезде сен не істеуіңкерек?
– Үлкендердіңәңгімесінбөліп, сөзгеараласуғаболмайды.
– Егертығызшаруамболса, «кешіріңдер» депайтаредім.
– 3. Көшедебіреужөннемесежолсұраса не істередің?
– Асықпайтүсіндіріпберемін.
– 4. Автобуста, қоғамдықорындардаегдеадамдардыкөрсең не істегенжөн?
– Үлкенкісілергеәрдайыморын беру керек.
– 5. Үлкенкісілерменқалайсөйлесукерек?
– Үлкенкісімен «Сіз» депсөйлесукерек.
– 6. Әдептілікдеген не?
– Адамдардыңжүріс - тұрысы мен өзарақарым - қатынасыныңережелері.
7. Ата - ананныңтеледидарданқарайтынбағдарламасысеніңқарайтынбағдарламаңменбіруақыттакеліпқалдыделік, сен оны үзбейқарайсың. Бірақөкінішкеорайекеуіекіарнаданберіледі. Сен қандайшешімгекелередің?
8. Құрметтідосым! Партадаменіменбіргебір бала отырады. Ойнап - ойнаптапсырмасынорындамай, жазбайкеледі. Мұғалімсұрағандақысылады. Сабақтыменіңдәптерімненкөшіріпалады.
Мен бермесем, «Сен сараңсың»- дейді. Мен не істеуімкерек?
9. «Жалғастыр»
«Не істеугеболмайды?».
- Үлкендердіңалдынан...... (кесіпөтугеболмайды.)
- Кішкенебаланы................(жылатуғаболмайды.)
- Құстарды...........................(атуғаболмайды.)
- Қызбаланы........................(ренжітугеболмайды.)
- Сабақтан.............................(кешігугеболмайды.)
- Сыныпта.............................(айғайлауғаболмайды.)
10. «Не істеукерек?»
- Үлкенкісіні.......................(сыйлаукерек.)
- Үлкенніңтілін...................(алукерек..)
- Үлкендерге..........................(сәлем беру керек.)
- Кішілерді..............................(қамқорлаукерек.)
- Оқуқұралдарын.................. (күтіпұстаукерек.)
Шығармашылық жұмыс.
Берілген суреттерден коллаж жасау. Яғни суретте не көріп тұрсыздар соған байланысты мақал - мәтелдер, нақыл сөздер жазу.
Ана айты бір өсиет баласынаЕгерде жол үстінде тікен жатса,
Бір жолдың шығарып сап саласына. Кірер деп аяғына біреу басса,
Ей, балам шамаң келсе жақсылық, Ерінбей - ақ иіліп қолыңменен
Ақпейіл адамзаттың арасына.Сол тікенді көтеріп алып таста.
Бұл еңбегің қалмасты басқа, бекер
Соны көрген соңғы жас солай етер.
Жақсы үлгіні жалпы жұрт дәстүр жасап,
Жол тазарып жолаушы жолдан өтер.
4-арал. «Досым саған арнаймын»
Достыққа байланысты ақын - жазушыларымыздың өлеңдерін айту.М. Мақатаев
Досым, сағансенемін. Сеніпөтем!
Жолыбөтендемеймін, жөнібөтен.
Достықдеген — адамныңкөрігіекен,
Достықдегенадалдыңсерігіекен.
Достарыңкөппе?
Апыраунеткенжақсыедің?
Досым аз менің...
Досым - ауменің, тапшыемін?
Достарыңменендостастырмені, асылым,
Достастырмені?
Болайынқұлыңнақсенің!
Досболамдесең,
Досымдысыйла, қымбаттым!
Досыңасонда,
Досымменғанақымбатпын.
Досболам десен,
Мендегідоспендостасқын,
Сендегідоспендосболыпсондатұрмақпын.
Досжүрегі шар айна,
Сылтауыңақарайма,
Бүлдіріп алма қалайда,
Кіршалдырмажарайма!
Шимайланса шар айна,
Жанарды тартар жалтырап,
Досжүрегі – бал бұлақ.
Қорытынды
Адамгершілікқасиет - жекеадамныңбасындағыемес, жалпықоғамныңқордалыбайлығы.
Адамдықборыш ар үшін,
Баршаадамзатқамыүшін.
Сертбергенеңбекетемдеп,
Алдағыатартаңүшін