Файл: Пн аза тілі мен дебиеті.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.12.2023

Просмотров: 37

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Пән: қазақ тілі мен әдебиеті

Бөлім: Су- тіршілік көзі




Күні:




Сынып: 3(Көкжиек баспасы)

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тықырыбы: Адамдар мен өзен (ертегі)




Сабақтың мақсаты: 3.3.4.1 - мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекеті туралы нақтысұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру

3.3.2.1 - жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну

Бағалау критерийлері:

- мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекеті туралы нақтысұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастырады және оған жауап береді

- жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсінеді


Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


  1. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу--- шеңбер – Жылы тілектер

Сұрақ- жауап

  1. Қазір қай жыл мезгілі?

  2. Қай ай, күн?

  3. Аптаның қай күні?

  4. Ауа райы қандай?


Ой шақыру

Оқушылар сабақ тақырыбын сурет арқылы анықтайды.

  • Балалар, бұл суреттен нені байқадыңыздар?




-Дұрыс айтасыздар, бүгін сабақта ертегі бойынша жұмыс жасаймыз. «Адамдар мен өзен» деген ертегімен танысамыз.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Сабақтың мақсатымен таныстыру



Сәлемдеседі

Бір-біріне жылы тілектер айтады.

Сұрақтарға жауап береді


Оқушылар сабақ тақырыбын сурет арқылы анықтайды.


Мұғалім оқушылардың жауабына қарай бағалайды.




Слайд

суреттер



Сабақтың ортасы

Жаңа сөздермен танысу. Сөздерді оқу, қайталау, сөз тіркесін құрастыру.

Өзен-река

Дәмді-вкусный

Асты-снизу, под

Көлшік-небольшое озеро

Айналады-превращается

Өзеннің асты- дно озера

Өзеннің беті- поверхность реки

Жаңа сөздерді меңгерту

1-тапсырма: Берілген сөздерді қажетті суреттің астына орналастыр. Өзен, асты









Т ыңдалым алды тапсырма:

2-тапсырма: Үлгі бойынша сөйлем құрастыр.

Мысалы: Біздің ауылда шағын өзен бар.

Өзеннің асты тап-таза.

Оқылым

82 бет 2-тапсырма

Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар.

Баяғыда , Өзен болыпты. Адамдар Өзенге:

-Өзең, суың қандай дәмді!-дейді.

Өзен:

-Рақмет!-дейді.

Өзен адамдарға су береді. Ағаштар мен гулдер су ішеді. Адамдар Өзенді ластайды. Қоқыс тастайды. Өзеннің астына қоқыс жиналады. Өзен көлшілікке айналады. Ол адамдарға ренжиді.
Сұрақтарға толық жауап беріңдер.

1.Адамдар Өзенге не деді?

2.Өзен адамдарға не береді?

3.Өзеннің астына не жиналды?



Сөздерді оқиды, қайталайды, сөз тіркесін, сөйлем құрастырады. Мысалы:

Өзеннің асты тап-таза.

Үлгі бойынша сөйлем құрастырады


Суреттерді пайдаланып. Сөйлемдерді құрастырып жазады

Мәтінді түсініп оқиды.



Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.

Шапалақтау


Бағдаршам





Оқулық





Жазылым

82 бет 4-тапсырма Суреттерді сөзбен жазып, сөйлемдерді көшіріңдер.
Адамдар : Өзен, суың дәмді,-дейді.

Адамдар Өзенге қоқыс тастайды.

Өзен көлшікке айналады.

Грамматикалық қоржын Көптік жалғауы

- лар, -лер, дар-дер, тар-тер

Кім? Кімдер? Не? Нелер? Деген сұрақтарға жауап береді.

Мысалы: Гүлдер – нелер?

Гүл – түбір сөз

дер – көптік жалғау

Адамдар, қоқыста, көлдер, көлшіктер, өзендер.

Суреттерді сөзбен жазып, сөйлемдерді көшіреді.

Грамматикалық тапсырмаларды орындайды

Оқушылар сыныптастарының жауабын тыңдай отырып бірін-бір бағалайды.

Мұғалімнің бағалауы.



Слайдтар

Слайдтар
Қима қағаз

Сабақтың соңы

Жазылым Тапсырма: Қазақ тіліне аударып жазыңдар.

Баяғыда (река) болыпты. Адамдар (мусор) тастайды. ( Река) адамдарға (обижается).

Үйге: 83 бет 5- тапсырма

Сөздерді аударып, сөйлемдерді құрастырып жазады.



Бағдаршам