Файл: Пн Математика Орта мерзімді жоспар блімі 3С блімі Жазбаша кбейту жне блу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.12.2023

Просмотров: 11

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Пән: Математика

Орта мерзімді жоспар бөлімі:

3С бөлімі - Жазбаша көбейту және бөлу

Күні:

Сынып: 3

Мектеп: «Жамбыл ауылының ЖОББ» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Қабылтаева Ғ.А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқубағдарламасына сілтеме)

3.1.2.10 Үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану.

Сабақмақсаттары

Оқушылардыңбарлығыорындайалады:Үштаңбалысандардыбіртаңбалысанғажазбашакөбейтіп, бағантүріндеорындайалады.

Оқушылардыңкөпшілігіорындайалады:Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту тапсырмаларында есептеуді орындай алады.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Өз бетінше есепті шығара алады.

Бағалаукритерийлері

Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту мүмкіндігі, көбейту тапсырмаларында есептеуді орындай алады.

Тілдік мақсаттар

Есептеудің ауызша тәсілін білесің бе және жазбаша тәсілін түсіндіре алады.

Құндылықтардыдарыту

«Мәңгілік ел» жалпыұлттықидеясының құндылықтары

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісім.

Пәнаралықбайланыстар

Әдебиеттікоқу

АКТ қолданудағдылары




Ресурстар

Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қаламмен түрлі түсті қарындаш, стикер, постер,т.б

Бастапқы білім

Кестедегі және ауызша кестеде жоқ көбейту әрекеттерін орындау. Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту мүмкіндігі, көбейту тапсырмаларында есептеуді орындайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин


Үй жұмысы.

2 мин

Ұйымдастыр кезеңі:

Амандасу, түгендеу

Психологиялық ахуал

Әкел,досым,қолыңды,

Татуласқанорынды.

Өкпелесіп не керек,

Көрсет,кәне,соныңды.

Баққабіргекірейік,

Қолұстасыпжүрейік.

Татулықтыңбелгісі

Кел,қосылыпкүлейік
Стикерлар арқылы топқа бөліну.

Стикерлердің түсіне қарай топқа бөліну

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!



Үй тапсырмасын тексеру. Шығарған есептерін оқыту.


Стикерлер

Ойқозғау

5мин


Сабақтың тақырыбын айту

10 мин

Тақтамен жұмыс
Дәптермен жұмыс
Тақтамен жұмыс

Балалар,біз, бүгінгі сабақта «математика» патшалығына саяхат жасаймыз.Математика деген ғажайып елге саяхатқа шығу үшін білімімізді ортаға саламыз.

Қазақ халқының ұлы ағартушылары


XIX ғасырдың екінші жартысында қазақ мәдениетінің көрнекті өкілдері Ш.Уәлиханов пен Ы.Алтынсарин өмір сүріп, құнды еңбектер жазған.

Есептердің теңдігі жұп болса Ш.Уалихановтың кім екенін, ал тақ сан шықса Ы.Алтынсаринның арқылы кім болғанын анықтайды.


Тарихшы

142*2=284

Журналист

21*4= 84

Жазушы

61*3=183

Аудармашы

231*3= 693

Педагог

7*9 = 63

Саяхатшы

32*3=64


Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту
3.1.2.10 Үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолдану.

Оқушылар алгоритммен танысады, өздерінің шешімдерін мәтінмен салыстырады.




Ақпанның 13-і

Сынып жұмысы

2 тапсырма

142*2=284 122*4=488

134*2=268 132*3=396
242*2=484 321*2=642

312*3=936 143*2=286


Белсенді оқу тапсырмалары.


Топтық жұмыс

Маркерлі тақтамен жұмыс екі есеп екі топқа ұсынылады.
10 минут

Сергіту сәті

2минут

Жұптық жұмыс

3 мин

Жеке баламен жұмыс :

«Ауланы қардан тазалау» ойыны

Тақтамен жұмыс

Сабақтың соңы

5 минут

1 топ. XIX ғасырда қазақтың тұңғыш ашылған мектептерінде бар – жоғы211 қыз оқыған,бұл ұлдарға қарағанда 4 есе кем еді.Алғашқы мектептерде барлығы қанша оқушы оқыған ?

2 топ. Мәнерлеп оқудан өткізілетін байқауға 48 ұл және 36 қыз қатысты .Оларды әр топқа 4-тен бөлді.Барлығы қанша топ болды ?

Қыздар – 211 оқушы

Ұлдар - ? оқушы
Шешуі: 211*4=844 (ұлдар)

211+844= 1055 оқушы

Жауабы: Барлығы 1055 оқушы оқыған

№4 Қатысты – 48 ұл, 36 қыз

Әр топқа – 4 тен бөлді

Шешуі: 48+36=84 оқушы

84:4 = 21 топ


Дискриптер

Есептің қысқаша шартын құрастырады;

Есептің шарты бойынша санды өрнек құрастырады;

Өрнектіңмәнінтабады.


Қалыптастырушы бағалау.

3.1.2.10 Мынадай жағдайларда: 23•2, 123•2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану



1.Бос орынға сандар жазу.

2.Сәйкестендіру

3.Тиімді есептеу.

7 есеп «Ауланы қардан тазала» ойыны, қарлардың артындағы есептерді шығару арқылы ауланы тазалау.
Үлгерімі төмен оқушыға жеке жұмыс: көбейту мен бөлу кестесіне байланысты есептер беру.

6*8 = 24: 4 = 5*7 = 3*9=


6 есепті тақтаға амалмен орындау, әр топтан бір ерікті шығады.

Үй тапсырмасы. 5 есеп 54 бет, №4 ә кері есеп құрастыру

Кері байланыс.

«Жеміс ағашы» әдісі, жемістерді түсімен таратып,өздеріне тиісті түске кері байланыс жазады.

Жасыл түсті – Бүгінгі сабақты түсіндім

Сары түс – Бүгінгі сабақты орташа түсіндім.

Қызыл түсті – Бүгінгі сабақты мүлде түсінбедім.