Файл: Берілген сабатар психикалы дамуы тежелген балалара арналан тзете дамыта оытатын 5.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.12.2023
Просмотров: 99
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың тақырыбы: Мамандық. «Құрылысшы».
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: құрылысшы мамандығының түрлерін білуге, атап айтуға үйрету. Мамандық иелерінің немен айналысатынын айту.
Түзетушілік: Қол моторикасын дамыту.
Сөздік: Тас қалаушы, іргетас, каска, сылақшы, майлау, өңдеу.
Көрнекілігі: Құрылысшы мамандығы туралы видеофильм.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үйден жасаған суреттерінен көрме ұйымдастыру.
Жаңа сабақ: видеофильм қарау.
Сұрақ: Бұл фильмде қандай мамандық туралы көрсетілген?
Құрылысшы туралы нені білесің?
Құрылыс материалдарын ата. /тас, шифер, құм, әктас, цемент, кірпіш, қамыс, тақтай т.с.с/
Үй салу үшін құрылысшы мамандығының қай түрлері қатысады. /жоспарлаушы, тас қалаушы, сылақшы, өңдеуші,т.с.с.
Қол моторикасын дамыту. Тақырыпқа байланысты сурет салу. Жеке жеке салынған суреттерден шеру жасатып, әңгімелетуге үйретемін.
Рефлексия: Қандай мамандықтар туралы сөз болды? Қандай құралдарды пайдаланды?
Үйге тапсырма: Құрылысшы болсаң қандай ғимарат немесе үй салатыныңды қағазға сурет етіп салып келу.
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Сауда кәсіпорындар
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Сатушы жұмысы туралы толық мәлімет бере отырып, еңбекті бағалауға кәсіптік бағдар беру. Достық қарым-қатынасқа баулу.
Түзете-дамытушылық: Сатушы мамандығының қызығы мен қиындығын салыстыруға үйрету. Есте сақтау қабілетін арттыру.
Сөздік: гир, теңге, грамм, шот, чек, сөре, электронды шот, тұтынушы, кәсіпкер.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру.
Жаңа сабақ. Өткен сабақтарда дүкендерге жасалған экскурсияда көргендерін естеріне түсіру. Дүкенде қызмет ететін адам нені білу керек?
«Дүкен» рольдік ойынын ойнату. Оқушылар ойын кезінде бір-бірімен достық қарым-қатынасты қалыптастыра отырып ойнайды. Рольдерге бөлу кезінде өз қалаулары бойынша бөлініп, дүкенде көргендерін орындайды. Есептеу кезінде қателеспеу, артық ақшаны санап алу кезінде қателеспеуге, калькуляторды пайдалануға үйретіледі.
Дүкендердің түрлерін айту.
Тамақ дүкені /түрлі тағамдар, жеміс-жидектер, көкөністер, шырын, сусындар/.
Тұрмыстық заттар дүкені /шаруашылыққа қажетті құралдар/
Құрылыс материалдар дүкені – құрылысқа қажетті құралдар сатылады.
Жиһаздар дүкені – түрлі жиһаздар сатылады.
Техникалық құралдар дүкені – телевизор, шаңсорғыш,....
Мата дүкені-түрлі маталар, іс тігу құралдары:түрлі жіптер, ілгек, безендіру ленталары, ине-жіп...
Ойыншықтар дүкені
Ыдыс-аяқ дүкені т.б.
Үйге тапсырма: «Дүкеншінің еңбегі» әңгіме жазып келу.
Сабақтың тақырыбы: Мамандық. «Аспазшы»
Сабақтың мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Аспазшы мамандығы туралы толық мәлімет беру. Мектеп асханасындағы аспазшының еңбегін бақылау, олардың еңбегі туралы білуге, жұмысының қиын жақтарымен танысу. Еңбекті бағалау білуге үйрету
Түзете-дамытушылық: Аспазшы жұмысының еңбегіне деген қызығушылық қалыптастыра отырып, оқушылар зейінін дамыту.
Сөздік: мұздатқыш, ас сақтау блогы, газплита, ыдыс-аяқ сақтау блогы
Көрнекілігі: асхана, асханадағы құралдар, қабырғадағы түрлі пайдалы кеңестер.
Сабақтың түрі: экскурсия. (алдын ала аспазшылармен келісіп қою).
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру.
Асханаға экскурсия. Асханадағы аспазшылармен амандасу, әңгімелерін тыңдау. Жұмысының қызық және қиындықтары әңгімесін тыңдай отырып, өз ойларын айту. Ас блогына ақ халатпен кіретінін ескерту, шаруашылық меңгерушісінің ас блогының орнымен таныстыру, әңгімесін тыңдау.
Аспазшылардың еңбегін бақылау. Күніне қанша адамға ас дайындалады. Әрқайсысының атқаратын қызметі туралы айтылады.
Асханадағы қабырғада ілулі тұрған кеңестермен таныстырылады. Ол не үшін ілінгенін түсіндіріледі. Диетологтың әңгімесін тыңдау.
Қорытынды: Асханада тазалық не үшін керек? Не себепті ақ халатпен кіреді? Диетолог маманы асханада нені қарайды?
Үйге тапсырма: «Аспазшы» тақырыбына шығарма жазу.
Күні:
Сабақтың тақырыбы: «Менің сүйікті ісім- менің бақытты болашағым»
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Оқушылардың мамандық атауларын атау, олардың немен шұғылданатынын әңгімелеуге үйрету. Еңбекті бағалай білуге үйрету.
Түзетушілік: Сөздік қорын дамыту.
Сөздік: білім, мамандық, жұмыс беруші, келісім-шарт, жалақы, еңбек демалысы.
Көрнекілігі: фотоматериалдар.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру. Тыңдау.
Жаңа сабақ. Мамандықтың түрлерін олардың белгілерін , мекемелерін түсіндіру.
Менеджер, инженер, дәрігер, мұғалім, есепші, құрылысшы сөздерін қатыстырып әңгіме құрастыру ұсынылады.
Мысалы: Дәрігердің жұмысы әрі қызық, әрі қиын. Олар адам өмірінің арашасы, емдеп қана қоймай, салауатты өмір сүруге үйретеді. Балалар дәрігері балаларды, хирург ота жасап емдесе
, тіс дәрігері тісті емдейді....
Басқа да мамандықтар туралы айтылады. Әр бала өз білетіндерін айтып, басқалардың айтқанын тыңдайды. Слайд арқылы суреттер көрсетіледі.
Жұмысқа алу үшін келісім шарт жасалады. Жұмыс көлеміне қарай жалақы төленеді. Жұмыс беруші білімінің, мамандығының қажетті жұмысқа сәйкестігін қарап, жұмысқа қабылдайды.
Фотоматериалдармен жұмыс. Сурет қиындылары беріледі. Бүтін суретті құрастырып береді. Сурет бойынша әңгімелейді.
Қорытынды: Мамандықтың қандай түрлері туралы айтылды? Өзіңе ұнайтын мамандықтар?
Үйге тапсырма: «Мамандықтың бәрі жақсы» тақырыбына әңгіме айтуға әзірлену
Сабақтың тақырыбы: Мекеме. Ұжым. Ұжым атаулары.
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Өз ауылындағы, жақын жерлердегі шаруашылық, өнеркәсіп орындарын мекемелерді білу. Олардың қандай қызмет атқаратынын білу, түсіндіру.
Түзете-дамытушылық: Ұжым туралы түсінігін қалыптастыру. Оқушылардың сөздік қорын байыту. Зейіні мен есте сақтау қабілетін арттыру.
Көрнекілігі: Суреттер, слайд.
Сөздік: мамандық, кәсіп, ұжым, мекеме.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру.
Жаңа материал: Мекеме деген не? Ұжым деген не? Ұжым мүшелеріне кімдер кіреді? Мамандық деген не? Ауылда қандай мекемелер бар? Олар қай жерлерде орналасқан?
Сұраққа жауап алу арқылы балалардың өз ауылы туралы білімдері тексеріледі. Қосымша толықтырылады. Келесі сабақта баратын мекеме атауларын атап, оларды алдын ала айтып қоямын.
Мамандық иелері мен мекеменің атауымен таныстырамын.
Ұжым, мамандық, мекеме. Аптека-аптекарь, цех- тігінші, етікші, мектеп-мұғалім, кітапхана- кітапханашы, аурухана-дәрігер, пошта-хат тасушы, дүкен-сатушы, зауыт-инженер,
Қорытынды. Қайталау сұрақтары.
Үйге тапсырма:Осы мамандық иелеріне қоятын сұрақтар ойластырып келу.
Сабақтың тақырыбы: Мекеме. Ұжым. Мекемелерге экскурсия.
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Мекемелерге бару кезінде көшеде жүру ережелерін сақтауға , ұжым мүшелерінің еңбегін бақылауға құрметтеуге үйрету.
Түзетушілік: Оқушының сөздік қорын дамыту.
Оқушы біліміне қойылатын талаптар: өз ауылындағы мекеме, өнеркәсіп, шаруашылық орындарын білу. Орналасқан орындарын таба білу.
Экскурсия. Киім, аяқ киім тігетін цехтарға, аптекаға, почтаға экскурсияға шығу. Қауіпсіздік ережелері қайталанады. Көшеде жүру, жолда жүру ережелері айтылады. Мекеме жұмысын бақылау. Жұмысшылардың еңбегін бақылау, сұқбаттасу. Мекеме ішіндегі ережелерді, қауіпсіздік ережелерді қайталату.
Үйге тапсырма: «Етік тігу цехы» тақырыбында әңгіме құрастыру.
Күні:18.03.2022ж
Сабақтың тақырыбы: Байланыс құралдары.
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Оқушыларға байланыс құралдарына жататын құралдар туралы түсінік беру. Мамандардың еңбегін бағалау, сыйластық қарым-қатынас орнатуға баулу.
Түзетушілік: Жаңа сөздер арқылы сөздік қорын байыту.
Оқушы біліміне қойылатын талаптар: сәлемдемеге салынатын заттардың тізімін жасай білу, жіберілетін заттардың салмағы, құнын білу, Бандерольді орау түрлерін, хабарламаны толтыру, жіберу.
Сөздік: бандероль, сәлемдеме, бланк, хабарлама, ескерту хат.
Көрнекілігі: бандероль муляжі.
Түрі: экскурсия.
Оқушылармен аудан орталығындағы орналасқан почтаға экскурсияға апару.
Сұхбаттасу. Еңбекті бақылау. Бланк, бандероль, сәлемдеме, ақша аудару, төлем төлеуді бақылап түсіндіру.
Почта ішінде тағы қандай қызметтер көрсетілетінін айту, электр энергиясын қолданғандар төлем төлейді. Газет-журналдар сатылады. Газет-журналға жазылады. Жалақы, зейнетақы алады. Несие туралы мағлұмат алуға болатыны туралы айтылады.
Үйге тапсырма. Мәлімдеме әзірлеу. Хат жазу.
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Хат жазу. Хат жолдау.
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Оқушыларға байланыс құралдарының бірі хат жазу, жолдау туралы түсініктерін кеңейту.
Түзетушілік: Сауаттылыққа үйрету, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.
Оқушы біліміне қойылатын талаптар: хат жаза білу, ретімен орналастыру, мазмұнын құра білу, конвертті толтыру, хатты жолдау (жіберу), мекен-жай индексін білу.
Сөздік: конверт, авиа, жедел, тапсырыс, мекен-жай индексі.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушыларға бір параққа хат жазу ұсынылады. Алдын ала кімге, неге, қалай жазылатынын анықтап алады. Түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Хаттың мәтінін құрастыру, хал жағдайын сұрау. Басқа да хат иесінен отбасындағы мүшелердіңхалін сұрау. Өзі туралы жазу, жаңалықтарды мәлімдеу. Білгісі келетін мәліметтерді сұрауға болады. (Мысалы, достарың бар ма? Бос уақытыңда немен айналысасың?) хатты конвертке салып, адресін жазу, адресті білу. Почтаға апарып жіберу.
Үйге тапсырма. «Анама хат» хат жазып келу.
Күні: 02.09.2021ж
Сабақтың тақырыбы: Тұрғын үй түрлерінің өзгешелігін айыру
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Тұрғын үйді күту, жинастыру, техникалық құралдарды пайдалана білуге, қауіпсіздік ережелерін сақтауға баулу.
Түзетушілік: Оқушының зейіні мен есте сақтау қабілетін арттыру, еңбекке баулу.
Сөздік: жинастыру, кафель, линолеум, айна, краска (бояу майлы, акрильді)
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: құрылысшы мамандығының түрлерін білуге, атап айтуға үйрету. Мамандық иелерінің немен айналысатынын айту.
Түзетушілік: Қол моторикасын дамыту.
Сөздік: Тас қалаушы, іргетас, каска, сылақшы, майлау, өңдеу.
Көрнекілігі: Құрылысшы мамандығы туралы видеофильм.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үйден жасаған суреттерінен көрме ұйымдастыру.
Жаңа сабақ: видеофильм қарау.
Сұрақ: Бұл фильмде қандай мамандық туралы көрсетілген?
Құрылысшы туралы нені білесің?
Құрылыс материалдарын ата. /тас, шифер, құм, әктас, цемент, кірпіш, қамыс, тақтай т.с.с/
Үй салу үшін құрылысшы мамандығының қай түрлері қатысады. /жоспарлаушы, тас қалаушы, сылақшы, өңдеуші,т.с.с.
Қол моторикасын дамыту. Тақырыпқа байланысты сурет салу. Жеке жеке салынған суреттерден шеру жасатып, әңгімелетуге үйретемін.
Рефлексия: Қандай мамандықтар туралы сөз болды? Қандай құралдарды пайдаланды?
Үйге тапсырма: Құрылысшы болсаң қандай ғимарат немесе үй салатыныңды қағазға сурет етіп салып келу.
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Сауда кәсіпорындар
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Сатушы жұмысы туралы толық мәлімет бере отырып, еңбекті бағалауға кәсіптік бағдар беру. Достық қарым-қатынасқа баулу.
Түзете-дамытушылық: Сатушы мамандығының қызығы мен қиындығын салыстыруға үйрету. Есте сақтау қабілетін арттыру.
Сөздік: гир, теңге, грамм, шот, чек, сөре, электронды шот, тұтынушы, кәсіпкер.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру.
Жаңа сабақ. Өткен сабақтарда дүкендерге жасалған экскурсияда көргендерін естеріне түсіру. Дүкенде қызмет ететін адам нені білу керек?
«Дүкен» рольдік ойынын ойнату. Оқушылар ойын кезінде бір-бірімен достық қарым-қатынасты қалыптастыра отырып ойнайды. Рольдерге бөлу кезінде өз қалаулары бойынша бөлініп, дүкенде көргендерін орындайды. Есептеу кезінде қателеспеу, артық ақшаны санап алу кезінде қателеспеуге, калькуляторды пайдалануға үйретіледі.
Дүкендердің түрлерін айту.
Тамақ дүкені /түрлі тағамдар, жеміс-жидектер, көкөністер, шырын, сусындар/.
Тұрмыстық заттар дүкені /шаруашылыққа қажетті құралдар/
Құрылыс материалдар дүкені – құрылысқа қажетті құралдар сатылады.
Жиһаздар дүкені – түрлі жиһаздар сатылады.
Техникалық құралдар дүкені – телевизор, шаңсорғыш,....
Мата дүкені-түрлі маталар, іс тігу құралдары:түрлі жіптер, ілгек, безендіру ленталары, ине-жіп...
Ойыншықтар дүкені
Ыдыс-аяқ дүкені т.б.
Үйге тапсырма: «Дүкеншінің еңбегі» әңгіме жазып келу.
Сабақтың тақырыбы: Мамандық. «Аспазшы»
Сабақтың мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Аспазшы мамандығы туралы толық мәлімет беру. Мектеп асханасындағы аспазшының еңбегін бақылау, олардың еңбегі туралы білуге, жұмысының қиын жақтарымен танысу. Еңбекті бағалау білуге үйрету
Түзете-дамытушылық: Аспазшы жұмысының еңбегіне деген қызығушылық қалыптастыра отырып, оқушылар зейінін дамыту.
Сөздік: мұздатқыш, ас сақтау блогы, газплита, ыдыс-аяқ сақтау блогы
Көрнекілігі: асхана, асханадағы құралдар, қабырғадағы түрлі пайдалы кеңестер.
Сабақтың түрі: экскурсия. (алдын ала аспазшылармен келісіп қою).
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру.
Асханаға экскурсия. Асханадағы аспазшылармен амандасу, әңгімелерін тыңдау. Жұмысының қызық және қиындықтары әңгімесін тыңдай отырып, өз ойларын айту. Ас блогына ақ халатпен кіретінін ескерту, шаруашылық меңгерушісінің ас блогының орнымен таныстыру, әңгімесін тыңдау.
Аспазшылардың еңбегін бақылау. Күніне қанша адамға ас дайындалады. Әрқайсысының атқаратын қызметі туралы айтылады.
Асханадағы қабырғада ілулі тұрған кеңестермен таныстырылады. Ол не үшін ілінгенін түсіндіріледі. Диетологтың әңгімесін тыңдау.
Қорытынды: Асханада тазалық не үшін керек? Не себепті ақ халатпен кіреді? Диетолог маманы асханада нені қарайды?
Үйге тапсырма: «Аспазшы» тақырыбына шығарма жазу.
Күні:
Сабақтың тақырыбы: «Менің сүйікті ісім- менің бақытты болашағым»
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Оқушылардың мамандық атауларын атау, олардың немен шұғылданатынын әңгімелеуге үйрету. Еңбекті бағалай білуге үйрету.
Түзетушілік: Сөздік қорын дамыту.
Сөздік: білім, мамандық, жұмыс беруші, келісім-шарт, жалақы, еңбек демалысы.
Көрнекілігі: фотоматериалдар.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру. Тыңдау.
Жаңа сабақ. Мамандықтың түрлерін олардың белгілерін , мекемелерін түсіндіру.
Менеджер, инженер, дәрігер, мұғалім, есепші, құрылысшы сөздерін қатыстырып әңгіме құрастыру ұсынылады.
Мысалы: Дәрігердің жұмысы әрі қызық, әрі қиын. Олар адам өмірінің арашасы, емдеп қана қоймай, салауатты өмір сүруге үйретеді. Балалар дәрігері балаларды, хирург ота жасап емдесе
, тіс дәрігері тісті емдейді....
Басқа да мамандықтар туралы айтылады. Әр бала өз білетіндерін айтып, басқалардың айтқанын тыңдайды. Слайд арқылы суреттер көрсетіледі.
Жұмысқа алу үшін келісім шарт жасалады. Жұмыс көлеміне қарай жалақы төленеді. Жұмыс беруші білімінің, мамандығының қажетті жұмысқа сәйкестігін қарап, жұмысқа қабылдайды.
Фотоматериалдармен жұмыс. Сурет қиындылары беріледі. Бүтін суретті құрастырып береді. Сурет бойынша әңгімелейді.
Қорытынды: Мамандықтың қандай түрлері туралы айтылды? Өзіңе ұнайтын мамандықтар?
Үйге тапсырма: «Мамандықтың бәрі жақсы» тақырыбына әңгіме айтуға әзірлену
Сабақтың тақырыбы: Мекеме. Ұжым. Ұжым атаулары.
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Өз ауылындағы, жақын жерлердегі шаруашылық, өнеркәсіп орындарын мекемелерді білу. Олардың қандай қызмет атқаратынын білу, түсіндіру.
Түзете-дамытушылық: Ұжым туралы түсінігін қалыптастыру. Оқушылардың сөздік қорын байыту. Зейіні мен есте сақтау қабілетін арттыру.
Көрнекілігі: Суреттер, слайд.
Сөздік: мамандық, кәсіп, ұжым, мекеме.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру.
Жаңа материал: Мекеме деген не? Ұжым деген не? Ұжым мүшелеріне кімдер кіреді? Мамандық деген не? Ауылда қандай мекемелер бар? Олар қай жерлерде орналасқан?
Сұраққа жауап алу арқылы балалардың өз ауылы туралы білімдері тексеріледі. Қосымша толықтырылады. Келесі сабақта баратын мекеме атауларын атап, оларды алдын ала айтып қоямын.
Мамандық иелері мен мекеменің атауымен таныстырамын.
Ұжым, мамандық, мекеме. Аптека-аптекарь, цех- тігінші, етікші, мектеп-мұғалім, кітапхана- кітапханашы, аурухана-дәрігер, пошта-хат тасушы, дүкен-сатушы, зауыт-инженер,
Қорытынды. Қайталау сұрақтары.
Үйге тапсырма:Осы мамандық иелеріне қоятын сұрақтар ойластырып келу.
Сабақтың тақырыбы: Мекеме. Ұжым. Мекемелерге экскурсия.
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Мекемелерге бару кезінде көшеде жүру ережелерін сақтауға , ұжым мүшелерінің еңбегін бақылауға құрметтеуге үйрету.
Түзетушілік: Оқушының сөздік қорын дамыту.
Оқушы біліміне қойылатын талаптар: өз ауылындағы мекеме, өнеркәсіп, шаруашылық орындарын білу. Орналасқан орындарын таба білу.
Экскурсия. Киім, аяқ киім тігетін цехтарға, аптекаға, почтаға экскурсияға шығу. Қауіпсіздік ережелері қайталанады. Көшеде жүру, жолда жүру ережелері айтылады. Мекеме жұмысын бақылау. Жұмысшылардың еңбегін бақылау, сұқбаттасу. Мекеме ішіндегі ережелерді, қауіпсіздік ережелерді қайталату.
Үйге тапсырма: «Етік тігу цехы» тақырыбында әңгіме құрастыру.
Күні:18.03.2022ж
Сабақтың тақырыбы: Байланыс құралдары.
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Оқушыларға байланыс құралдарына жататын құралдар туралы түсінік беру. Мамандардың еңбегін бағалау, сыйластық қарым-қатынас орнатуға баулу.
Түзетушілік: Жаңа сөздер арқылы сөздік қорын байыту.
Оқушы біліміне қойылатын талаптар: сәлемдемеге салынатын заттардың тізімін жасай білу, жіберілетін заттардың салмағы, құнын білу, Бандерольді орау түрлерін, хабарламаны толтыру, жіберу.
Сөздік: бандероль, сәлемдеме, бланк, хабарлама, ескерту хат.
Көрнекілігі: бандероль муляжі.
Түрі: экскурсия.
Оқушылармен аудан орталығындағы орналасқан почтаға экскурсияға апару.
Сұхбаттасу. Еңбекті бақылау. Бланк, бандероль, сәлемдеме, ақша аудару, төлем төлеуді бақылап түсіндіру.
Почта ішінде тағы қандай қызметтер көрсетілетінін айту, электр энергиясын қолданғандар төлем төлейді. Газет-журналдар сатылады. Газет-журналға жазылады. Жалақы, зейнетақы алады. Несие туралы мағлұмат алуға болатыны туралы айтылады.
Үйге тапсырма. Мәлімдеме әзірлеу. Хат жазу.
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Хат жазу. Хат жолдау.
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Оқушыларға байланыс құралдарының бірі хат жазу, жолдау туралы түсініктерін кеңейту.
Түзетушілік: Сауаттылыққа үйрету, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.
Оқушы біліміне қойылатын талаптар: хат жаза білу, ретімен орналастыру, мазмұнын құра білу, конвертті толтыру, хатты жолдау (жіберу), мекен-жай индексін білу.
Сөздік: конверт, авиа, жедел, тапсырыс, мекен-жай индексі.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушыларға бір параққа хат жазу ұсынылады. Алдын ала кімге, неге, қалай жазылатынын анықтап алады. Түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Хаттың мәтінін құрастыру, хал жағдайын сұрау. Басқа да хат иесінен отбасындағы мүшелердіңхалін сұрау. Өзі туралы жазу, жаңалықтарды мәлімдеу. Білгісі келетін мәліметтерді сұрауға болады. (Мысалы, достарың бар ма? Бос уақытыңда немен айналысасың?) хатты конвертке салып, адресін жазу, адресті білу. Почтаға апарып жіберу.
Үйге тапсырма. «Анама хат» хат жазып келу.
Күні: 02.09.2021ж
Сабақтың тақырыбы: Тұрғын үй түрлерінің өзгешелігін айыру
Мақсаты: Білімділік-тәрбиелілік: Тұрғын үйді күту, жинастыру, техникалық құралдарды пайдалана білуге, қауіпсіздік ережелерін сақтауға баулу.
Түзетушілік: Оқушының зейіні мен есте сақтау қабілетін арттыру, еңбекке баулу.
Сөздік: жинастыру, кафель, линолеум, айна, краска (бояу майлы, акрильді)