Файл: Кні 07. 02. 2022 ж Малімні атыжні Самекенова Айзада Бакытжановна.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 26

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Күні: 07.02.2022 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Самекенова Айзада Бакытжановна

Сынып: 6 Г

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.5

тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін білу және қолдану;

6.2.2.6

теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсіну және қолдану;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • санды теңсіздіктер анықтамасын біледі;

  • тура санды теңсіздіктер анықтамасын біледі;

  • санды теңсіздіктердің қасиеттерін біледі;

  • тура санды теңсіздіктерге амалдар қолданады;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

1) Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру.

2) Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Ал енді оқушылар сабағымызды жақсы-көңіл күймен бастайықшы Психологиялық тренинг: «Гүлмен тілек» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша 3 топқа біріктіріледі.

«Көршіңді тексер » әдісі арқылы үй жұмысын тексерейік.


«Гүлмен тілек» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтады. Топқа бөлінеді.
1топ Дарынды ұрпақ

2 топ Кемел келешек

3 топ Жарқын болашақ

«Көршіңді тексер » әдісі арқылы үй жұмыс тексеріледі. Яғни оқушылар дәптерлерін көрші отырған оқушымен алмастырып слайдтағы мұғалім жауабымен сайкестендіріп тексереді.

Бағалау: «Смайлик» арқылы бірін бірі бағалайды

Саралау: Диалог және қолдау тәсілі





Интерактивті тақта, презентация


Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

7 минут



«Сізден сұрақ, бізден жауап» әдісі. Өткен сабақтағы ережелерлі еске түсіру Диалогтық саралау.

С-1: Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады?

С-2: Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?

С-3: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірлері қалай табылады?

С-4: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешудің қандай алгоритмі бар?

Үштік әдіс : Қызығушылықты ояту:

Салыстырылатын екі санның біреуі екіншісінен үлкен немесе кіші екенін анықтау үшін, берілген екі санның айырмасына қарап, қорытынды жасаңдар:

Салыстыр

ылатын сандар

Сандардың біріншісінен екіншісін азайтып, айырма түрінде жазыңдар

Айырма

(Оң сан немесе теріс сан)

Санды теңсіздік

5 пен 3

-2 мен -4

3 пен 6

5 - 3

2 0, оң сан

5 3

Мынадай сұрақтарға жауап беруді сұраңыз:

С-1: Егер а – b айырмасы оң сан болса, (*) белгісінің орнына қандай теңсіздік белгісі қойылады: а * b?

С-2: Егер а – b айырмасы теріс сан болса, (*) белгісінің орнына қандай теңсіздік белгісі қойылады: а * b?

Жақын арада даму аймағын» анықтау.

«Сізден сұрақ, бізден жауап» әдісі. Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру.Оқушылар бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер туралы білімдерін еске түсіру үшін интерактивті тақтада қойылған сұрақтарға жауап береді

ах + b = 0 түріндегі теңдеуді айтамыз. Мұндағы a және b – кез келген сандар
Түбірлері бірдей немесе түбірі болмайтын теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады
Теңдеудің екі бөлігін де айнымалының коэффицентіне бөліп, теңдеудің х= түбірін табу






Егер а – b айырмасы оң сан болса > белгісі қойылады.

Егер а – b айырмасы теріс сан болса < белгісі қойылады.


Ынталандыру сөздерін

қолдану «жақсы»,

«жарайсың»,

«өте жақсы»


Ынталандыру сөздерін

қолдану «жақсы»,

«жарайсың»,

«өте жақсы»


Интерактивті тақта, презентация

https://learningapps.org/watch?v=pkb7zh0wt22


Интерактивті тақта, презентация


Сыныппен

жұмыс

15 минут

Жаңа сабақ «Мағынаны ажырату»

Жоғарыда қойылған сұрақтардан келесідей тұжырымдама алынады: Өзара тең емес а және b сандарын салыстыру нәтижесінде, қай санның үлкен, одан қай санныі кіші екендігі анықталады.

Егер а – b айырмасы оң сан болса, онда а саны b санынан үлкен болады. Егер а – b айырмасы теріс сан болса, онда а саны b санынан кіші болады.

Егер а – b 0 болса, онда а b. Егер а – b 0 болса, онда а b.

Екі санды өрнектің теңсіздік белгісімен (« » немесе « ») жазылуы санды теңсіздік деп аталады.

Мысалы, 9 3+5 – санды теңсіздік.

9 3+5 – сол жақ бөлігі, – оң жақ бөлігі.

а b және а b түріндегі теңсіздіктерді қатаң теңсіздіктер деп атайды. а b және а b түріндегі теңсіздіктерді қатаң емес деп атайды.

а х b, а х b, а х b және т.б. түріндегі теңсіздіктерді қос теңсіздіктер деп атайды.

және ; және таңбаларын бір-біріне қарама-қарсы таңбалар деп атайды.

«Буклет» әдісі

Саймон Браунхилл бойынша Санды теңсіздіктердің қасиеттерін оқушылар топпен бірлесіп орындайды

1 - қасиет: егер а саны b санынан үлкен, ал b саны с санынан үлкен болса, онда а саны с санынан үлкен болады.

Егер а b, b с болса, онда .

Мысалы, 1) 7 5, 5 3, онда 7 3. 2) 2 5, 5 9, онда 2 9.

2 – қасиет: Егер тура теңсізідктің екі жақ бөлігіне де бірдей сан қосылса, теңсізідк белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады.

Егер а b болса, онда а b + с, с – кез келген сан.

Мысалы, 1) 9 6, 9+2 6+2; 2) 9 6, 9+(-2 6+(-2).

3) 7,2 + 3 8,1; 7,2 + 3 - 3 8,1 - 3; 7,2 8,1 – 3 түрінде жазуға болады.

Теңсіздіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғышты екінші жақ бөлігіне көшіргенде, оның таңбасын қарама-қарсытаңбаға өзгерту керек.

3 – қасиет: а) егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігі бірдей оң санға көбейтілсе және бөлінсе, теңсізідк белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады.

Егер а b және с болса, онда а b +с,

Мысалы, 1) 9 6, 9 2 6 2, 18 12.

  1. 9 6, 9 6 , 3 2.

б) егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігі бірдей теріс санға көбейтілсе және бөлінсе, теңсізідк белгісі қарама-қарсы таңбаға өзгертіліп, тура теңсіздік шығады.

Егер а b және с болса, онда а b +с,

Мысалы, 1) 9 6, 9 2 6 2), -18 -12.

  1. 9 6, 9 6 , -3 2.

4 – қасиет: Егер теңсіздік белгілері бірдей тура теңсіздіктер мүшелеп қосылса, онда теңсіздік белгісі қосылғыш теңсіздіктердің белгілеріндей тура теңсіздік шығады.

Егер а b және с болса, онда а b +d.

Мысалы: 1) 5,3 2,7 2) 2,7 х 6,5 + +

1,5 0,8 4,5 у 7

6,8 3,5. 7,2 х+у 13,5.

5 – қасиет: Теңсіздік белгілері бірдей және оң жақ бөлігі мен сол бөлігі оң сандар болатын тура теңсіздіктерді мүшелеп көбейтуге болады. Нәтижесінде теңсіздік белгісі көбейткіш теңсіздіктердің белгісіндей тура теңсіздік шығады.

Егер а b, с және а, b, с, – оң сандар болса, онда а bd.

Мысалы: 1) 0,3 0,2 2) 9 х 12



4 1,5 4 у 7

1,2 0,3. 36 ху 84.

6 – қасиет: Егер а b болса, онда . Мұндағы a 0, b 0.

Мысалы: 1) 3 4, . 2) 7 5, .


Егер а – b айырмасы оң сан болса, онда а саны b санынан үлкен болады. Егер а – b айырмасы теріс сан болса, онда а саны b санынан кіші болады.

Егер а – b 0 болса, онда а b. Егер а – b 0 болса, онда а b.

Оқушылар алған білімдерін жинақтап, ең маңыздыларын ұсына алады

1 - қасиет: егер а саны b санынан үлкен, ал b саны с санынан үлкен болса, онда а саны с санынан үлкен болады.

Егер а b, b с болса, онда .

2 – қасиет: Егер тура теңсізідктің екі жақ бөлігіне де бірдей сан қосылса, теңсізідк белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады.

Егер а b болса, онда а b + с, с – кез келген сан.

3 – қасиет: а) егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігі бірдей оң санға көбейтілсе және бөлінсе, теңсізідк белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады.

Егер а b және с болса, онда а b +с,

б) егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігі бірдей теріс санға көбейтілсе және бөлінсе, теңсізідк белгісі қарама-қарсы таңбаға өзгертіліп, тура теңсіздік шығады.

Егер а b және с болса, онда а b +с,

4 – қасиет: Егер теңсіздік белгілері бірдей тура теңсіздіктер мүшелеп қосылса, онда теңсіздік белгісі қосылғыш теңсіздіктердің белгілеріндей тура теңсіздік шығады.

Егер а b және с болса, онда а b +d.

5 – қасиет: Теңсіздік белгілері бірдей және оң жақ бөлігі мен сол бөлігі оң сандар болатын тура теңсіздіктерді мүшелеп көбейтуге болады. Нәтижесінде теңсіздік белгісі көбейткіш теңсіздіктердің белгісіндей тура теңсіздік шығады.

Егер а b, с және а, b, с, – оң сандар болса, онда а bd.

6 – қасиет: Егер а b болса, онда . Мұндағы a 0, b 0.




Топ басшысының жұлдызща арқылы бағалануы


Презентация

Математика

2-бөлім,

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2018,
Интерактивті тақта, презентация


Сергіту сәті

2 мин

Топтық жұмыс
10 минут

«Кім, нені жақсы көреді?» жаттығуы

Барлығы орындықтарға отырады. Кім, нені жақсы көреді солар орындарынан тұрады. Мысалы: Кім балмұздақты жақсы көреді, сол орнынан тұрсын…Кім өзін батырмын деп есептейді?… Кім сары түсті жақсы көреді?… Кім көп тамақ жегенді жақсы көреді?… Кім айнаға қарағанды жақсы көреді? т.б. сұрақтар қоюға болады.

Оқулық бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындау.

«Ойлан, бірік, бөліс!» әдісі

А деңгейі № 876

В деңгейі № 883

С деңгейі № 898



Барлығы орындықтарға отырады. Кім, нені жақсы көреді солар орындарынан тұрады.


«Ойлан, бірік, бөліс!» әдісі топта ақылдасып жұмыс жасайды


«Карусель» әдісімен жұптар бірін-бірі тексеріп, бағалайды.


Математика

2-бөлім,

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2018,

Бекіту

3 минут

«Математикалық диктант» - 4 топтан бір-бірден оқушы шығып тақтада тұрып орындайды. Қалған оқушылар орындарында орындайды. 1-ші топ 3-ші топпен, ал 2-ші топ 4 топпен дәптерлерін алмастырып тексереді.

1 – 3 топ 2 – 4 топ

6 > 5 7 < 8 теңсіздігі берілген.

Тапсырма:

1. Теңсіздіктің екі бөлігіне де 4 – ті қосыңыз.

2. Теңсіздіктің екі бөлігіне де (-2) – ні қосыңыз.

3. Теңсіздіктің екі бөлігінен де 7 – ні азайтыңыз.

4. Теңсіздіктің екі бөлігінен де (-6) – ны азайтыңыз.

5. Теңсіздіктің екі бөлігіне де 3 – ті көбейтіңіз.

6. Теңсіздіктің екі бөлігіне де (-5) – ті көбейтіңіз.

7. Теңсіздіктің екі бөлігін де 2 – ге бөліңіз.

8. Теңсіздіктің екі бөлігін де (-2) – ге бөліңіз.







Презентация

Қосымша 2

Соңы

5 минут

Үйге тапсырма: №877 – есеп.

Бағалау
Кері байланыс «Шеринг» әдісі Харизма бойынша

Сабақты елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың сөзімен қорытындылап кетейін

«Еліңнің ұлы болсаң, еліңе жаның ашыса, азаматтық намысың болса, қазақтың ұлттық жалғыз мемлекетінің нығайып-көркеюі жолында жан теріңді салып жүріп білім алып, еңбек ет. Жердің де, елдің де иесі өзің екендігін ұмытпа»


Үй тапсырмасын жазып алады

Топ басшысының бағалауы
Өткен тақырып бойынша ойларын жинақтайды, пікір алмасады

Барлығы топта отырады, жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. Идеялар қайталанбау керек.



Бағалау парағы

Рефлексия

Ой бөлісу


Мектеп: ШҚО ББ Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің

«№48 мектеп – қосымша білім беру орталығы»КММ

Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері

Мұғалімнің аты-жөні: Самекенова А.Б

Өскемен қаласы, 2021-22 оқу жылы